Dovanų pakavimo priemones naudokite pakartotinai

Spalvingas popierius, kaspinėlis, dėžutės užpildas ir, žinoma, pati dėžutė – toks šūsnis atliekų gali likti išpakavus net ir simbolišką dovaną. „Ekonovus“ Vilniaus padalinio vadovas Dainotas Dragūnas primena, kad mažiausia, ką galime padaryti, tai pasirūpinti tinkamu tokių atliekų rūšiavimu, geriausia būtų apskritai ieškoti tvaresnių alternatyvų.

„Dovanų popierius turėtų būti metamas į popieriaus konteinerį, tačiau jis turėtų būti švarus. Jei išpakavome dovaną ir taip jau nutiko, kad popierių suliejome skysčiais, jis nebetinka perdirbti. Dovanų pakavimo popierius turi daug alternatyvų, galima rasti originalių idėjų, kaip tai padaryti pasitelkiant kitas, galbūt net namuose randamas medžiagas“, – pastebi tvarumo ekspertas.

Vis dėlto rūšiavimo konteineris turėtų būti tik paskutinė stotelė ir jeigu tik yra galimybė pakavimo priemones verta naudoti pakartotinai. Siekiant sumažinti išmetamo dovanų popieriaus kiekį, jį galima keisti medžiagos skiautėmis, mažesnes dovanas pakuoti į, pavyzdžiui, medvilninius rankšluostėlius, kuriuos vėliau galima panaudoti buityje. Be to, dovanoms pakuoti puikiai tinka popieriniai prekių maišai, kuriuos išvertus į kitą pusę turėsite stilingą pakuotę.

Eglutės vieta ne prie konteinerio

D. Dragūnas sako, kad nors vis rečiau, bet vis dar pasitaiko, kad po švenčių prie konteinerio galima pamatyti paliktų eglučių, tačiau tai tikrai nėra teisingas sprendimas.

Kalėdų eglutė

„Nupuošę eglutes, turėtume jas atnešti ir palikti tam skirtose vietose. Jau daug metų savivaldybės daugiabučių namų rajonuose įrengia specialias aikšteles ar pastatomus konteinerius, kad gyventojai galėtų išmesti eglutes. Individualių namų gyventojai taip pat gali atvežti eglutes į šiuos konteinerius. Ne paslaptis, kad kai kurie individualių namų gyventojai po švenčių eglutes tiesiog panaudoja kurui ar kompostuoja – tai sveikintinas sprendimas. Žinoma, jeigu eglutė vazonėlyje, atėjus pavasariui, ją reikėtų pasodinti“, – pataria jis.

Jeigu namuose puošiate dirbtinę eglutę, ją naudokite kiek galima ilgiau, ne vienus metus, o net ir nusprendę atsinaujinti, įsiverinkite, galbūt galėtumėte ją padovanoti kitiems. Tokia pat taisyklė galioja ir kitoms šventinėms dekoracijomis. Anot D. Dragūno, vargu, ar kasmet tikrai reikia naujų girliandų ar žaisliukų, vis dėlto jeigu jaučiate norą atsinaujinti, jų galima pasigaminti pačiam panaudojant tai, ką randate gamtoje, turite namuose ar tiesiog suorganizuojant mainus tarp draugų ar kaimynų.

„Tai, kas jums nebeteikia džiaugsmo gali būti prikelta naujam gyvenimui kituose namuose arba skyrus šiek tiek laiko – perdažius ar padekoravus – tapti visiškai nauju papuošimu“, – žvelgti kūrybingai ragina „Ekonovus“ specialistas.

O gal nereikia fejerverkų?

Nors vis daugiau kalbama apie fejerverkų aplinkos ir triukšmo taršą, dalis žmonių be to vis dar neįsivaizduoja švenčių, tad siekiant sumažinti jų daromą poveikį aplinkai, svarbu bent jau tinkamai pasirūpinti jų atliekomis. D. Dragūnas primena, kad panaudotos fejerverkų dėžės turėtų būti išmetamos į atitinkamus atliekų konteinerius, tačiau svarbu, kad jos būtų visiškai iššaudytos ir saugios išmesti.

Naujųjų metų fejerverkai

„Fejerverkų dėžės yra rūšiuojamos ir tvarkomos kaip pakuočių atliekos. Jeigu tai kartoninės dėžės – tai jos metamos į popieriaus konteinerį, medinės – į plastiko“, – pastebi jis.

Ištižusios nuo sniego ar dėl kitų priežasčių peršlapusios dėžės turėtų būti metamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Jeigu fejerverkų nepanaudojote ir dėžėje yra jų likučių, jos turėtų būti pristatomos į pavojingų atliekų surinkimo aikšteles.

Pakuočių vieta – antrinių atliekų konteineriuose

Pastaraisiais metais fiksuojamas ūgtelėjęs gyventojų sąmoningumas ir, kaip dalijasi Vilniaus padalinio vadovas, gyventojai labiau linkę rūšiuoti, daugiau atliekų nukeliauja į antrinių atliekų konteinerius. Tiesa, švenčių metu išauga išmetamų pakuočių ar kitų atliekų kiekiai, todėl teisingas rūšiavimas gali padėti išvengti perpildytų konteinerių švenčių metu.

Vis dėlto, jeigu taip nutiko, kad per šventes šalia namų esantys atliekų konteineriai užsipildė greičiau nei įprastai, apie tai nemokama linija reikėtų informuoti klientų aptarnavimo specialistus, jie informaciją perduos atsakingiems skyriams ir į situaciją sureaguos kaip įmanoma greičiau. Atkreipiame dėmesį, kad sudarant aptarnavimo grafikus šventiniam laikotarpiui yra atsižvelgta į galimą dažnesnį konteinerių prisipildymą.

Šventės – ne daiktų kiekis

Natūralu, kad per šventes norisi palepinti artimuosius tiek dėmesingomis staigmenomis, tiek skaniais patiekalais, tačiau vertėtų prisiminti, kad šventinę nuotaiką kuria ne kalnais maisto nukrauti stalai ar daugybė dovanų po eglute, bet apgalvoti sprendimai.

„Apsvarstykite, galbūt šiais metais vietoj daikto, kuris nežinote, ar yra reikalingas jūsų artimajam, padovanokite laiką kartu arba rinkdamiesi dovanas atkreipkite dėmesį ir į jų poveikį aplinkai.

Be to, nepamirškite dalintis, po švenčių išmetama daugybė maisto, tad jeigu jo nepavyko pagaminti mažiau, pakvieskite pasivaišinti aplinkinius, galbūt šalia jūsų gyvena šeima, kuri gavusi kvietimą vakarienės labai nudžiugs, o ir jūs neišmesite maisto, kuriam pagaminti buvo naudojami resursai. Prieš daiktui atsiduriant konteineryje, ypač mišrių komunalinių atliekų, pagalvokite, ar tikrai negalėtumėte jam suteikti antro šanso“, – dėmesingumą skatina tvarumo ekspertas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją