Gėlėti audiniai į stilingųjų gyvenimą įsiveržė prieš kelis šimtmečius. XVII amžiuje Haidarabado mieste Indijoje išpopuliarėjo gėlių ir augalų motyvais margintas audinys, pramintas „chintz“ (liet. margas, taškuotas, dėmėtas). Audinys, dažnai kartūnas, buvo marginamas raštus ištapant rankomis arba atspaudžiant mediniais blokeliais. Taip margintus audinius Rytai eksportuodavo į Vakarus, čia jais būdavo dekoruojami interjerai, iš jų siūtos užuolaidos, baldų apmušalai. Vėliau iš baldinių apmušalų pradėti siūti ir drabužiai, itin madingos buvo suknelės.
RICHARD QUINN 2021-2022 m. rudens ir žiemos modelis, mados namų nuotr.
XVII amžiui persiritus į antrąją pusę iš Indijos plūstantys gėlėmis marginti audiniai įgavo neįtikėtino populiarumo ir tapo grėsme vietinei Europos tekstilės pramonei. Nuo 1686 metų Prancūzijoje uždrausta šį audinį importuoti į šalį ar net vilkėti iš jo pasiūtus drabužius. Vis dėlto įstatymuose būta spragų ir madingieji rasdavo būdų, kaip juos apeiti. Tokie draudimai negaliojo Versalio rūmams, kurie ir diktavo to meto madas.
YUHAN WANG 2021-2022 m. rudens ir žiemos modelis, mados namų nuotr.
XVIII amžiaus viduryje draudimai, riboję indiško audinio importą ir naudojimą, baigėsi, mat europiečiai jau buvo išsiaiškinę madingojo audinio gamybos paslaptis. Iš pradžių gaminusios indiškas reprodukcijas, vėliau Europos šalys sukūrė savo raštus, o vienu populiariausių tapo prancūziškasis „chintz“ atitikmuo „Toile de Jouy“ – raštas, vaizdavęs įvairias scenas iš dvariškių gyvenimo.
GANNI 2021-2022 m. rudens ir žiemos modelis, Lana Ohrimenko nuotr.
BROCK COLLECTION 2021-2022 m. rudens ir žiemos modelis, mados namų nuotr.
XX amžiaus pabaigoje, devintajame dešimtmetyje, „chintz“ marginiai jau vadinti senamadiškais, mados pasaulis juos siejo su senais baldais ir močiutiškais arbatos servizais. Prieš kurį laiką „Toile de Jouy“ atgaivino mados namų Dior dizainerė Maria Grazia Chiuri, vaizduojamas dvariškių gyvenimo scenas pakeitusi džiunglių piešiniais, o šį rudenį „chintz“ stiliaus gėlių raštai sugrįžo į kitų mados namų kolekcijas. Tačiau gėliškas lengvumas šaltąjį sezoną kitoks, jis atsveriamas rudenišką nuotaiką kuriančiais tamsiais nėriniais, storais mezginiais, odiniais rūbais, ilgomis pirštinėmis ir storapadžiais auliniais batais.
2021-2022 m. rudens ir žiemos kolekcijos, mados namų nuotr.