– Pastaruoju metu viena didžiausių problemų, su kuriomis susiduria moterys – padidėjęs jautrumas, dirglumas, oda tampa reaktyvi. Ir tai aktualu ne tik sausiaodėms, kurių oda natūraliai dirglesnė, bet ir riebiaodėms. Kodėl žiemą pastebimas toks kardinalus odos būklės pokytis?
– Net ir nežymiai temperatūrai kritus žemyn, jaučiamas odos sausumas, porų išsiplėtimas, padaugėja bėrimų elementų, o ką kalbėti, kai prasideda šildymas ar mus pasitinka minusinė temperatūra. Lietuviai nėra storaodžiai, tokia oda greit praranda vandenį dėl per mažo maitinimo.
Šaltis, vėjas, šildymo sistemos, muilai drastiškai džiovina odą, o jei priežiūros krepšelis yra per lengvas odos barjero atstatymui, oda nuolat patiria stresą, krenta drėgmės lygis, plečiasi kraujagyslės, pasireiškia odos uždegimai. Vis dar tenka įtikinėti klientus, jog šie nebijotų odą maitinti, žiemą tai veiks kaip apsauga, o pasirinkus tinkamo maitinimo lygį savo odai, sumažinsite uždegimus.
– Ar jautri oda – tai mūsų veido odos tipas, ar netinkamos priežiūros, aplinkos faktorių pasekmė?
– Jautri oda yra odos būklė, ji gali būti paveldėta arba įgyta. Paveldimumas pasireiškia jaunesniame amžiuje, pastebimas veido kaitimas, skruostų sritis reaguoja į temperatūrinius svyravimus, pakitus emocinei būklei ar pakilus kūno temperatūrai, skruostai parausta ir nurimsta ne iškarto. Kartais nutinka ir taip, jog perdėtas deginimasis, buvimas lauke šaltu oru, ypač kai vėjuota, darbas tarp cheminių medžiagų, taršalų ar garų, pažeidžia kraujagyslių sieneles ir jos ima trūkinėti. Todėl ir reikia rūpintis oda kasdien, jog būtų galima užkirsti kelią ar išvengti negrįžtamų pasekmių.
– Kokie požymiai, be paraudimo, išduoda, kad oda yra sudirgusi? Ar bėrimai taip pat gali atsirasti dėl nuolatinio odos sudirgimo? Juk gajus stereotipas, kad bėrimai = užsikimšusių porų pasekmė.
– Odos šiurkštumas, nelygumas, netolygumas, nevienoda odos spalva rodo, jog odos barjeras yra pažeistas, dėl ko ir prasideda skirtingo tipo uždegimai. Odos dehidrataciją lydi bėrimo elementai ir riebalavimasis, nes riebalinės liaukos ima intensyviau gaminti riebalus tam, kad apsaugotų odos paviršių. Sumažėjus vandens lygiui odoje, poros atrodo platesnės ir tamsesnės, prarandamas odos putlumas, elastingumas, odą pradeda berti skausmingais uždegiminiais spuogais. Dehidratuota oda nėra odos tipas, o odos būklė, kurią gali turėti bet kuris odos tipas.
O štai riebiaodžius lydi išsiplėtusios poros su odos riebalų bei mirusių odos ląstelių kamščiu, hiperkeratinizacija (padidėjęs negyvų raginių ląstelių kiekis) ir dažnai – acne spuogais, tokios odos geba geriausiai sulaikyti vandenį ir tik neteisinga, per daug džiovinanti rutina gali sudirginti odą, tokiu atveju oda atrodys ne tik negyvybinga, tačiau bėrimo elementų taip pat padaugės.
– Jei oda tokia sudirgusi, kad ją skauda, niežti, kokia būtų greitoji pagalba, kuri padės čia ir dabar?
– Prausimasis vėsiu vandeniu, naudojant tik odos paviršių tausojančias bemuiles priemones. Drėkinimas, raminimas bei maitinimas serumais, kremais, kaukėmis, kurie nedirgina odos, neturi sudėtyje alkoholio, kvapiklių, žalingų ir odą galinčių erzinti medžiagų. Žinomos efektyvios sudedamosios dalys gali būti alantoinas, pantenolis, alijošius, niacinamidas, saldymedis, žalioji arbata, glicerinas. Kol oda sudirgusi, reikėtų nenaudoti jokių aktyvių, odos regeneraciją skatinančių ir sausinančių priemonių.
– Ar tokia odos būklė reiškia, kad nuo šiol ieškosime kremų, ant kurių pakuočių bus parašyta „raminantis, itin jautriai odai“?
– Kadangi odos būklė nėra odos tipas, ją galima suvaldyti naudojant teisingas kosmetines priemones. Į jautrumą linkusiai odai rekomenduoju turėti bent vieną raminančią priemonę, SPF filtrą (naudojamas ištisus metus), pagal sezoną, amžių bei būklę drėkinantį arba maitinantį kremą ir raminančią kaukę, kuri taps greitąja pagalba „užsidegus“ odai.
Tikrai nebūtina rinktis tik jautriai odai skirtas priemones, odos būklė vienu metu gali būti skirtinga, pavyzdžiui oda gali būti jautri, bet tuo pačiu senstanti, brandi, negyvybinga ar pigmentuota ir t.t., svarbiausia, jog jūsų odos priežiūros krepšelį sudarytų visapusiška odos priežiūra ir priemonės tarpusavyje derėtų.
– Kokia jūsų, kaip profesionalės, nuomonė – kiek vertinga pasitikėti draugių atsiliepimais apie priemones? Juk labai dažnai patarimų moterys ieško būtent draugių rate, o kartais ir įvairiuose forumuose, net google paieškoje. „Oi, va šitas kremas tai man gyvenimą pakeitė“, – sako Ona. Bet juk kas tinka Onai, nebūtinai tiks Jolantai.
– Tikrai pasitaiko tokių situacijų, bet visuomenė sąmoningėja, be galo didelė pasiūla ir paklausa atneša įvairių rezultatų. Geriausi rezultatai pasiekiami tuomet, kai kelio gražios odos link ieškoma kartu su kompetetingu profesionalu.
Kosmetologijos srityje žinių neturinčiam žmogui labai sunku skaityti priemonių sudėtis, yra tam tikrų subtilybių, kurių nežinosi, net žinodamas savo odos tipą ir būklę – tai biochemija. Priemonės privalo būti paskiriamos konkrečiam žmogui, su konkrečiu odos tipu, amžiumi, būkle, atsižvelgiant į gyvenimo būdą, genetinius polinkius ir kt.
Už pakeistas odos būkles ir laimingesnį gyvenimą klientai dažnai dėkoja siųsdami savo nuotraukas su pokyčiais ir gailisi tik vieno – kad nesikreipė ankščiau. Čia galioja ta taisyklė, jog investavus į teisingą ir kokybišką odos priežiūrą, susitaupo daug pinigų.
– Geriausias jūsų patarimas, kurį galite duoti visoms moterims žiemos sezono metu – koks jis būtų?
– Turėti papildomą maitinantį, laukui ir pasivaikščiojimams skirtą, kremą bei giliai drėkinkite odą serumais, kaukėmis. Aprenkite odą žiemą, jei norite puikių rezultatų, jai taip pat šalta,