Kovo mėnesį jaunai moteriai buvo nustatyti pakitimai gimdos kaklelyje, o šiandien, praėjus vos dienai po operacijos, mergina sutiko pasidalinti išgyvenimais. Savo istoriją Dovilė sutiko papasakoti tam, kad paskatintų kitas moteris rūpintis savo sveikata.

„Manau, kad gyvenu įprastą jaunos veiklios moters gyvenimą – darbas, susitikimai, mokymai, konferencijos, atostogų planavimas… Nesiskundžiau sveikata – gal kartą per trejus metus pasloguodavau, pakosėdavau, bet tuo ir baigdavosi. Manau, kad sveikata rūpinausi net labiau nei statistinė moteris – kartą per metus atlikdavau kraujo ir šlapimo tyrimus, domėjausi prevencinėmis programomis“, – pasakoja Dovilė. Prieš trejus metus, gydytojai informavus, kad jai priklauso nemokamas PAP testas, pastebintis pakitimus gimdos kaklelyje, Dovilė jį atliko. Pakitimų nebuvo rasta ir mergina ramiai gyveno toliau, niekuo nesiskundė.

Paragino draugė

Šių metų kovą bičiulė e. paštu atsiuntė Dovilei informaciją apie Valstybiniame patologijos centre vykstančią akciją „Pasirūpink savimi – pasitikrink dėl gimdos kaklelio vėžio”. Dėl įtemptos dienotvarkės Dovilė nė nemanė tikrintis, tačiau po kelių dienų vėl prisiminė apie draugės laišką.

„Nežinau, kaip kitaip, jei ne šeštuoju pojūčiu pavadinti tai, kad aš visgi susiradau tą laišką, atsidariau akcijoje dalyvaujančių įstaigų sąrašą ir jau kitai dienai užsirašiau tyrimams. Žinoma, tikėjausi tiesiog „pasidėti pliusiuką“ ir pasidžiaugti, kaip puikiai rūpinuosi savo sveikata“, – pasakoja moteris.

Deja, po kelių dienų telefonu išgirdusi tyrimų rezultatus Dovilė patyrė sukrėtimą. „Išgirdau, kad mano tyrimai labai blogi, tada kažką panašaus į žodį „vėžys“ ir toliau telefone girdėjau tik triukšmą. Gydytoja dar kažką kalbėjo, o aš jau įsivaizdavau save be plaukų, nagų, be darbo“, – prisimena ji.

Tą patį vakarą su specialistais aptarusi tyrimo rezultatus išsamiau, Dovilė sužinojo, kad „labai blogi tyrimai“ iš tiesų yra gera žinia.

Suspėjo laiku

„Dovilei nustatyti ikivėžiniai gimdos kaklelio pakitimai. Tai reiškia, kad gimdos kaklelio vėžio dar nėra, suspėjome laiku“, – komentuoja Dovilę konsultavusi Nacionalinio vėžio instituto Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėja Daiva Kanopienė. Gydytojos teigimu, bene visos moterys, sužinojusios apie blogus tyrimų rezultatus, patiria šoką, tačiau pasikonsultavusios su specialistais sužino, kad jų laukianti operacija yra labai efektyvi, netraumuojanti, ir nurimsta.

„Anksti nustačius ikivėžinius gimdos kaklelio ląstelių pokyčius, skirtingai nei daugeliui kitų vėžio formų, šiam susirgimui galima laiku užkirsti kelią. Moterys, kurioms nustatomi ikivėžiniai pakitimai, yra gydomos ir nesuserga gimdos kaklelio vėžiu. Dovilei buvo atlikta gimdos kaklelio konizacija – operacija, kuriuos metu pašalinta dalis gimdos kaklelio. Moterys labiausiai nerimauja, kad po operacijos negalės turėti vaikų, tačiau galiu nuraminti: po šios operacijos moterys vis dar gali turėti vaikų, netgi gimdyti natūraliai“, – sako gydytoja D. Kanopienė.

Gydytojos žodžius patvirtina ir pati Dovilė, kuri jau tą pačią dieną po operacijos iškeliavo namo. „Manau, kad jei operacija atliekama penktadienį, moteris jau pirmadienį gali eiti į darbą. Nors mane įspėjo kad po operacijos gali kiek skaudėti, skausmas buvo tikrai ne didesnis nei kiek skausmingesnių mėnesinių“, – sako Dovilė.

Gydytoja D. Kanopienė teigia, kad operacijos metu pašalintos visos supiktybėjusios ląstelės, tad Dovilė dabar yra visiškai sveika, žinoma, ji neturi nustoti periodiškai tikrintis.

„Noriu padėkoti gydytojoms D. Kanopienei ir B. Intaitei už jų profesionalų darbą, tačiau labiausiai – savo draugei, kuri ne tik paragino pasitikrinti, bet ir buvo šalia sunkiausiu metu, palaikė ir neleido pasiduoti slogioms mintims. Visas Lietuvos moteris ir merginas noriu paraginti rasti laiko savo sveikatai ir atlikti tyrimus“, – sako Dovilė.

Valstybinio patologijos centro, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo (VPC), gydytojo patologo Donato Petroškos komentaras:

„Valstybiniame patologijos centre PAP tyrimai atliekami nuo 2000 metų. Testų apimtys smarkiai išaugo 2004 metais, pradėjus vykdyti Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programą, pagal kurią visos 25-60 metų amžiaus moterys turi galimybę kartą per 3 metus atlikti nemokamą PAP testą. Neaiškiais atvejais rekomenduojame tyrimą kartoti imant mėginį į skystąją terpę – iš jos galime atlikti papildomus tikslinančius testus – nustatyti Žmogaus papilomos viruso tipą ar atlikti jo onkogeninį poveikį verifikuojantį imunocitocheminį tyrimą. Gimdos kaklelio ikivėžinių būklių diagnostikos galimybės šiuo metu yra tikrai didžiulės, tik moterims reikia jomis laiku pasinaudoti. Esame atlikę jau daugiau nei pusę milijono profilaktinių PAP tyrimų. Statistiškai apie 3 procentams moterų aptinkamos ikivėžinės būklės. Taigi maždaug 15 tūkst. moterų laiku perspėtos dėl grėsmingos ligos“.

Nacionalinio vėžio instituto Vėžio registro duomenys:

Gimdos kaklelio vėžys šiuo metu Lietuvoje yra penktas pagal dažnumą moterų onkologinis susirgimas.

2012 m. Lietuvoje diagnozuotas 431 naujas gimdos kaklelio vėžio atvejis (13 moterų iki 30 metų amžiaus) ir 805 gimdos kaklelio in situ atvejai (164 moterims iki 30 metų amžiaus).

Nuo gimdos kaklelio vėžio 2012 m. mirė 210 moterų.

Susirgusių gimdos kaklelio vėžiu moterų penkerių metų išgyvenamumas Lietuvoje buvo 64,2 proc.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)