„Statista“ duomenimis, jei žmonija nesiims rimtų pokyčių atliekų mažinimo srityje, iki 2050 m. visame pasaulyje susidarančių kietųjų komunalinių atliekų kiekis išaugs iki 70 proc. Skaičiuojama, kad tai gali sudaryti net 3,4 milijardo metrinių tonų atliekų.
Realus proveržis atliekų tvarkymo srityje yra būtinas, kitaip pasaulis pajus dar gilesnę klimato kaitos, nykstančios biologinės įvairovės ir didėjančių atliekų susidarymo krizę, rašoma pranešime spaudai.
Vienas svarbiausių dokumentų, skirtas apibrėžti tvarios veiklos rodiklius ir tikslus, yra Europos žaliasis kursas, kuris siekia labai konkrečios vizijos Europai ir visai planetai – 2050 m. pasiekti tokią būklę, kai tarša sumažinama iki nulinio lygio ir yra nebelaikoma kenksminga žmonių sveikatai ir natūralioms ekosistemos. Teigiama, kad viena iš pagrindinių priemonių, padėsiančių šį lygį pasiekti, yra žiedinės ekonomikos įgyvendinimas, kuris šiuo metu mūsų šalyje siekia vos 5 proc.
Europos atliekų mažinimo savaitę Lietuvos verslo, mokslo, valstybės institucijos, nevyriausybinės organizacijos, o kartu ir jaunoji šalies karta taip pat atkreipia visuomenės dėmesį į klimato kaitos pokyčius pasaulyje, įgyvendina aplinkosaugines iniciatyvas, siūlo tvaraus išteklių naudojimo ir atliekų tvarkymo sprendimus, išryškindamos būtinybę laikytis Europos žaliojo kurso siekių. Viena tokių iniciatyvų, kuri ragina jaunimą imtis tvarių sprendimų ir siūlo praktines priemones įgyvendinant Žaliojo kurso tikslus – nacionalinė olimpiada „Žalioji odisėja“.
Maži sprendimai gali kurti didelius pokyčius
Šeštus metus organizuojamame nacionaliniame „Žaliosios odisėjos“ konkurso finale, kuris vyko „Vilnius Tech“ universitete, susirungė net 13-os Lietuvos mokyklų moksleiviai, kurie, siekdami tvarios ateities lyderių titulo, beveik pusmetį trukusiame konkurse siūlė savo novatoriškus atliekų mažinimo, maisto švaistymo, klimato kaitos stabdymo sprendimus. Šį kartą geriausiai žinias aplinkosaugos, rūšiavimo, klimato kaitos pokyčių klausimais Europos žaliojo kurso kontekste, pademonstravo ir pergalę iškovojo Kauno „Saulės“ gimnazijos moksleiviai, antroji vieta atiteko Molėtų, o trečioji – Klaipėdos Vydūno gimnazijoms.
Renginio dalyvius sveikinęs Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega dalyviams priminė tris svarbias tiesas: maži dalykai gali išjudinti didelius pokyčius, nebūtina iš karto žinoti visų atsakymų ir, svarbiausia, reikia tikėti, kad gali pakeisti pasaulį. Jaunimui jis linkėjo būti smalsiais ir nesustoti ieškant būdų, kaip pasauliui tapti tvaresniu.
Kaip teigė ekologė Vaida Griškevičienė, auga sąmoninga karta, puoselėjanti tvarumo idėjas ir suprantanti atliekų rūšiavimo bei perdirbimo, mažesnio vartojimo svarbą.
„Moksleiviai kasmet stebina ne tik siūlomais ilgalaikiais, sisteminiais sprendimais, bet kartu įgyvendina juos praktiškai savo mokyklų ar rajono bendruomenėse, taip tvarumo bangą skleisdami vis plačiau, o, kaip žinia, globalūs pokyčiai prasideda nuo asmeninių įpročių. Jų siūlomi sprendimai ir idėjos turi būti išgirstos“, – teigia aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ vadovė, viena konkurso organizatorių Vaida Griškevičienė. Ji pastebi, jog „Žaliosios odisėjos“ dalyviai yra verti tvarios ateities lyderių vardo, o tai patvirtina ne tik įgyvendindami projektus, bet ir demonstruodami puikias aplinkosaugines žinias.
Pokyčius kuria ne tik brandūs verslai
Anot renginio organizatorių, klimato kaitos pokyčių lyderiais gali ir turi tapti ne tik brandūs verslai, bet ir moksleiviai, tačiau siekiant jaunimą mokyti spręsti sudėtingas problemas, privaloma duoti jiems reikalingus įrankius, suteikti motyvaciją bei atitinkamas platformas atsiskleisti.
„Šiandien kaip niekada svarbu numatyti poveikį aplinkai. Sprendžiant aplinkosaugines problemas, svarbus kiekvieno sąmoningumas ir asmeninis indėlis, todėl siekiant Europos Žaliajame kurse numatytų pokyčių įgyvendinimo, domėtis tvariu gyvenimo būdu ir ugdyti visuomenės vertybes, palankias aplinkai, turime pradėti kuo anksčiau. Į šią misiją įtraukti jaunimą bei padėti ugdyti jiems reikiamas kompetencijas – itin svarbu“, – kalbėjo viena iš konkurso organizatorių, pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė, kuri džiaugėsi, jog auga sąmoninga karta, puoselėjanti tvarumo idėjas ir suprantanti atliekų rūšiavimo bei perdirbimo, mažesnio vartojimo svarbą.