Maisto atliekas jau ne vienus metus atsakingai tvarko SEB, IKEA, „Ignitis“, „Telia“, „Technopolis“, „Eastnine“ verslo centras. 2023-iaisiais prie atsakingai rūšiuojančiųjų taip pat prisijungė konferencija „Login“ bei „Triniti Jurex“. O nuo 2024 m. jungiasi ir „Girteka“, verslo centrai “Eastnine Uptown” bei „Cyber City“, kuriame daugiausia įsikūrusios „Tesonet“ akseleratoriaus įmonės: „Nord Security“, „Surfshark“, „Oxylabs“, „Hostinger“ ir kitos.
Surūšiuotos maisto ir kavos atliekos, surenkamos iš biurų ir viešųjų erdvių, perdirbamos „Green Genius“ biodujų jėgainėse ir yra paverčiamos žaliąja elektra bei biotrąšomis. Per 2023-ius socialiai atsakingos įmonės surūšiavo 49 t vartoti nebetinkamos kavos ir maisto atliekų, kurios perdirbtos į 19 518 kWh žaliosios elektros energijos. Neleidus šioms atliekoms pasiekti šalies sąvartynų ir ten pūti, tarša sumažinta 118 t CO2. Tokį kiekį CO2 per metus apdoroja maždaug 5 500 medžių.
Verslo įmonių pastangomis sukurta pridėtinė vertė, surūšiuojat maisto atliekas, finansine išraiška skiriama maisto paramą nepasiturintiems žmonėms užtikrinančio „Maisto banko” elektros sąnaudoms apmokėti. Šiemet ši parama siekia 5 000 eurų.
„Šiame projekte džiaugiamės dviem dalykais – augančiu dalyvaujančių įmonių skaičiumi ir mažėjančiu surenkamo maisto atliekų kiekiu – tai reiškia, kad maisto iššvaistome mažiau. O tai jau savaime yra didžiulis ir svarbus tvarumo tikslas,“ – sako „Green Genius“ Rinkodaros ir komunikacijos vadovė Vaida Mocevičienė.
Atliekų perdirbimo į žaliąją elektrą projektu atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius“ siekia suteikti verslui patogų įrankį, kuriuo galima stiprinti tvarumo grandinę, žiedinės ekonomikos principus ir mažinti CO2 pėdsaką kasdienėje veikloje. „Green Genius“ kavos ir maisto atliekų perdirbimo į žaliąją elektrą bei biotrąšas projektas įgyvendinamas nuo 2017 metų.