Netradicinės Kalėdų eglės puošybos pagrindą sudaro dviejų tipų šviesos reflektoriai. Vieni yra gaubtos formos, pakabinti karkaso išorėje. Jie kartu su žalių švieselių girlianda sudaro futuristinių augalų įspūdį. Kiti reflektoriai – viduje. Pastarieji užpildo eglutės tūrį ir atspindi girliandų šviesą visomis kryptimis.
Kalėdinės instaliacijos apačioje galima atrasti kiekvienam pažįstamus buitinius prietaisus ir senus elektroninius viešojo transporto komposterius. Visi jie tarnauja kaip priminimas, kad naudoti netinkamą elektroniką būtina atiduoti perdirbti ar prikelti naujam gyvenimui.
Pasak netradicinės Kalėdų eglės autoriaus, dizainerio Dominyko Koncevičiaus, instaliacija padabinta maždaug 1,5 km žaliai šviečiančių girliandų. Šios jau buvo panaudotos kelis kartus ir anksčiau puošė kitus didelius kalėdinius projektus.
„Žalia spalva siejama su ekologija, tvarumu, gamta. Džiugu, kad prieš atsisveikinant su šiomis girliandomis pavyko jas panaudoti dar kartą“, – sakė dizaineris.
Neįprastos Kalėdų eglutės konstrukcija – taip pat tvari. Tai daugkartinis karkasas, kurį puošybos projektuose „Švenčių studija“, praktiškai įgyvendinusi dizainerio sumanymą, naudojo ne kartą ir dar ilgai naudos ateityje.
„Tvariausios Kalėdų eglės instaliacija – tai lyg galimos ateities šaržas, parodantis, kas gali nutikti, jeigu tinkamai nepasirūpinsime žmogaus veiklos atliekomis. Galiausiai, jos pakeis mus supančią aplinką negrįžtamai“, – pabrėžė instaliacijos autorius D. Koncevičius.
Savo ruožtu „Litexpo“ vadovas Jonas Sakalauskas, prieš įžiebiant tvariąją Kalėdų eglę, tvirtino, kad ji yra manifestas, kuriuo siekiama priminti, kad vartoti, net ir per šventes, reikėtų sąmoningai, o vietoje daiktų verčiau dovanoti patirtis, kurios išlieka su žmogumi visą jo gyvenimą ir neretai praturtina labiau nei materialiniai dalykai.
Tvariosios Kalėdų eglutės idėjos įgyvendinimo partneriai – elektronikos ir metalo atliekų perdirbimo įmonė „EMP Recycling“. Administracijos direktorės Dalios Jokubauskienės, kuri taip pat dalyvavo įžiebimo ceremonijoje, teigimu, šiuo projektu tikimasi paskatinti visuomenę susimąstyti apie tvarumą ar bent sukelti norą paskaičiuoti, kiek gi neveikiančių prietaisų iš tiesų yra namuose.
„Europos Komisijos užsakytas tyrimas parodė, kad vidutiniškai vienas šeimos ūkis turi 72 elektronikos prietaisus, iš kurių net 11 neveikia. Vadinasi, beveik kiekvienuose namuose yra įrangos, kuri gali būti panaudota, perdirbta ar prikelta antram gyvenimui“, – akcentavo D. Jokubauskienė.
„EMP Recycling“ kartu su „Švenčių studijos“ pagalba sukurtą tvariąją Kalėdų eglutę bus galima pamatyti ne tik parodoje „Tvari ateitis 2023“, vyksiančioje lapkričio 23–25 dienomis, bet ir iki pat šventinio laikotarpio pabaigos, užsukus į „Litexpo“.