Kaip stebėti gamtą būnant miestiečiu, pasakoja vienas iš rugpjūčio mėnesį Zarasuose vyksiančios festivalio „Zero Waste Fest“ dalyvių.

Stebint paukščius gamtą galima pamatyti net ir mieste

„Paukščių stebėjimas tikriausiai populiariausia gamtos stebėjimo rūšis pasaulyje. Esmė slypi tame, kad tai galima daryti visur: ar eini mieste, ar keliauji automobiliu, ar esi prie jūros. Tą daryti lengviau nei stebėti, tarkime, žinduolius“, – paukščių stebėjimo privalumus vardija Marius.

Jis pabrėžia, kad paukščių stebėjimas kontrastuoja su žmonių veiklomis, kurios nėra susijusios su gamta, o daugumą paukščių stebėtojų sudaro miesto žmonės, dirbantys itin daug streso keliančius darbus ir norintys nuo jų pabėgti, sumažinti stresą, pailsėti susikoncentravus į paukščių giesmes.

„Kaimo žmogus kasdien į savo sielą įlašina bent lašelį gamtos – juk tai yra būtinybė“, – teigia Marius ir priduria, kad arti gamtos gyvenantys ar joje veiklas vystantys žmonės gerokai rečiau tampa aistringais paukščių stebėtojais, tačiau iš patirties labai gerai (o kartais net ir intuityviai) žino, kaip mylėti gamtą, kaip elgtis su paukščiais ar jų buveinėmis.

Marius Karlonas

Paukščių stebėjimo patirtys keičia gyvenimus

Marius sako, kad pabandę stebėti sparnuočius žmonės pamato begales paukščių, jų spalvų ir rūšių bei nustemba, kodėl iki tol to nepastebėdavo. Jie pajunta ryškų pokytį ir net kelias dienas po sparnuočių stebėjimo turo organizatoriams skambina, rašo atsiliepimus: „kažką man padarėte, kažkas įvyko mano viduje: kaip aš galėjau gyventi šiame pasaulyje ir viso to nematyti, ką išvydau per vieną turą?“

Pašnekovas džiaugiasi, kad gamtos stebėjimo turuose pokyčius patyrę žmonės pasineria į gamtos atradimo keliones, patys pradeda keliauti, stebėti, kartu pasiima šeimas, vaikus.

„Be galo svarbu išugdyti jaunąją kartą, jautrią aplinkai, gamtai“, – sako jis.

Marius priduria, kad jo paukščių stebėjimo turų – „Ornitostogų“ – interneto svetainė pilna skirtingų turų, kuriuose galima išvysti skirtingus paukščius, pasirinkti norimą trukmę ar vietovę ir pamatyti Lietuvą iš kitos pusės – kiekvienas nebandęs stebėti paukščių gali pasirinkti sau tinkamą būdą.

Gamtos stebėjimas padeda suvokti ekologiją ir moko, kaip padėti gyvūnams

Stebėdami paukščius žmonės ne tik atsikrato neigiamų emocijų ir kitaip pradeda matyti pasaulį, bet ir plečia gamtos tausojimo suvokimą: pradeda matyti gamtos saugojimo prasmę, sužino daugiau būdų, kaip galėtų gyventi tvariai, pradeda gilintis į ekologijos esmę.

Prašau nenaudoti

„Daugelis žmonių ekologiją šiandien vis dar linkę tapatinti tik su žalios spalvos lipduku produkto etiketėje. Tačiau maisto ekologiškumas – tik labai maža ekologijos sritis. Ekologija yra mokslas, kuris gilinasi į visą gyvosios ir negyvosios gamtos sąveiką“, – dažnai kartoja Marius.

Būnant gamtoje ateina noras jai padėti. Marius sako, kad tai darant svarbu taikyti pagrindinį principą – kuo mažiau kištis į gamtos procesus ir padėti tik tiems, gyvūnams, kuriems žalą padarė žmogus ar jo veikla, veiklos rezultatai.

„Radus sužeistą paukštį reikia visada savęs paklausti: ar žmogus dėl to kaltas?“, – sako pašnekovas ir paaiškina, kad gyvūną gelbėti reikia, jei jis yra nukentėjęs nuo smūgio į pastato langą, elektros laido, automobilio ar naminės katės. Jei gyvūnas yra nukentėjęs dėl natūralių priežasčių – iš lizdo iškritęs paukštelis, lapės sužeistas gyvūnas – žmogui kištis nederėtų, nes tai – natūralūs ir gamtai reikalingi procesai, įsiliejantys į bendrą ekosistemą.

Stebėti paukščius mokys festivalyje

Paukščių stebėjimo turai – ne tik puiki laisvo laiko praleidimo bei edukacijos forma, bet ir išskirtinė turus organizuojančių žmonių veikla, kurios jie nevadina nei darbu, nei verslu.

Marius Karlonas

„Geriau gyventi septynias dienas per savaitę, o ne dirbti ir laukti savaitgalio. O juk daug kas aria penkias dienas ir gyvena tik savaitgaliais. Aš laukiu savo darbo dienos, laukiu ryto, kad galėčiau pradėti savo veiklas, realizuoti idėjas. Kiekvieną dieną į darbą einu taip, kaip žmogus keliauja į savaitgalį“, – šypsosi ornitologinių turų gidas Marius.

Jį kaip ir daugelį įkvepiančių tvarių kelionių organizatorių bus galima sutikti jau šį rugpjūtį 11–13 dienomis Antalieptėje, Zarasų raj. vyksiančiame festivalyje „Zero Waste Fest“.

Festivalyje laukia diskusijos apie tvarų keliavimą, paukščių stebėjimo turai, „Miško maudynės“, bet ir „Meno terapija“, saulės energija varomų eksperimentinių transporto priemonių pristatymai ir kitos su tvariu keliavimu susijusios veiklos. Į renginį tvariu būdu (baidare, dviračiu, elektromobiliu ar pėsčiomis) atvykę dalyviai gauna net 50 proc. nuolaidą festivalio bilietui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją