Kviečiame savivaldybes, švietimo įstaigas, nevyriausybines organizacijas ir bendruomenes organizuoti renginius, diskusijas ar edukacines veiklas, skirtas informuoti visuomenę apie maisto švaistymo prevenciją. Taip pat laukiame informacijos apie iniciatyvas iš verslo įmonių – jūsų pastangas planuojame pristatyti kaip gerosios patirties pavyzdžius, įkvepiančius kitus atsakingiau vartoti ir prisidėti prie maisto švaistymo mažinimo. Verslo sektorius gali parodyti svarų pavyzdį, kaip mažinti maisto atliekas ir skatinti sąmoningesnį vartojimą.

Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma apie 59 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia 132 mlrd. eurų. Tai didžiulis išteklių praradimas, ypač kai didžiausias maisto švaistymo kiekis – net 70 kg vienam gyventojui – susidaro būtent namų ūkiuose. Lietuvoje šis rodiklis dar aukštesnis – kiekvienas šalies gyventojas kasmet išmeta apie 86 kg maisto. Šie skaičiai rodo, kokią didelę įtaką gali turėti individualūs sprendimai.

Yra daugybė būdų, kaip galima kovoti su maisto švaistymu. Būtina skaityti produktų etiketes, nes 10 proc. maisto švaistymo yra susiję būtent su maisto ženklinimu. „Geriausias iki...“ galiojimo terminas nurodo iki kada produktas išlaiko savo geriausias kokybines savybes ir jeigu jis neturi pelėsio ar pašalinio kvapo, jo pakuotė be defektų, dar yra tinkamas vartoti ir po šio termino pasibaigimo.

Maisto švaistymas – pasaulinė problema

Šiandien maisto prekių parduotuvėse jau galima pigiau įsigyti produktų, kurių etiketėse minimalus tinkamumo vartoti terminas „Geriausias iki...“ jau yra pasibaigęs. Taip pat pigiau parduodami ir specialiai paženklinti produktai, kurių vartojimo terminas „Tinka vartoti iki...“ baigiasi šiandien ar po kelių dienų.

Namų virtuvėje taip pat galima taupiai elgtis su maisto likučiais – internete gausu patarimų, kaip panaudoti produktus iki galo, ir iš jų paruošti gardžius patiekalus. Tokie įpročiai padeda ne tik tausoti gamtą, bet ir sumažinti kasdienes išlaidas. Be to, visose Lietuvos savivaldybėse sudarytos galimybės rūšiuoti virtuvės atliekas, todėl maisto likučiai turi būti tvarkomi tvariai.

Veiklas, skirtas paminėti Europos atliekų mažinimo savaitę, ar iniciatyvas, skatinančias atsakingiau vartoti maisto produktus, galima užregistruoti Aplinkos ministerijoje, kuri sudarys bendrą renginių kalendorių ir paviešins jį ministerijos svetainėje. Informaciją apie planuojamus renginius prašome siųsti iki lapkričio 12 d. el. paštu aiste.gadliauskaite@am.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją