Vienas iš filmo kūrėjų, naujienų portalo 15min Tyrimų skyriaus žurnalistas Vidmantas Balkūnas dalijosi nuostaba dėl tokios situacijos Lietuvoje.
„Va taip paprastai – imi, pili ir degini. Išties, pradžioje ieškojau net pateisinimų, kad tai yra legalu, nes protu buvo nesuvokiama, kad tiek metų šalyje gali veikti nelegalus sąvartynas ir niekas nieko jam negali padaryt“, – interviu delfi sakė pašnekovas.
Tyrimo metu teko slėptis žolėse
Anot V. Balkūno, vienas iš sunkiausių dalykų buvo nelegaliame sąvartyne tinkamai sustatyti slaptas kameras, kad būtų galima užfiksuoti atliekų atvežimo dažnumą, nusikaltimui naudojamas transporto priemones bei susijusius asmenis.
„Stebėjimui naudojome slaptas stacionarias vaizdo kameras, įvykius sekėme iš oro tiek dienos, tiek nakties metu, taip pat naudojome GPS imtuvus, skirtus sekti judantį objektą, atlikome satelitinių vaizdų analizę. Informaciją rinkome tiek iš atvirųjų šaltinių, tiek iš įvairių informatorių pačiuose įvairiausiuose sluoksniuose ir srityse, o kartais apsimesdavome ir kitais asmenimis", – filmavimo užkulisiais dalijosi V. Balkūnas.
Tyrimo saugumui ir kokybei užtikrinti komanda turėjo pasirengusi ir legendą, ir atsitraukimo planą.
„Tiesą pasakius, vieną kartą keičiant kamerų baterijas į nelegalų sąvartyną kaip tik atvažiavo sunkvežimis, tačiau labai gerai ir laiku dirbo pastatytas žvalgas. Spėjome abu pasislėpti aukštoje žolėje ir sunkvežimiui išvažiavus toliau pabaigiau darbą“, – kalbėjo žurnalistas.
Tirta „verslininkų“ grupuotė – tik viena iš daugelio
Žurnalisto teigimu, nelegalių atliekų laidojimas Lietuvoje yra didelė problema, o „įmonių“, užsiimančių tokia veikla – dešimtys. Tyrėjas stebisi, kad nors kai kurios grupuotės nelegaliai išveža ir atsikrato šiukšlėmis jau daugiau nei dešimt metų, aplinkosaugininkai vengia atlikti sistematinę patikrą.
„Atlikome žurnalistinį eksperimentą ir sumokėję pinigus, kad išvežtų šiukšles, grupuotės vairuotoją pričiupome išpilant atliekas. Iškvietėme aplinkosaugininkus. Jie pradėjo tyrimą. Po savaitės apsilankę nelegaliame sąvartyne radome naujai sudegintas šiukšles. Dar po kiek laiko paskambinome ir vėl užsisakėme „paslaugą“. Grupuotė toliau veikė ir priiminėjo užsakymus. Labai tikėtina, kad ir dabar jiems paskambinus galima susitarti, jog pigiai, greitai ir nelegaliai atsikratytų šiukšlėmis“, – apie atliktą tyrimą pasakojo V. Balkūnas.
Aplinkosaugininkai žada pokyčius
Pasak tyrėjo, filmavimo metu iškeltos problemos perduotos pareigūnams, o komanda žada ir toliau sekti įvykių eigą.
„Filmas tik atskleidžia ir parodo nelegalaus (šiukšlių – ELTA) laidojimo problemą. Mes patys nieko negalim išspręsti, tačiau tiek aplinkosaugininkai, tiek politikai pažadėjo, kad spręs šią problemą. Belieka tikėti jų pažadų išpildymu ir sekti, kaip jie tą darys.“