Šiais metais V. Vainiutė baigė Vilniaus dailės akademijoje metalo meno ir juvelyrikos specialybę. Jau antrame studijų kurse ji pagamino savo pirmąjį vyrišką papuošalą iš kiaulės dantų. Tuomet jaunoji menininkė sulaukė neigiamos aplinkinių reakcijos, tačiau tai tik dar labiau užvedė kurti panašaus tipažo papuošalus.
Trečiaisiais studijų metais ji sukūrė batus iš žmogaus plaukų. Plaukus menininkei padovanojo draugė. „Mano draugė Šiauliuose turi grožio saloną ir jos klientės savanoriškai mano kūrybai atiduodavo nukirptus plaukus“, – pasakoja dizainerė.
Šį netradicinį ciklą juvelyrė pavadino „Išlika“. „Pagal Lietuvos žodyną, išlika yra žodžio liekana sinonimas. Daug kas mano, kad tai yra naujadaras, kurį aš sugalvojau pati, bet tai nėra naujadaras, tiesiog šis žodis yra retai naudojamas. Žodis išlika puikiai apibūdina mano darbą, nes skamba mįslingai ir reiškia išlikimą“, – sako kūrėja.
Pasak Viktorijos, visus papuošalus būtų galima paversti nešiojamais, tereiktų šiek tiek pakeisti jų dizainą, kad nenusidėvėtų medžiagos. O batai yra pritaikyti tik eksponavimui parodų salėje. „Tai gali būti puikus aksesuaras einant į vakarėlį, kuris tikrai pritrauktų visų dėmesį“, – juokiasi dizainerė.
Visas šiems avangardiniams papuošalams reikalingas medžiagas jai suteikė draugai: „Mano draugai yra netradicinio mąstymo ir sulaukiau didžiulio palaikymo. Tiesiog susitinku su draugais ir gaunu visas reikalingas medžiagas. Viena draugė man kartą sako: klausyk, mano sesė nusikirpo plaukus, gal tau reikia? O kita mano bičiulė vieną dieną man atnešė žiedo dėžutę su savo vaikystės pieniniais dantimis“, – pasakoja menininkė.
Žiedui juvelyrė panaudojo savo pačios odos epidermį: „Negyva pėdų oda labai lengvai pasišalina. Visai neskaudėjo!“, – teigia juvelyrė.
Šie šokiruojantys darbai susilaukė pripažinimo ir įvertinimo – dizainerė gavo jaunojo dizainerio publikos numylėtinės titulą. „Po to titulo man pradėjo rašyti žmonės, jaučiau susižavėjimą, jiems mano kūryba pasirodė labai įdomi ir apie mano darbus jie norėjo sužinoti daugiau“, – džiaugiasi menininkė.
Avangardinių papuošalų dizainerė įkvėpimo semiasi iš XIX a. karalienės Viktorijos laikų. Pasak Viktorijos, tuomet buvo labai populiaru naudoti vaikų plaukus ir dantis. Ji teigė, kad pati karalienė turėjo ne vieną tokį papuošalą. „Įkvėpimo sėmiausi būtent iš to meto papuošalų. pavasarį buvau Viktorijos ir Alberto muziejuje Londone, kuris turi knygų, kurios buvo išleistos 19 amžiuje. Šiose knygose analizavau pieštus to meto papuošalus ir iš jų sėmiausi idėjų“, – pasakoja ji.
Juvelyrei labai svarbu, kad į jos kūrybą žmonės sureaguotų: „Man svarbu savo juvelyrika išgauti žmonių reakciją. Jeigu žiūrovas praeina pro mano darbus ir nesureaguoja – nėra prasmės kurti“, – sako Viktorija.
Dizainerei labai svarbu išlaikyti kokybę, todėl ji savo papuošalus gamina iš 925 prabos sidabro.
Pasak juvelyrės, nors, jei ir nebus daug klientų, ji niekada nemes savo kūrybos. Sako, kad dauguma jaunų kūrėjų dirba papildomus darbus, bet tarsi papildoma veikla užsiima tuo, ką myli. „Esu dirbus ir padavėja, ir barmene, bet kūryba visada eidavo šalia manęs“, – sako kūrėja.
Ji taip pat pasakoja, kad tokie šokiruojantys papuošalai Lietuvoje dar daug kam yra nepriimtini.
„Manau mes Lietuvoje bijome likti nesuprasti, bijome prašauti, bijome eksperimentuoti su mada ir išsišokti. Bet aš esu įsitikinusi, kad praeis keli metai ir į Lietuvą ateis ši konceptuali mada. Dirbdama su vaikais aš matau juose tiek daug kūrybinio potencialo. Jaunoji karta nebijo eksperimentuoti, išsišokti ir būti kitokiais. Kai ši karta užaugs, ji įneš į Lietuvos madą daugiau naujų vėjų“, – teigia kūrėja.
Tačiau kitose pasaulio šalyse ši mada yra vertinama teigiamai: „Jau prieš kelis metus Londono gatvėse buvo galima pamatyti daug praeivių, kurie nešioja įvairius šokiruojančius papuošalus“, – sako dizainerė.
V. Vainiutė žmonių mąstyme įžvelgia loginio mąstymo neatitikimą: „Mane visada domino žmogaus loginio mąstymo spraga. Pavyzdžiui, visi savo plaukus labai prižiūri, ant galvos jie visiems atrodo labai estetiškai, bet kai jie yra padėti ant stalo, jie tampa nemalonūs, atgrasūs ir kelia šlykštumo jausmą. Ir taip yra su bet kokia medžiaga. Gerai pagalvojus, juk čia tie patys plaukai, pasikeičia tik jų būvis“, – teigia ji.
Ji taip pat savo kūryba ironizuoja žmonių mąstymą: „Kitas įdomus aspektas, mes nešiojame gyvūnų odą, kailį, ragus. Pavyzdžiui, dramblio kaulas yra prabangos prekė, o žmogaus dantis jau ne. Mums tai yra šlykštu, nors tai yra visiškai tas pats. Tai atrodo labai ironiškai“, – tęsia ji.
Kita vertus, pasak papuošalų dizainerės, viskas, kas kelia mintis apie laikinumą ir mirtingumą, mums atrodo nemalonu ir šlykštu.
V. Vainiutės kūryba iš arti: