„Šiandien pas savo odontologę dariausi burnos higieną. Ji man sako:
- Egle, kokie balti tavo dantys! Bet žinok daugiau nebebalink, nes jie dabar jau tokie balti, kad po to spalva bus net į melsvumą.
Kai man baigė daryti procedūrą ir ištraukė iš burnos vamzdelį, savo odontologei pasakiau, kad nesu balinus dantų, o balti dantys - tai nuostabus mėnesį skalavus burną su kokosų aliejumi rezultatas!
Ačiū kokosų aliejui, kuris panaikina bakterijas, ištraukia toksinus, sureguliuoja virškinimo darbą ir plius išbalina dantis!“, - feisbuke rašė modelis Eglė Tereikaitė.
Po įrašu iškart pasipylė pritariančiųjų lavina – dantys blizga, akmenys tirpsta, o baltumas tiesiog akina. Rezultatais džiaugėsi tiek vyrai, tiek moterys.
Metų atradimas
Apie tokį balinimą neseniai rašė ir tinklaraščio „Natūralus ID“ autorė. Su jos sutikimu pateikiame įdomaus eksperimento rezultatus.
„Nors galbūt skamba šiek tiek utopiškai, bet estetinės dantų išvaizdos pagerinimui jį (kokosų aliejų) verta rinktis vietoje lazerio ir balinančiųjų kapų. Taip pat vietoje abrazyvinių medžiagų.
Šis įrašas publikuojamas po ilgalaikio eksperimento, kurio veikimą trims skirtingiems žmonėms patvirtino trys skirtingi odontologai, pripažinę, kad dantų higienos būklė yra tikrai pagerėjusi. Žinoma, nepaisant asmeninių „neprofesionalių“ pastebėjimų.
Metų atradimas! Taip šį būdą galima įvertinti kukliausiai. <...>
Niekada nebalinau dantų nei lazeriu, nei kitomis šiuolaikinės odontologijos siūlomomis priemonėmis. Skausmas, jautrumas. Gal ne... Taipogi niekad neužsiėmiau burnos skalavimais aliejumi, kaip rekomenduojama ajurvedos - ryte, dėl toksinų surinkimo ir pašalinimo. Vienas dalykas, neturiu tam laiko. Antra - duomenys apie toksinų surišimą yra prieštaringi, vieni tyrimai paneigia kitus.
Startas! Užsispyrusiai galvoju, kad kokosų aliejus dantų neveikia ir nieko nebus.
Į burną nukeliavo arbatinis šaukštelis kokoso aliejaus. Tirštas, praktiškai kramtytinas. Pradėjo šilti nuo kūno temperatūros, ištirpo. Nieko. Nebaisu ir nebjauru. Tarsi kokosinio batonėlio miražas. Skonio receptoriams gavus signalą „skanu, valgoma“, nori ar nenori ima skirtis seilės, maišytis ir skiesti kokoso aliejų. Kartu jį „varinėti“ tarp dantų tampa daug lengviau.
Be to, atliekant tokius skalavimus treniruojasi burnos raumenys. Jų nuovargis ypač jautėsi pirmaisiais kartais. Negaliu pasakyti, kad jausmas malonus, tačiau keli kartai ir jis praeina.
Pravargusi, taip - pravargusi su šiuo aliejumi visą maudynių laiką, iškart puoliau prie veidrodžio įsitikinti, kad nieko neįvyko. Štai ir netikėtumas - įvyko... Dantys blizga labiau ir yra šiek tiek baltesni. Labiausiai stebino tai, kad pasikeitimas matomas plika akimi vos po vieno karto. Šis neagresyvus dantų balinimo metodas kokoso aliejumi veikia!
Nusipirkau daugiau kokoso aliejaus ir nutariau tai daryti kasdien. Po dantų išvalymo siūlu ir dantų pasta, kaip paskutinį priežiūros etapą.
Pasirinkau tą daryti vakare dėl dviejų pagrindinių priežasčių - rytais, kaip minėjau, vistiek trūksta laiko viskam. Be to, norėjosi, kad kokoso aliejaus veikimas liktų visai nakčiai. Kad jo nenuplaučiau gėrimais ir nenuvalgyčiau per kelias artimiausias valandas.
Kiek pasidalinau šia idėja su artimaisiais, draugais, visi patvirtino tą patį - kokoso aliejus balina dantis ir tai matosi akivaizdžiai.
Kita medalio pusė - ar užteks noro tą daryti kasdien, nes būdas švelnus ir geriausiai veikia praktikuojamas nuolat.
Galiu ant rankų pirštų suskaičiuoti atvejus, kiek kartų praleidau skalavimą kokosų aliejumi nuo paties pirmojo „išskirto“ arbatinio šaukštelio. Nebent labai pavargusi, grįžusi labai vėlai, labai skubėdama miegoti. Neskalavimas kokosų aliejumi tapo nebe taisykle, o jos išimtimi. Priderinus skalavimą kokosų aliejumi prie kasdienio dušo, jis man neatima papildomo laiko ir sklandžiai derinasi su kitomis švarinimosi procedūromis.
Po tokio skalavimo dantis galima nuvalyti Himalajų druskos tirpalu arba juo paskalauti burną.
Jeigu siūturiuoti aliejų burnoje Jums yra nemalonu, nepriimtina arba dėl skanumo jį vis norite nuryti, galima išsivalius dantis juos, taip pat dantenas ištepti plonu sluoksneliu kokosų ir eiti ilsėtis, o kokosų aliejus tegu tyliai dirba savo darbą.
Abejonės dėl ilgalaikių efektų
DELFI kalbinti skirtingi odontologai tikino negirdėję apie šį metodą, todėl plačiau jo komentuoti nenorėję – nėra įrodymais grįstos medicinos faktų, kurie pagrįstų šios priemonės efektyvumą.
Klientų, burną skalavusių kokosų aliejumi, neturėjo ir odontologė Kristina Beržinskaitė. Tiesa, ji pastebėjo, kad vienaip ar kitaip pakenkti sau tokia procedūra praktiškai neįmanoma. Tad jei žmonės džiaugiasi rezultatais, galbūt jiems tai išties veikia.
Neseniai leidinyje „Daily Mail“ publikuotame tyrime buvo rašoma plačiau apie šį metodą (angliškai vadinamą „Oil pulling“).
Teigiama, kad ši „mada“ nėra nauja – tai senovės rytų medicinos išmintis, taikyta daugelį metų. Ji atgimė 2015-aisiais, kai aliejumi burną ėmė skalauti žvaigždės ir savo nustebimu dalintis „Instagram“ platformoje.
Skeptikus kiek nuramino ir Nigerijos medicinos žurnale (2015 kovo numeris) publikuotas tyrimas, kurio metu patvirtinta – burnos skalavimas kokosų aliejumi tyrimo dalyviams sumažino apnašų kiekį bei uždegimines dantų reakcijas.
Be to, ramina ir tai, kad aliejus, net jei netyčia jo būtų nuryta, nepakenktų ir virškinamajam traktui (nebent esate jam alergiški).
Po tokių žinučių pasisakė ir garsus britų odontologas dr. James Goolnikas. Jo teigimu, kokosų aliejus gali sumažinti bakterinę burnos terpę, tačiau jis abejojo ilgalaike tokio balinimo sėkme.