Ar žiedinė ekonomika pakeis mūsų vartojimo įpročius?

Maistas ir gėrimai išsinešti vaidina didelį vaidmenį susidarant pakuočių atliekoms. Per pandemiją maisto pristatymo paslauga itin išaugo, o tai ženkliai prisidėjo prie dar didesnio vienkartinių pakuočių srauto. Šiandieninis vienkartinių pakuočių, skirtų maistui ir gėrimams išsinešti, modelis yra visiškai linijinis (imti – naudoti – išmesti). Vartotojai prie jo yra įpratę – neįsivaizduoja savo kasdienybės be patogaus ir greito vartojimo.

Sumažinti vienkartinių pakuočių naudojimą ir susidarančių atliekų kiekį, keičiant vartojimo įpročius nuo linijinių prie žiedinių – yra svarbus bei ambicingas Europos Sąjungos (ES) uždavinys. Tam prireiks labai patogios, veiksmingos infrastruktūros tiek vienkartinėms pakuotėms perdirbti, tiek daugkartinėms pakartotinai naudoti. Mūsų įpročiai sėkmingai keisis tik tada, jei pati infrastruktūra veiks sėkmingai ir bus pritaikyta ne teoriniam modeliui, bet šiuolaikiniam vartotojui.

Vienkartinių popierinių puodelių surinkimas ir perdirbimas – europinio masto projektas

Vienas iš ES tikslų – iki 2030 m. perdirbti 85 proc. popierinių ir kartoninių pakuočių. Tikslas – ambicingas. Kiekvienam tiekėjui, į rinką išleidžiančiam popierinę pakuotę, uždaviniai keisis iš esmės: neperdirbamas pakuotes turės pakeisti perdirbamos, o pakuočių surinkimo infrastruktūra turės veikti sklandžiai ir efektyviai.

Šiandien dauguma popierinių puodelių yra padengti plastiku (apie 5 proc.) – plastikas padeda sukurti barjerą tarp skysčio ir popierinio puodelio. Anot popieriaus perdirbėjų, tokia puodelio sudėtis komplikuoja pakuotės perdirbimą. Tačiau gerieji pavyzdžiai, sėkmingai veikiantys Europoje, įrodo, kad ir tokius popierinius kavos puodelius galima perdirbti.

2022 m. rugsėjį prasidėjo nauja europinio masto vienkartinių popierinių puodelių surinkimo ir perdirbimo programa „The Cup Collective“, įkurta dviejų didžiausių popierinių pakuočių gamintojų „Huhtamaki“ ir „Stora Enso“. Iniciatyvos koordinatorius – įmonės „Co-cre8“ bendraįkūrėjas Peter'is Goodwin'as iš Jungtinės Karalystės.

Pagrindinis „The Cup Collective“ programos tikslas yra surinkti ir ekonomiškai perdirbti vienkartinius popierinius puodelius visoje Europoje. Iniciatyva sukurs reikiamą surinkimo infrastruktūrą, kad būtų žymiai padidintas popieriaus perdirbimo rodiklis. Visų pirma, programa leis vartotojams ir įmonėms lengviau surinkti panaudotus popierinius puodelius, kad jie būtų perdirbami į vertingą perdirbtą žaliavą.

Tinkamai nukreiptos investicijos padės perdirbti pakuotę į vertingą žaliavą

Šios partnerystės pavyzdys – tinkamai nukreiptos investicijos. Dvi didžiulės kompanijos bendromis lėšomis steigia ir testuoja naują programą, kuri padės spręsti visos Europos gamintojų, importuotojų ir vartotojų problemą – vienkartinių popierinių puodelių perdirbimą.

Popieriaus perdirbimas

„The Cup Collective“ siekia per pirmus dvejus metus perdirbti pusę milijardo popierinių puodelių. Programą planuojama plėsti, todėl perdirbimo apimtys tik didės. Iniciatyva dirba su partneriais visoje tiekimo grandinėje – nuo didelių restoranų ir kavinių tinklų, mažmenininkų, nepriklausomų kavinių ir transporto centrų iki politikos formuotojų, surinkimo partnerių ir atliekų tvarkymo operatorių visoje Europoje.

„Pakuočių forumas*2023“

„Pakuočių forumas*2023“ – tai pirmoji Lietuvoje vykstanti visos dienos tarptautinė konferencija, kuri skirta išskirtinai pakuočių tvarumui, žiediškumui apžvelgti. Į konferenciją susirinks verslo strategai, nevyriausybinės organizacijos, viešojo sektoriaus, prekių ženklų, atliekų tvarkymo sektoriaus atstovai, pakuočių gamintojai. Konferencijoje dalyvaus svečiai iš Suomijos, Belgijos, Estijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės; pranešimą skaitys „The Plastix Paradox“ knygos autorius Chris'as DeArmitt'as (JAV), taip pat „The Cup Collective“ programos atstovas Peter'is Goodwin'as.

Renginyje bus pristatomos šios temos: pakuočių sektoriaus tendencijos ir prioritetai; pakuočių tvarumo matavimas; dizaino vaidmuo pakuočių tvarume; daugkartinių pakuočių modeliai; perdirbimo infrastruktūra ir bendradarbiavimas visoje vertės grandinėje; pakuotės žiedinėje ekonomikoje. Konferencijos programa sudaryta iš 6 informacinių sesijų, viso – 13 pranešimų ir 5 diskusijos.

„Pakuočių forumas*2023“ vyks kovo 9 dieną, Vilniuje, Vaidilos teatre (A.Jakštos g. 9) arba prisijungus nuotoliniu būdu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją