– Pirmiausia, kaip teisingai suprasti aprangos kodus? Kuo skiriasi White Tie nuo Black Tie?
– Laikui bėgant, aprangos kodai laisvėja ir netenka griežtų taisyklių, kurių buvo laikomasi prieš dešimtmetį. Tačiau tai nereiškia, kad galime nepaisyti kvietime nurodyto aprangos kodo niuansų.
Gavus kvietimą, reikėtų įsivertinti ne tik aprangos rekomendacijas, bet ir renginio vietą, nes daugelis Lietuvoje organizuojamų renginių neatitinka „Black tie“ reikalavimų. Jei šventė vyksta kamerinėje aplinkoje, tokioje, kaip filharmonija, Operos ir baleto teatras, Kongresų rūmai ir pan., derėtų laikytis griežtesnių taisyklių ir moterims vilkėti puošnią suknelę. Suknelė gali būti tiek ilga, tiek trumpesnė.
Pirmenybei skiriama audinio kokybei. Spalva taip pat neturėtų „rėžti akį“, geriausias pasirinkimas klasikinė juoda, balta, samanų žalia ir pan. „Black tie“ aprangos kodas vyrus įpareigoja rengtis smokingu, tačiau drąsiai galima vilkėti ir juodą dviejų ar trijų dalių kostiumą bei ryšėti kaklaraištį arba varlytę. Dažnu atveju, moterys iškeičia suknelę į vientisos spalvos smokingo tipo kostiumą, kuris suteikia oficialumo bei atitinka minėtą aprangos kodą.
Jei kvietime nurodoma renginio vieta yra restoranas ar viešbutis, tuomet taisyklės nėra tokios griežtos ir galima rinktis kokteilinę suknelę, o vyrams kostiumą.
Šiuolaikinėje visuomenėje atsirado noras išsiskirti iš minios ir būti ne kaip visi. Tačiau su įvaizdžio eksperimentais dažnai prašaunama pro šalį. „Black tie“ etiketas netoleruoja neoninių spalvų, perdėto nuogumo, kuris atrodo vulgariai bei šokiruojančiai. Taip pat prastas tonas tokiame renginyje pasirodyti mūvint džinsus. Tai nepagarba vakaro šeimininkams.
„White tie“ aprangos kodas yra skirtas ypač formaliems ir iškilmingiems pobūviams. Tokiuose renginiuose visuomet bus apgalvotos visos detalės, nuo šventės vietos parinkimo, svečių sutikimo iki stalo serviravimo bei renginio protokolo. Todėl, esant nurodytam „White tie“ aprangos kodui, privalu jo laikytis, gerbiant pobūvio organizatorius.
Moterims „White tie“ aprangos kodas diktuoja vilkėti vakarinę ilgą suknelę, o vyrams fraką arba smokingą.
– Jeigu aprangos kode užrašyta – Cocktail – ar moterims galima vilkėti tik kokteilines sukneles? O kaip tada reikėtų rengtis vyrams?
– „Cocktail“ aprangos kodas nusako, jog renginys nebus pernelyg įpareigojantis ar formalus. Moterys drąsiai gali rinktis elegantišką suknelę vos virš kelių arba dengiančią juos. Tačiau neprašaus pro šalį pasirinkusios puošnų kostiumą, sijono ir palaidinės arba kelnių ir palaidinės derinius.
Vyrai gali rinktis vienspalvį kostiumą arba kelnes su švarku, kurių spalvos nebūtinai turi sutapti.
– Kas madingiausia šiemet šventiniu laikotarpiu? Kokie akcentai šį sezoną yra topų topas?
– Ištrūkus iš griežtų karantino gniaužtų, visiems norisi išsilaisvinti iš kasdieninių drabužių, pasipuošti ir būti matomais. Todėl, per šias šventes, pats metas sužibėti pasirinkus blizgaus audinio suknelę ar kostiumą.
Tokie audiniai, kaip aksomas ir siuvinėti žvyneliais bus šių metų švenčių topas.
Jei nėra itin didelio noro atsidurti dėmesio centre, tuomet, galima rinktis vientisos spalvos įvairių spalvų kostiumus.
Šventinius įvaizdžius taip pat kursime ir korsetų pagalba, kurie atrodo ypač moteriškai. Plačios, siekiančios žemę ilgio kelnės kartu su prigludusiu korsetu derinant su aukštakulniais bei maža blizgia delnine, gali sukurti itin elegantišką ir šventinį įvaizdį.
– Jeigu norime atkreipti dėmesį į save vakarėlio metu, ar galima išsišokti savo apranga?
– Visuomet galima pažvelgti į aprangos kodą kūrybiškai, tačiau svarbu neperlenkti lazdos. Norint išsiskirti, saugiausias būdas, rinktis klasikinę suknelę ar kostiumą bei pažaisti su ryškiais aksesuarais.
Kita vertus, prieš ruošiant vakaro derinį, ne pro šalį būtų apmąstyti, kokio efekto tikimės ir ką norime pasiekti įvaizdžiu.
– Ar vakarėlio metu yra kažkokios ribos, kur reikėtų nepersistengti, kad mūsų apranga nevirstų netaktu prieš kitus ir netaptume pajuokos objektu?
– Kaip ir minėjau, kad netaktas gali būti ypač vulgarus arba neatitinkantis kvietime nurodyto aprangos kodo įvaizdis.
– Ar vakarėlio metu galime avėti basutes? Ar liksime suprasti, jei jomis pasipuošime žiemos metu?
– Prie vakarinių suknelių, ypač ilgų, labai gražiai dera basutės, todėl pasirinkusios jas, moterys tikrai neprašaus pro šalį net ir žiemos sezonu.
Atvykus į renginį ar pobūvi visuomet rekomenduojama persiauti rudeninius ar žieminius batus į aukštakulnius batelius ar basutes. Niekas kitas nesugadina įvaizdžio, kaip prastai parinkta avalynė ar neskoningi aksesuarai. Turiu pabrėžti, kad talpiąją miesto rankinę, taip pat reikėtų palikti namuose ir pasiimti delninę ar mažą rankinuką plonu dirželiu ar grandinėle.
– Sijono ilgis ir taisyklės – kada per trumpas, o kada – per ilgas?
– Sijono ilgius rinktis atsižvelgiant į figūros ypatumus. Galioja taisyklė: kuo trumpesnė suknelė, tuo uždaresnis viršus ir atvirkščiai.
Sijono ilgis gali priklausyti ir nuo vietos, kur vyks vakaras. Jei tarkime šventė vyks naktiniame klube, vargu ar rinksimės ilgą suknelę ir pan.
– Pateiksiu pavyzdį: vakarėlio tema – spindesys, o aprangos kodas – blizgučiai. Moterims pasipuošti nebūtų sudėtinga, o kaip šiuo atveju rengtis vyrams? Ko gero, blizgančius marškinius ar švarką spintoje retas, kuris turi. Ką patartumėte?
– Blizgučių vaidmenį, šiuo atveju, gali atlikti tokie aksesuarai, kaip kaklaraištis ar fantazija. Taip pat galima papuošti švarko atlapą blizgia sage. Net plaukų šukuosena sušukuota šlapio efekto žele, taip pat suteikia tam tikro blizgesio ir atitinka vakarėlio temą – spindesys.
– Bendrai kalbant, kokių klaidų patartumėte nedaryti vyrams ir moterims šventinės aprangos pasirinkime?
– Patarčiau vengti ne savo dydžio ir nepatogių drabužių, kurie vakaro metu gali sukelti diskomfortą. Jei sijonas sukasi aplink taliją, kyla aukštyn, o rankovės varžo judesius, išties neleis jaustis laisvai ir patogiai. Ta pati taisyklė galioja ir vyrų aprangai.
Nepamiršti apgalvoti detalių, tokių, kaip rankinė, bateliai ir paltas. Vengti didelių kasdien nešiojamų krepšių, ilgaaulių žieminių batų.