Bendruomenių gaminama elektros energija yra svarbus veiksnys sprendžiant klimato krizę. Taip pagaminta elektra suteikia žmonėms daugiau galimybių, skatina vietos ekonomikos augimą ir atgaivina bendruomenes. Bendruomenių energetikos projektų sėkmės pavyzdžių galima rasti visoje Europoje.

Pastaruoju metu jų pradeda atsirasti ir Lenkijoje. Pavyzdine būtų galima laikyti nedideliame Lenkijos Serocko miestelyje besikuriančią vieną iš pirmųjų atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų, kuri žengia pirmuosius žingsnius ir bando parodyti bendruomenės gaminamos elektros energijos naudą vietos gyventojams.

Energijos bendrijų plėtra ne visur vyksta vienodu tempu. Daugiausia tokių iniciatyvų yra šiaurės ir vakarų Europos šalyse, o vidurio ir rytų Europoje pavyzdžių rasti sunku. Lietuva, kur iki šiol nėra nė vienos atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos, šioje srityje yra prie labiausiai atsilikusių ES valstybių. Lenkijoje per pastaruosius metus pradėjo veikti dar tik keletas projektų. Vienas iš jų – Serocke, 4 000 gyventojų turinčiame miestelyje į šiaurę nuo Varšuvos.

Asociatyvi nuotrauka

Dėl savo dydžio ir plėtros „Saulėtasis Serockas“ yra išskirtinis projektas Lenkijos kontekste. Ši atsinaujinančių išteklių energijos bendrija, įsikūrusi 4 000 gyventojų turinčiame miestelyje į šiaurę nuo Varšuvos, ruošiasi statyti 450 kW saulės elektrinę, kuri pradės veikti jau šių metų vasarą.

Projektą 2021 m. pradėjo įgyvendinti 30 gyventojų. Šiandien bendrijai priklauso jau daugiau nei 60 narių, kurie kartu siekia sumažinti savo sąskaitas už elektros energiją bei užsitikrinti energetinę nepriklausomybę. Bendrijos nariai galės nemokamai naudotis saulės kolektorių gaminama elektros energija, tačiau turės prisidėti prie jų priežiūros išlaidų padengimo.

Lenkijoje steigiant atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas susiduriama su tam tikrais iššūkiais, „Saulėtasis Serockas“ taip pat nebuvo išimtis. Didžiausia kliūtis buvo gauti leidimą statyti saulės energijos parką buvusiame savivaldybės sąvartyne. Pasak bendrijos „Saulėtasis Serockas“ generalinio direktoriaus Jakubo Szymanskio, ši vieta puikiai tiko, nes „ji grąžina žemę Serocko gyventojams“ ir jai pritarė miesto taryba.

Kitas reikšmingas iššūkis – prisijungimas prie elektros perdavimo tinklų, jo derinimas vyksta iki šiol.

Serocko miesto taryba buvo labai aktyvi padedant steigti ir vystyti energetinę bendriją. Savivaldybė nemokamai išnuomojo bendrijai sąvartyną, taip pat suteikė patalpas susirinkimams rengti ir padėjo atlikti administracines procedūras. Siekiant didinti vietos gyventojų informuotumą Serocko savivaldybės patalpose buvo rengiami energetikos ekspertų seminarai. Pati savivaldybė taip pat yra atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos narė.

Saulės elektrinė

Bendruomenių energetikos projektai yra įprasta vietos gyventojų ir valdžios institucijų bendradarbiavimo forma. Visoje Europoje galima rasti šimtus sėkmingų pavyzdžių. Žvelgiant iš savivaldybių perspektyvos, energijos bendrijos gali padėti pagerinti aplinkos kokybę ir sudaryti sąlygas vietos gyventojams vartoti pigią ir švarią vietoje pagamintą elektros energiją.

Ateinančiais mėnesiais bendrija „Saulėtasis Serockas“ tikisi gauti tam tikrą paramą ir iš Lenkijos vyriausybės pagal ką tik pradėtą naują energetikos bendruomenių finansavimo programą.

Lietuvoje Energetikos ministerija dar šiais metais planuoja skelbti kvietimus vystyti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas. Daug dėmesio bus skiriamas savivaldybių steigiamoms energijos bendrijoms, nes jų pagrindinis tikslas yra mažinti energetinį skurdą.

Priešingai nei Lenkijoje, Lietuvoje vystyti saulės elektrines ant uždarytų sąvartynų bei susisiekimų komunikacijos, inžinerinių tinklų ar vandenviečių paskirties žemėje nėra jokių ribojimų. Jeigu savivaldybių administracijos nuo pat pradžių įsitrauks į procesus, Lietuvoje bus sudarytos puikios sąlygos sparčiai vystyti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas. Laimės visi – tiek bendrijų nariai, mokantys mažesnes sąskaitas už elektros energiją, tiek savivaldybės, kuriose mažės energetinis skurdas, tiek visi vartotojai, nes dėl didesnės elektros gamybos mažės rinkos kaina.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją