Skaičiuojama, kad kasmet į aplinką išmetama daugiau nei 750 tonų nuorūkų. Vandenyje nuorūka suyra per maždaug 15 metų, o gamtoje – dešimtmečiu ilgiau, į aplinką paskleisdama įvairių kenksmingų medžiagų.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis tabako pramonė gamtai kainuoja daug – nukertami maždaug 600 milijonai medžių, sunaudojama 22 milijardai tonų vandens. Žalingi cigarečių dūmai išskiria kenksmingus teršalus, tokius kaip anglies monoksidą ir prisideda prie oro taršos.

Cigaretės nuorūka gamtai labiausiai kenksminga dėl filtro. Įprastai jis gaminamas iš celiuliozės acetato – tai medžiaga, kuri yra viena iš plastiko formų. Filtro paskirtis yra filtruoti toksiškas medžiagas rūkymo metu, tad šis plastikas yra papildomai taršus ir irdamas išskiria aplinkai kenksmingas medžiagas“, – sako bendrovės įsteigtos „Tvarumo akademijos“ vadovė Vilma Balčiauskaitė.

Vilma Balčiauskaitė

Žala gamtai

Į vandens telkinius patekusios nuorūkos nuodija gyvūnus, kelia pavojų paukščiams ir kitiems gyvūnams. Ekspertai primena, kad rūkalų atliekose yra įvairių toksiškų medžiagų – nikotino, sunkiųjų metalų, kancerogenų. Kai tokios atliekos patenka į vandens telkinius kenkia vandens gyvūnams, gali sutrikdyti jų augimą, vystymąsi ir net sukelti jų mirtį.

Be to, cigarečių atliekos gali kauptis vandenyje, taip sutrikdydamos natūralų žuvų ir kitų gyvūnų elgesį. Rūkorių sukelti taršalai gali turėti įtakos rūšių sudėčiai ir įvairovei, todėl dėl tokių veiksmų pasekmės gamtai gali būti skaudžios, pavyzdžiui, sumažėti kai kurių organizmų populiacija.

Nuorūkos patekusios į geriamojo vandens telkinį gali jį užteršti, tuomet vanduo tampa nebetinkamu vartoti.

Daugiau atsakomybės

Sparčiai išplitus elektroninėms cigaretėms, kartu auga ir šių atliekų kiekiai, todėl labai svarbu pasirūpinti, kad jos pasiektų atliekų tvarkytojus.

„Vienkartinės elektroninės cigaretės neturėtų atsidurti konteineriuose su mišriomis komunalinėmis atliekomis, jų vieta – elektronikos konteineriuose“, – akcentuoja „Ekonovus“ atstovė.

Neatsargus rūkymas gali tapti ir gaisrų priežastimi. Cigarečių nuorūkas reikėtų išmesti į tam skirtas šiukšliadėžes ar pelenines, pasirūpinti, kad jos būtų visiškai užgesintos ir nekeltų pavojaus gamtai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją