Didėjant žaliosios energijos poreikiui atsiranda ir daugiau žmonių, kuriems kyla įvairiausių klausimų. Ar saulės elektrinę galima remontuoti? Ar vieno buto savininkas gali tokią pasistatyti ant daugiabučio stogo? O gal įrengus vieną elektrinę galima energija pasidalinti su kaimynu?

Atsakymus į šiuos ir daugiau klausimų pateikė „Energijos skirstymo operatoriaus“ Tinklų plėtros vadovas Ovidijus Martinonis, paaiškinęs, nuo ko pradėti ir kaip nesuklysti kilus norui pačiam gamintis elektrą savo namams.

Kaip kinta elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių poreikis?

– Šalies gyventojai neabejotinai įsitikino saulės elektrinių naudomis, o geopolitinei įtampai didinant energijos kainas vis didesnė dalis Lietuvos gyventojų ir įmonių ieško sprendimų, kaip pradėti savarankiškai gaminti elektrą.

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sulaukia itin daug prašymų suteikti technines sąlygas nuosavų elektrinių prijungimui prie skirstomųjų tinklų. Per pirmą šių metų pusmetį gauta daugiau nei 22 tūkst. arba 183 proc. daugiau prašymų nei per tą patį laiką pernai.

Ką lietuviai renkasi dažniau – privačią elektrinę, ar nutolusią?

– Lietuvoje savo elektrą gamina daugiau nei 27 tūkst. gyventojų, iš kurių nutolusių gaminančių vartotojų skaičius sudaro daugiau nei 6 tūkst. gyventojų. Tačiau pastarųjų skaičius nuolatos auga ir augs – tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju yra puikus sprendimas gyventojams, kurie neturi galimybės elektrinės pasistatyti ant savo stogo arba tiesiog nenori užsiimti jos priežiūra.

Ovidijus Martinonis

Kuriais atvejais ir kokią elektrinę įsigyti ar įsirengti verta labiau?

– Elektros tinklas nėra begalinis, todėl, visų pirma, būtina pasidomėti prijungimo sąlygomis ir įvertinti skirstomojo tinklo pajėgumus. Gyventojai, kurie nori pasistatyti saulės elektrinę ant savo stogo, turėtų išsiaiškinti, ar prie jų namo arba sklypo atvestos elektros skirstymo linijos dar turi pajėgumų priimti naujus vartotojus.

ESO interneto svetainėje pateiktame žemėlapyje galima rasti nuolat atnaujinamą informaciją apie elektros linijas, prie kurių jau yra prijungtas maksimalus galimas elektros gamintojų kiekis, todėl naujiems prijungimams reikalingos nemenkos investicijos.

Elektros skirstymo sistema šiek tiek primena transporto sistemą, todėl esant per dideliam gaminančių vartotojų skaičiui tinklas gali sutrikti dėl neproporcingai augančių apkrovų.

ESO investicijos į tinklo galingumo didinimą vyksta pagal ilgalaikį planą, todėl ne visur, kur tik yra tinkamas stogas, galima pastatyti saulės elektrinę, arba itin retais (2,5 proc.) atvejais tai gali reikšti papildomas išlaidas. Neinvestuojant į tinklo galią, elektrinėse gaminama elektra neatitiktų standarto, todėl padidėtų gyventojų ir greta gyvenančių kaimynų elektros sutrikimų ir įrenginių gedimų rizika.

Tokiais atvejais, kai labai norima pradėti gaminti žalią elektrą savarankiškai, tačiau tinklo galia yra per maža, pats geriausias sprendimas tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju. Įsigiję nutolusią saulės elektrinę klientai garantuoja žaliąją energiją savo reikmėms ir tuo pačiu metu išvengia investicijų į tinklo rekonstrukciją.

Be kita ko, generuojant elektrą iš saulės parko nebereikia didinti galios įvado ar atlikti kitokių darbų savo namuose.

Taip pat galima daug lanksčiau ir paprasčiau reaguoti į vairius pokyčius. Pavyzdžiui, rinktis į savus namus artimiausiu metu gauti elektrą iš skirtingų saulės parkų arba turimą nutolusios elektrinės galią padalinti per kelis būstus.

Ar įmanoma saulės elektrinę įsirengti, pavyzdžiui, vienam butui, jeigu kiti daugiabučio gyventojai to nenori?

– Tikrai taip, tik tuo atveju elektrinę norintis įsirengi gyventojas turėtų gauti kitų gyventojų sutikimą.

Kokias klaidas dažniausiai daro žmonės, norintys pradėti naudoti atsinaujinančią elektros energiją ir kokios to pasekmės?

– Kalbėsiu iš savo varpinės: ESO prioritetas yra kokybiškos elektros energijos užtikrinimas, todėl visada siekiama suteikti geriausią paslaugą ir gyventojui pateikti prijungimo sąlygas tik kruopščiai įvertinus visas technines galimybes.

Gyventojams įsirengiant elektrinę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas. Vis dar pasitaiko atvejų kai vadovaujamasi klaidingu įsitikinimu, kad kiek gyventojo nuosavybei priskirta leistinos elektros vartojimo galios, tokios galios galima statyti ir elektrinę. Vartotojui suteikta leistinoji naudoti galia nereiškia, kad tokios pat galios gali būti prijungiama ir elektrinė.

Prieš priimant sprendimą įsirengti elektrinę siūlyčiau nesirinkti tik pagal elektrinės rangovų pasiūlymus. Verčiau kreiptis į ESO ir gauti prijungimo sąlygas su įvertinimu, ar numatomos elektrinės prijungimas bus galimas be papildomų investicijų, ar, visgi, bus reikalingi tinklo pakeitimai.

Pinigai

Ką verta žinoti, apsvarstyti prieš įsirengiant elektrinę?

– Pirmiausia, gyventojai turėtų tinkamai įsivertinti, kokios galios elektrinės jiems reikia ir kokios galimybės tokią įsirengti ant/prie namo ar kito statinio. Įvertinę poreikį ir įrengimo galimybes, gyventojai turėtų kreiptis į ESO dėl tinklo techninių galimybių įvertinimo.

Vienos elektrinės pagaminamos energijos pakanka tik vienam būstui, ar galima, pavyzdžiui, dalintis su kaimynais?

– Jei pasigaminama daugiau nei reikia elektros energijos, jos perteklių galima perskirti kitiems savo objektams, tačiau perskirti kaimynams negalima. Jei pasigaminami labai dideli kiekiai, gyventojas gali svarstyti galimybę pardavinėti savo pagamintą elektros energiją.

Kokia garantija suteikiama elektrinei, ar sugedusią įmanoma suremontuoti, o gal tenka pirkti naują?

– Įvairūs gamintojai siūlo skirtingas garantijas, tad siūlytume palyginti įvairių tiekėjų ir rangovų pasiūlymus.

Kaip manote, galbūt augant poreikiui jos pigs?

– Sunku vertinti, nes technologijos nuolat tobulėja ir rinkoje atsiranda vis pažangesnė įranga, o šiuo metu stipriai išaugusi paklausa elektrinių įrengimo kainą tik išaugino.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)