Grilio vakarėliai yra neatsiejamas šiltojo sezono atributas. Vis dėlto bendrovės „Ekonovus“ Klaipėdos padalinio vadovė N. Jasaitė pastebi, kad dažnam valgymas gamtoje vis dar neatsiejamas nuo vienkartinių indų, plastiko pakuočių ir kitų aplinką teršiančių atributų.
„Džiugu, kad šylant orams gyventojai vis daugiau laiko praleidžia gamtoje, tačiau pastebime, kad po laisvadienių atliekų viešose vietose esančiuose konteineriuose padaugėja. Pozityvus pokytis, jog gyventojai darosi vis atsakingesni ir savo atliekas stengiasi susitvarkyti“, – pastebi ekspertė.
Anot jos, naudinga vadovautis šiais patarimais:
Kuo mažiau vienkartinių indų ir pakuočių. Pasak N. Jasaitės, reikėtų stengtis sumažinti vienkartinių pakuočių kiekį ir jeigu tik turite galimybę, naudoti daugkartinius indus ir pakuotes maistui transportuoti, taip išvengsite perteklinių atliekų.
Rūšiuojami gali būti tik švarūs indai ir pakuotės. Svarbu atkreipti dėmesį, kad įvairiais padažais permirkusios vienkartinės lėkštės negali būti perdirbamos ir turėtų būti metamos į mišrių atliekų konteinerį. Jeigu turite galimybę, pakuotes išvalykite servetėle ir išrūšiuokite, atsižvelgiant į medžiagą, iš kurios jos pagamintos.
Valgykite daugiau daržovių. Verta atkreipti dėmesį ir į vakarėlio meniu, rūpinantis aplinka naudinga savo racioną papildyti daržovėmis, o ne rinktis tik mėsos patiekalus. Gyvulinės kilmės produkcijai užauginti sunaudojama daug vandens ir į aplinką išmetama didelis kiekis CO2.
Nepamirškite saugiai pasirūpinti pelenais. Pirmiausiai, svarbu kepsninę ar laužavietę tinkamai užgesinti. N. Jasaitė atkreipia dėmesį, kad pelenai tvarkomi kaip mišri komunalinė atlieka: „Juos galima mesti į mišrių atliekų konteinerį, tačiau prašome jų maišus tvirtai užrišti, kad jie nepasklistų į aplinką, o svarbiausia – visiškai atvėsinti.“
Neruoškite per daug maisto. Dažnai organizuojant vakarėlius ar susitikimus persistengiama ir paruošiamas gerokai per didelis maisto kiekis. N. Jasaitė akcentuoja, kad mišrių komunalinių atliekų konteineriuose norėtųsi matyti kiek galima mažiau maisto atliekų, todėl ji ragina pasistengti gaminti tik tiek, kiek reikia, nešvaistant maisto. Vykdami į gamtą pasiimkite indelių, kuriuose galėtumėte parsivežti maisto likučius.