„Nuo pirmosios „Sidabrinio kirvio“ operacijos jau konfiskuota beveik 7 000 tonų nelegalių ar suklastotų pesticidų produkcijos. Neleistini chemikalai gali būti pigūs, tačiau jie daro milžinišką žalą aplinkai, visuomenės sveikatai, žemės ūkiui ir mums gyvybiškai svarbių bičių populiacijai. (...)“, – Europolo pranešime sako organizacijos vykdančioji direktorė Catherine De Bolle.
Operacijos metu teisėsaugos institucijos atliko patikrinimus prie ES sausumos ir jūrų sienų, vidaus turgavietėse, siuntų pristatymo paslaugų teikėjų ir internetinėse prekyvietėse.
Kaip pastebi Europolas, pažeidimai yra platūs ir apima nuo prekybos padirbtais ar klaidingai paženklintais produktais iki draudžiamų medžiagų importo.
Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, nelegalių ir falsifikuotų augalų apsaugos produktų tiekimas rinkai yra viena iš šešėlinės ekonomikos dalių.
„Tai įrodo per pastaruosius metus atlikti arba atliekami policijos padalinių ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto vertimosi ūkine ir komercine veikla – baudžiamojon atsakomybėn patraukti fiziniai ir juridiniai asmenys. Kratų metu įvairiuose Lietuvos regionuose išimta ir konfiskuota nelegalios produkcijos už kelis milijonus eurų“, – teigia R. Matonis.
Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) vertinimu, augalų apsaugos produktų šešėlinė rinka Lietuvoje yra viena didžiausių ES ir sudaro beveik 18 proc. nuo visos rinkos. Tai reiškia, kad kasmet mūsų šalyje juodojoje rinkoje įvykdoma sandorių už maždaug 30–40 mln. eurų.
Aštuntus metus rengiama operacija „Sidabrinis kirvis" šiemet vyko sausio 23–balandžio 28 dienomis. Joje dalyvavo teisėsaugos institucijos iš 32 šalių.