Kokias rizikas reikia įvertinti?

Pakilus elektros kainai ir saulės elektrinių poreikiui išaugus dešimtimis kartų, atitinkamai padidėjo ir pasiūla.

„Prie įmonių, kurios veikia ilgai, prisidėjo daug naujai įsikūrusių, taip pat kitos įmonės praplėtė savo veiklas ir tapo saulės elektrinių montuotojais. Svarbu įvertinti tolesnius rinkos pokyčius, kad daugėja gyventojų, kurie jau įsirengė elektrines, ir ilgainiui tokių įmonių teikiamų paslaugų poreikis, mažės. Tai gali lemti, kad jaunos, nespėjusios rinkoje įsitvirtinti įmonės gali greičiau sustabdyti savo veiklą“, – įžvalgomis dalijasi Sandra Garšanikovienė, „SoliTek“ Baltijos šalių pardavimų vadovė.

„Compensa Vienna Insurance Group“ Savanoriškų standartinių draudimo produktų grupės vadovas Audrius Kikutis papildo, kad dėl šių priežasčių gyventojui itin svarbu pasirinkti patikimą elektrinės montuotoją, kad jis galėtų būti ramus ir dėl paties įrengimo laikotarpio, ir dėl garantinio taikymo bei elektrinės aptarnavimo.

„Šiuo metu aktyviai ieškomi saulės elektrinių montuotojai bei domimasi, kokias galima gauti draudimo apsaugas. Tą nulėmė, kad esami gaminantys vartotojai ir tokiais planuojantys tapti, dabar gali pasinaudoti Energetikos ministerijos paskelbta skatinimo programa, kurioje numatyta 40 mln. eurų parama investuojant ją į saulės elektrines. Kvietimas gauti paramą yra tęstinis ir truks šešis mėnesius arba kol bus išnaudotos numatytos lėšos“, – sako A. Kikutis.

Kada netenkama darbų garantijos?

Vis tik jei išsipildo blogiausias scenarijus ir saulės elektrinę montavusi įmonė stabdo veiklą, žmogus netenka darbų garantijos.

„Jei veiklą sustabdžiusi įmonė buvo oficialus montuojamos įrangos distributorius, tuomet garantiniu laikotarpiu klientas gali kreiptis į atstovybę, bet jeigu ji yra ne Lietuvoje, tai padaryti bus sudėtinga. Prieš pasirenkant pardavėją, labai svarbu išsiaiškinti šį niuansą. Jei saulės elektrinė ar jos įranga yra perkama iš perpardavinėtojo, t.y. jis nėra oficialus distributorius, tokiu atveju klientas netenka visų garantijų. Žinoma, galima bandyti ieškoti paties gamintojo garantijų, bet tai padaryti beveik neįmanoma, jei gamintojas kažkur, pavyzdžiui, Kinijoje“, – komentuoja S. Garšanikovienė.

S. Garšanikovienė atkreipia dėmesį, kad yra dar viena rizika, kai moduliai sumontuoti neteisingai, ne pagal gamintojo reikalavimus, o montavimo įmonė veiklą jau yra sustabdžiusi. Tokiu atveju nuostolius tektų padengti pačiam vartotojui, nevertinant sugaišto laiko, emocijų ir prarastų kilovatvalandžių.

Pasak A. Kikučio, šiuo metu yra sukurta ar kuriasi labai daug įmonių, kurios vienaip ar kitaip yra susijusios su saulės elektrinių įrenginių prekyba, montavimu bei įrenginių tiekimu. Klientui, prieš įsigyjant tokį įrenginį, privalu atidžiai pastudijuoti rinkoje esančias įmones bei jų veiklą, išanalizuoti pasirenkamos įmonės finansinę būklę, pasidomėti jos veikla, vykdomais bei jau įgyvendintais projektais, paieškoti vartotojų atsiliepimų bei sužinoti iš kur įsigyjami montuojami saulės elektrinės įrenginiai, koks tokių įrenginių ilgaamžiškumas, kaip ir kieno bus atliekamas aptarnavimas garantijos metu. Draudikas neatlygins nuostolių, atsiradusių dėl montuotojo ar gamintojo bankroto, jų padarytų klaidų ar broko – už tokius dalykus visais atvejais yra atsakingas gamintojas, tiekėjas, pardavėjas, montuotojas ar garantinį aptarnavimą atliekanti įmonė.

Saulės elektrinės ant daugiabučių

Apie ką dar būtina pagalvoti?

A. Kikutis primena žingsnius, kuriuos reikia atlikti būsimam saulės elektrinės šeimininkui: „Vartotojas turi pasirinkti saulės elektrinės įrengimo atstovą, tuomet ji sumontuojama ir turi būti prijungta į elektros energijos tiekimo tinklus. Kai šie darbai atlikti, gali būti sudaroma Žaliosios energijos įrenginių draudimo sutartis. Atkreiptinas dėmesys, kad draudimo apsauga taikoma tik įrenginiams, kurie yra anksčiau neeksploatuoti, sertifikuoti ES ir kai jų pajungimas bei naudojimas atitinka visus gamintojo keliamus reikalavimus.“

„Siekiant apsisaugoti nuo nenumatytų nuostolių, saulės elektrinė gali būti apdrausta nuo staigaus ir netikėto įrenginių sugadinimo, sunaikinimo ar netekimo, taip pat dėl vagystės su įsilaužimu ir plėšimo. Saulės elektrinė apdraudžiama tokia verte, kokia kaina ji buvo faktiškai įsigyta – visų įrenginių kaina, įskaitant ir montavimo darbus“, – paaiškina A. Kikutis.

A. Kikutis būsimiems gaminantiems vartotojams pataria, kad, jeigu įmanoma, paieškoti klientų atsiliepimų, pasitikrinti ar priklauso atitinkamai asociacijai pasidomėti, kokių terminų laikantis bus atlikta saulės elektrinės montavimo paslauga, kokia darbuotojų, kurie montuos saulės elektrinę ant stogo, kvalifikacija. Tuo atveju, jei įrengiant saulės elektrinę bus sugadinta stogo danga – atsiras įtrūkimai, skilimai, liks skylės po gręžimo darbų, ne tik elektrinės įrengimas bus atidėtas, bet ir bus patirti papildomi nuostoliai dėl nekokybiškai atlikto darbo bei jo sukeltų pasekmių, kuriuos turės atlyginti juos sukėlusi bendrovė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją