Liūdniausia tai, kad tai dažniausiai senjorų amžiaus asmenys, kuriems koronavirusas tikrai pavojingas. Kas kaltas – abejingumas savo sveikatai ar vėl suaktyvėjusi antivakserinė propaganda socialiniuose tinkluose, o gal išaugusi įtaka „kovotojų“ už žmonių teises nesiskiepyti ir užkrėsti kitus. Kažkada Sveikatos apsaugos ministras yra net paminėjęs, kad tai tikriausiai gali būti ir Lietuvoje veikiančios penktosios kolonos juodas darbas.

Galiu sutikti su tuo, nes neseniai pakankamai jaunas taksi vairuotojas man išaiškino, kad iš savo draugų sužinojo patikimą slaptą informaciją, kad nuo amerikietiškų vakcinų galima ne tik užsikrėsti virusu, bet baisiausia tai, jog pasiskiepijusios moterys gali tapti nevaisingomis arba gimdyti apsigimusius vaikus. O vienintelė patikima vakcina yra „Sputnik-V“, bet jos Lietuvoje neįmanoma gauti.

Skiepijimas „Camelia“ vaistinėje (asociatyvioji nuotr.)

Deja, net moksliniame lygmenyje vystomas naratyvas, kad COVID-19 reikėtų traktuoti kaip eilinį gripą ar eilinį virusą, sukeliantį peršalimo ligas, todėl nereikia jokių ypatingų specifinių apsaugos priemonių, o skiepijimasis kas 4 mėnesius yra perteklinis ir gali ženkliai susilpninti imuninę sistemą, todėl su ketvirta doze reikėtų neskubėti.

Ką gi, pas mus demokratija, todėl kiekvienas gali reikšti savo nuomonę – kartais pagrįstą moksliniais faktais, o kartais ir antimokslinę ar net sąmoningai klaidinančią. Čia ne Rusija, 15 metų kalėjimo tikrai negresia, todėl pas mus nuomonių pliuralizmas toleruojamas.

O dabar pabandykime pakalbėti faktais. Gerai žinoma, kad omikron ir jo potipiai pasižymi labai didžiuliu užkrečiamumu ir sąlyginai lengvesne klinikine eiga. Deja, asmenys senyvo amžiaus, turintys daug gretutinių ligų, esant imunodeficitinėms būklėms miršta ir nuo omikron. Taip pat gerai žinoma, kad jokia COVID-19 vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo, bet maksimaliai sumažina tikimybę sunkios eigos, komplikacijų bei letalinių išeičių. Izraelio mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 60 ir vyresnių asmenų grupėje suleista IV vakcinos dozė sumažino mirtingumą periode tarp 1–2 mėn. net 75 proc., palyginus su tokio paties amžiaus asmenimis, gavusiais tik III dozę.

Skiepijimas „Eurovaistinėje“

Ištyrus 5331 medicinos darbuotoją Izraelio gydymo įstaigose, gavusį IV skiepą, nustatyta, kad omikron užsikrėtė tik 7 proc., o grupėje darbuotojų (asmenų skaičius – 24280), gavusių tik trečią skiepą, užsikrėtimo lygis siekė net 20 proc. Kanados mokslininkų atliktas tyrimas senelių namuose parodė, kad IV vakcinos dozė sumažina hospitalizacijos ir mirtingumo rodiklius net 40 proc. Švedijoje atlikti plataus masto tyrimai senyvo amžiaus žmonių grupėse (virš 80 metų) taip pat gavo patikimus IV dozės efektyvumo rezultatus. Nurodoma, kad mirties rizika 80 ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje sumažėjo net 70 proc.

Pakankamai daug surinkta faktų, kad kiekviena papildoma vakcinos dozė žymiai padidina jos efektyvumą. Taip, Niujorko mokslininkų grupė nustatė, kad po trečios dozės vakcinos efektyvumas padidėjo 33 proc., palyginti su rezultatais, gautais po dviejų dozių. Net omikron variantui neadaptuotos vakcinos pakankamai efektyvios. Ištyrus 5795 medicinos darbuotojus Japonijos gydymo įstaigose, nustatyta, kad po dviejų dozių vakcinos efektyvumas buvo 56 proc. Po trečio skiepo – net 74 proc.

Nacionalinis kraujo centras vakcinuoja Kauno „Akropolyje“

Vakcinacijos nuo koronaviruso strategija diskutuojama įvairiuose lygmenyse (moksliniame, politiniame, buitiniame), susiduriama su nuomonių skirtumais, kas padeda dažnai sudėti svarbiausius akcentus, surasti geriausius sprendimo kelius.

Šiuo metu Lietuvoje galioja pilna asmens laisvė – skiepytis, ar ne. Niekas negali priversti vakcinuotis, bet gal verta atsižvelgti ir į mokslo pateikiamus faktus. Be abejo, galima teigti, jog mes nepajėgūs lenktyniauti su koronavirusu, nes naujo viruso mutacijos visuomet atsiras greičiau nei spėsime adaptuoti naujas vakcinas.

Asociatyvioji nuotr

Didžiulį nerimą kelia neseniai Švedijos mokslininkų atrastas naujas omikron potipis BA.2.75.2, kuris pasižymi ypatingu atsparumu visoms esamoms vakcinoms bei monokloninių antikūnų preparatams. Palyginti su omikron BA.5, susiformavę po vakcinacijos ar po persirgimo antikūnai net 6 kartus mažiau efektyvūs.

Šiek tiek ramina tai, kad JAV sukurtas preparatas sugeba kovoti su nauja omikron atmaina. Kita gera žinia, kad nauja omikron atmaina kol kas dar nėra išplitusi. Aišku, koronavirusas yra vienas iš didžiausių iššūkių sveikatos apsaugos sistemai. Bet būkime optimistai, nes pasaulio istorija nevienareikšmiškai rodo, kad mokslas anksčiau ar vėliau suranda kelius, kaip įveikti daugumą sunkiausių ligų. Svarbiausia, kad mes patys dažnai neracionaliu savo elgesiu nesukurtume daugiau problemų, negu jų yra. Taigi, spręskite patys, skiepytis ar ne.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)