Antradienio vakarą Užupyje įsikūrusiuose „v2o“ juvelyrikos namuose buvo pristatyti septyni išskirtiniai Lietuvos kūrėjų, nuo jaunųjų talentų iki pasaulyje pripažintų grandų A. Šepkaus ir S. Virpilaičio, autoriniai darbai, kuriuos kruopščiai atrinko ir pristatė juvelyrė Viktorija Orkinė, rašoma pranešime spaudai.

„Autorinė juvelyrika – tai išskirtiniai ir vienetiniai kūriniai, kuriems autoriai skiria ypatingą dėmesį, galvodami apie kiekvieną, net ir smulkiausią, kartais tik mikroskopu matomą, detalę. Daugumai atrodo įprasta kolekcionuoti, pavyzdžiui, paveikslus, nes juk tai – menas, tačiau juvelyriką kaip meną vertina vienetai.

Renginiu siekiame šį požiūrį praplėsti, kviečiame pažinti juvelyriką ir degustuoti jos „skonius“, – sako juvelyrikos namų įkūrėja Viktorija.

„Juvelyrikos degustacijos“ renginys

Pirmoje degustacijoje pavadintoje „Tartaletė su miško uogomis“ buvo pristatyti septyni talentingi lietuvių autoriai, pasakojama apie jų asmenybes, darbo specifiką, kūrybinį kelią.

Dalyviai susipažino su keletu kiekvieno juvelyro darbų, sužinojo, kur ir kaip gimsta didžiausio atidumo reikalaujantys preciziški dirbiniai, kokias istorijas ar paslaptis jie slepia. Taip pat buvo pristatomos technologinės papuošalų gamybos detalės, pasakojama apie tauriuosius metalus, brangakmenius, jų charakteristikas.

Juvelyrė V. Orkinė pasidalino ir praktiniais patarimais, kaip suprasti, ar investuojama į kokybišką akmenį, kaip prabuojami dirbiniai, kokie akmenys tvirčiausi ir tinkamiausi įvairiems papuošalams.

Pretenzingi akmenys

Anot V. Orkinės, įdomi medžiaga yra titanas. Juvelyrai ją pamėgo, nes šią medžiagą oksiduojant galima išgauti įvairias spalvas. Populiariausia yra ryški sodri mėlyna, tačiau galimos įvairios spalvos nuo geltonos iki violetinės (titano spalvų paletę geriausiai apibūdina benzino dėmės spalvos matomos išsiliejus jam vandenyje).

Didžiausias iššūkis juvelyrams titano sujungimas su kitais metalais. Titanas nesilituoja, taigi, į papuošalą jį reikia inkrustuoti kaip akmenį, kniedyti ar dar kaip nors išradingai įtvirtinti.

Degustacijos metu buvo plačiau pristatyti safyrai. Safyrai būna pačių įvairiausių spalvų – geltonos, oranžinės (dar vadinama ugnine), rožinės, violetinės, žalios, baltos. Spalvotiems brangakmeniams ypatingai svarbi spalva – ji turi būti vientisa, sodri. Populiariausi ir vertingiausi yra mėlynieji safyrai, kurių mėlynumas panašiausias į rugiagėlės. Tamsiai mėlyni ar švelniai melsvi brangakmeniai taip pat gražūs, bet yra mažiau vertingi.

Spalva safyruose dažnai būna pagerinta juos kaitinant, tuomet Prabavimo rūmų išduotame pažymėjime matysite raidelę H. Toks akmens pagerinimas nelaikomas blogu, jį galima prilyginti su blakstienų padažymu tušu.

Kitas svarbus kriterijus skaidrumas –akmuo neturi būti matinis, jis turi blizgėti. Taip pat blizgėjimui svarbus išpjovimas, tačiau tai geriausiai gali įvertinti juvelyras. Geriausias praktinis patarimas perkant safyrą – lyginkite bent keletą akmenų ar papuošalų su šiuo brangakmeniu ir pasikliaukite savo akimis.

Kaip įsitikinti, kad brangakmenis tikras?

Vertindami brangakmenio tikrumą turime pasikliauti akimis. Jei akmuo žiūrint pro padidinamąjį stiklą yra visiškai tolygus, neturi jokių taškelių ar intarpėlių, tikėtina, kad jis yra aukščiausios kokybės arba klastotė (stiklas, sintetinis korundas), o ne tikras safyras.

Tik aukščiausios kokybės akmenis labai sunku rasti ir jie kainuoja labai daug, todėl antrasis variantas labiau tikėtinas, ypač jei perkate keliaudami svečioje šalyje.

Jei akmens viduje pro padidinamąjį stiklą matote skaidulas, taškelius – tada bent jau galite būti tikri, kad akmuo tikras. Tačiau jeigu skaidulos ir taškeliai matomi plika akimi – safyro kokybė labai prasta.

Apie „Juvelyrikos degustacijas“

„Juvelyrikos degustacijų“ organizatorė tikina, kad renginių ciklas yra skirtas ne tik su autorine juvelyrika jau susipažinusiems, bet ir naujokams, tiems, kurie nori išmokti vertinti papuošalus, pažinti jų unikalumą ir išskirtines savybes, sužinoti apie lietuvių autorius.

Planuojama tęsti renginių ciklą ir kas mėnesį „Juvelyrikos degustacijose“ pristatyti įvairius juvelyrus ir jų darbus, atskleisti papuošalų kūrimo paslaptis ir istorijas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją