Pats užstato sistemos atsiradimo procesas nebuvo lengvas. Jai daugybę metų priešinosi Lietuvos prekybos įmonių asociacija, pakuočių tvarkymo organizacijos bei antrinių žaliavų perdirbėjai. Pagrindinis argumentas buvo tai, kad depozito sistema bus nepatogi pačiam vartotojui, brangins produktus ir neduos norimo rezultato. Atvirkščiai, absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų neabejoja sistemos naudingumu ir reikalingumu.

Žvelgiant į Aplinkos apsaugos agentūros duomenis, 2020 m. užstato sistemoje esantys stikliniai buteliai buvo surinkti didesniu nei 82 proc. lygiu, o konteinerinėje sistemoje – vos 60 proc.

Domantas Tracevičius

Konteinerinės sistemos nesėkmės Lietuvą tolina nuo išsikeltų žiedinės ekonomikos tikslų. Šiuo metu konteinerinė sistema ne tik nepasiekia Aplinkos ministerijos iškeltų stiklo pakuočių tvarkymo tikslų, bet yra didele dalimi finansuojama iš biudžeto, t. y. kiekvieno Lietuvos piliečio kišenės, nors tai turėtų būti gamintojo atsakomybė. Prasti stiklo pakuočių surinkimo rezultatai reiškia, kad reikia išlieti daugiau naujo stiklo, o tam sunaudojama gerokai daugiau gamtinių dujų nei perdirbant šią medžiagą.

Perdirbant daugiau stiklo pakuočių būtų prisidedama ne tik prie mažesnio šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo, bet ir prie didesnės Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Perdirbimo veikla taip pat prisideda prie naujų, tvarių darbo vietų sukūrimo.

Suomija įvedė užstato sistemą dar 1996 m. ir tapo viena iš pirmųjų tą padariusių šalių visame pasaulyje. Ten veikianti sistema ypatinga tuo, kad depozitas imamas už visas gėrimų pakuotes, įskaitant ir butelius, į kuriuos supiltas stiprusis alkoholis. 2021 m. Suomijoje buvo surinkta net 92 proc. visų vienkartinio stiklo butelių. Tai yra pavydėtinas rezultatas, kurį, išplėsdami užstato sistemą, galėtume pasiekti ir Lietuvoje. Netrukus planuojama praplėsti Estijos užstato sistemą, veikiančią dar nuo 2005 m., ir įtraukti visas gėrimų stiklo pakuotes. Estijoje atliekami bandymai ir su kombinuotų „Tetra – Pak“ tipo pakuočių įtraukimu į tą sistemą.

Depozito skaičiavimo centras, Estija

Lietuvos užstato sistema ne tik įrodė savo reikalingumą, bet ir tapo akstinu keisti įpročius. Dar 2018 m. Aplinkos ministerijos užsakytoje apklausoje 93 proc. apklaustųjų tvirtino, kad užstato sistemos atsiradimas paskatino atsakingiau žiūrėti į visų atliekų rūšiavimą. Toje pačioje apklausoje net 4 iš 5 respondentų pažymėjo, kad išplėtus užstato sistemą, į taromatus grąžintų ir stipriųjų gėrimų pakuotę. Nė kiek neabejotina, kad šiuo metu palaikymas būtų dar didesnis, nes užstato sistema kiekvienais metais rodo vis geresnius rodiklius, o bendras sutaupytas CO2 kiekis viršija 350 000 tonų.

Jau visai netrukus kiekvienam vartotojui gali būti suteikta galimybė grąžinti visas gėrimų pakuotės ir taip prisidėti prie tvaresnės Lietuvos ir švaresnės gamtos. Tam tereikia šiek tiek politinės valios sugebėti atlaikyti įvairių verslo grupių spaudimą bei klaidinančius teiginius dėl išaugsiančių kaštų ar paruoštų didžiulių investicijų į konteinerinę sistemą, kurios taip niekada ir netampa realybe.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)