Naujausias „YouGov“ Europos mados tyrimas rodo, kad žemyno gyventojams įsigyjant naujus drabužius didžiausią įtaką daro jų kaina – 68 proc., 61 proc. sprendimus lemia drabužių kokybė, o 56 proc. – modelis. Duomenys taip pat atskleidžia, kad 46 proc. europiečių renkasi greitosios mados produktus, o 17 proc. – drabužius iš antrųjų rankų. Likusieji garderobą atsinaujina pirkdami iš tvarių, etikos besilaikančių prekių ženklų, įvairių prekes perparduodančių internetinių parduotuvių. Mažiausia dalis žmonių renkasi prabangių prekės ženklų drabužius, rašoma pranešime spaudai.

Nauji drabužiai neturi sujaukti biudžeto

Finansų valdymo ir skolinimo platformos „Creditea“ klientų patirties valdymo vadovės Donatos Stoškuvienės nuomone, natūralu, jog atšilus orams, daugybė žmonių renkasi atsinaujinti spintą, mat greitosios mados drabužiai gana greitai nusidėvi ir dažnai gyvuoja vos kelis sezonus. Anot jos, nors drabužių parduotuvėse galima rasti daugybę madingų kasdienių, proginių rūbų ar netgi avalynės, pavasarinis šių pirkinių krepšelis gali atsieiti gana brangiai – net kelis šimtus eurų ar daugiau.

„Ilgalaikėje perspektyvoje, apsiperkant greitosios mados parduotuvėse, išleidžiame dar daugiau, nes drabužiai greičiau nusidėvi ir gana greitai reikia juos atnaujinti. Vidutinį ar mažesnį atlyginimą gaunantys asmenys ne visada gali sau leisti tai padaryti. O jei visgi taip pasielgti nusprendžia, dažnai tai atliekama finansinio stabilumo ar biudžeto planų sutrikdymo sąskaita.

Svarbu paminėti, kad garderobo atnaujinimas nepriklauso būtinosioms išlaidoms, todėl vertėtų į tai žvelgti atsakingai. Žinant, kad atšilus orams prireiks įsigyti sezoninių drabužių, vertėtų tam taupyti iš anksto arba, jei to padaryti nepavyksta, rinktis kitas alternatyvas – išparduotuves ar duoti jau dėvėtiems drabužiams bei avalynei antrą šansą. Pandemijos metu vis daugiau europiečių naudojasi pastaruoju variantu – tyrimai rodo, kad dėvėtų drabužių nešiotojų gretos nuo 20 proc. ūgtelėjo iki 75 proc. Nemažą įtaką tam padarė ir žemyne labai išpopuliarėjęs lietuvių vienaragis“, – pabrėžia D. Stoškuvienė.

Finansų valdymo ekspertė dalijasi keletu rekomendacijų, padėsiančių ne tik tvariau žvelgti į madą ir spintos atnaujinimo procesus, bet ir sutaupyti.

Išsirinkite tik tai, ką iš tiesų dėvėsite

Pirmas žingsnis, kurį reikėtų atlikti ruošiant spintą šiltajam sezonui – atsikratyti ilgą laiką nenešiojamų ar susidėvėjusių drabužių. Neperkraunant spintos emocinę vertę turinčiais, nepatogiais, suplyšusiais ar prie kitų aprangos detalių nederančiais drabužiais ne tik sutaupysite vietos, bet taip pat taps lengviau pasirinkti, ką apskritai dėvėti.

Nedėvimus drabužius galite atiduoti draugams, kolegoms, giminaičiams, už simbolinę kainą parduoti tam skirtuose internetiniuose puslapiuose, padovanoti nepasiturinčioms šeimoms ar specialioms organizacijoms, taip pat galima juos paprasčiausiai nunešti į tekstilės surinkimo konteinerius.

Klasika neišeina iš mados

Sakoma, kad madų tendencijos visada sukasi ratu ir tai, kas buvo madinga prieš dešimtmetį, vėl karaliaus tiek podiumuose, tiek drabužių parduotuvėse. Visgi, klasikiniai drabužių modeliai ir neutralios spalvos visada išlieka tendencijų dalimi. Mados pasaulyje dažniausiai įvardijama dešimt klasikinių drabužių, kurie turėtų būti kiekvienoje spintoje. Svarbu atkreipti dėmesį į spalvas – parankiausia rinktis įvairius baltos, melsvos, rudos, pilkos atspalvius ar juodą.

1. Balti marškiniai ilgomis rankovėmis;
2. Tiesūs, melsvi džinsai;
3. Balta trumparankovė palaidinė;
4. Šiltas megztinis;
5. Golfas;
6. Juodas kostiumas ar juoda suknelė;
7. Tiesaus kirpimo švarkas;
8. Patogios, klasikinės kelnės;
9. Odinė striukė ar lietpaltis;
10. Klasikinis ilgas paltas ar pūkinė striukė.

Kokybė ar kiekybė?

Mados ekspertai visada pataria turėti keletą kokybiškų ir paprastai prižiūrimų drabužių, o ne visą šūsnį rūbų, kurie po vieno sezono jau bus bene nebedėvimi.

Rekomenduojama drabužių spintoje palikti tarpusavyje derančius, patogius ir kokybiškai pasiūtus rūbus, kurie tarnaus ne vienerius metus. Įsigyjant drabužius, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į kainą ar patį modelį, bet taip pat ir į medžiagas. Natūralu, kad kokybiškų medžiagų gaminiai kainuos atitinkamai brangiau, jei juos įsigysite naujų drabužių parduotuvėse. Pigesnis variantas būtų tokių drabužių ieškoti antrų rankų parduotuvėse.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją