Nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigaliojus šiems pakeitimams bus išvengta situacijų, kai kontroliuojančios institucijos ir nuotekų dumblą apdorojantys subjektai keliamus reikalavimus aiškina skirtingai.
Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimuose patikslinta, kad dumblas, įskaitant kartu su biologiškai skaidžiomis atliekomis, priimamas ir laikomas, kompostuojamas ar anaerobiškai apdorojamas uždaruosiuose dumblo įrenginiuose ar statiniuose. Kadangi gyventojai, kreipdamiesi į institucijas nurodo, kad ir dėl dumblo sijojimo išsiskiria nemalonūs kvapai, atsisakyta išimties dumblą sijoti ne uždaruosiuose dumblo įrenginiuose ar statiniuose.
„Ypač dažnai dėl sklindančių nemalonių kvapų skundžiasi Klaipėdos miesto gyventojai. Dar liepos mėnesį susitikau su uostamiesčio bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais. Įspėjau, kad įmonės, nesiimančios efektyvių kvapų valdymo priemonių, sulauks sankcijų, nebus leidžiama vykdyti atliekų veiklos laikinosiose statybos patalpose, t. y. angaruose“, – pabrėžė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Patikslintoje nuotekų dumblo tvarkymo tvarkoje numatyta, kokios griežtesnės priemonės turės būti taikomos, jeigu nuotekų dumblo tvarkymo veikla, nepaisant jos vykdymo taikant tam tikras kvapų prevencijos priemones, vis tiek viršys veiklos vykdytojui nustatytas kvapų ribines vertes.
Jei 2 kartus per 12 mėnesių bus nustatyta, kad viršijamos Taršos leidimuose ar Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimuose numatytos kvapų ribinės vertės, turės būti keičiamas leidimas, numatant, kad nuotekų dumblo apdorojimo veikla turi būti vykdoma uždarose patalpose.
Šiuo metu teisės aktuose įteisinta didžiausia leidžiama kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore yra 8 europiniai kvapo vienetai, o nuo 2026 m. sausio 1 d. – 5 europiniai kvapo vienetai.