Lietuvos prioritetas – socialiniai aspektai: aplinkosaugos problemos lieka nuošalyje

Kaip sako „Tvari Lietuva“ vadovė Rugilė Matusevičiūtė, 17 darnaus vystymosi tikslų iš esmės apima 3 aspektus – aplinkosaugą, socialinius aspektus ir ekonominį vystymąsi. Anot jos, žodžiai tvarumas ir darnumas reiškia tą patį ir abu yra kilę iš angliško termino sustainability.

„Tai apima tiek socialinę lygybę, tiek žmogaus teises, skurdą, tiek sėkmingą, sąžiningą ekonominį vystymąsi be šešėlio ir korupcijos. Žinoma, taip pat tai apima aplinkosaugą, klimato kaitą, gyvybę ant žemės ir gyvybę vandenyje, klimato kaitos sustabdymą, tvarią energetiką. Iš tiesų, tai dideli 17 tikslų, kuriuos siekiama įgyvendinti iki 2030–ųjų. Galbūt galime į tai pažiūrėti skeptiškai, tačiau tokia yra Jungtinių Tautų, o tuo pačiu ir Lietuvos, vizija“, – sako R. Matusevičiūtė.
Rugilė Matusevičiūtė

Ji pastebi, kad Lietuva į tvarumo tikslus žiūri rimtai, o tai patvirtina ir praėjusią savaitę įvykęs prezidento Gitano Nausėdos vizitas Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, kurioje savo kalbą jis pradėjo nuo darnaus vystymosi tikslų ir klimato kaitos temų.

„Lietuvai rūpi šis klausimas ir nėra taip, kad mes tai vertiname abejingai. Natūralu, mes esame Europos Sąjungos nariai, o Europos Sąjunga laikosi Žaliojo kurso tikslo tapti klimatui neutraliu žemynu iki 2050 metų. Šalys turi laikytis tų 17 tikslų ir netgi privalo. Jeigu mes bandysime pasiekti tai, ką išsikėlėme, tai, žinoma, reikės pasistengti“, – pabrėžia R. Matusevičiūtė.

2018 metais Lietuva išskyrė, kuriems aspektams siekiant 17 darnaus vystymosi tikslų teikia prioritetą. R. Matusevičiūtė pastebi, kad mūsų prioritetuose daugiau dėmesio skiriama socialinėms problemoms, o ne aplinkosaugai. Anot jos, nors socialiniai aspektai valstybei labai svarbūs, aplinkosaugą ir klimato kaitą taip pat turėtume prioritetizuoti.

„Socialiniai aspektai užima pirmą vietą – čia mes matome skurdo ir socialinės atskirties mažinimą, užimtumo skatinimą, visuomenės sveikatos stiprinimą, inovatyvios ekonomikos ir išmanios energetikos plėtrą, kokybišką švietimą ir išsilavinimą. Aš pasigendu klimato kaitos ir aplinkosaugos temų mūsų 2018 metais išskirtuose prioritetuose, juo labiau, kai, žiūrint dabartines aktualijas, aplinkosauginės problemos nėra taip toli“, – sako R. Matusevičiūtė.

Pateko į 1 proc. tvariausių pasaulio įmonių, tačiau dar yra kur tobulėti

„Ignitis grupei“ jau antrus metus iš eilės suteikiamas platininis įvertinimas iš Tarptautinės verslo tvarumo vertinimo agentūros. Bendrovės tvarumo vadovas Valentas Neviera pažymi, kad minėti tvarumo tikslai – vizija, kurioje galbūt nėra realistiška tikėtis pasiekti visų tikslų, tačiau svarbu laikytis nurodytos krypties.

Jungtinės Tautos priėmė daugybę uždavinių kaip tam tikrą viziją, kur pasaulis turėtų būti iki 2030 metų. Mes žiūrime į tai kaip į tam tikrą galimybę apsibrėžti savo viziją, kur mes norime būti ir kokie turėtų būti mūsų prioritetiniai veiksmai. Visų 17 tikslų įgyvendinti neįmanoma, mes esame tai sau aiškiai pasakę, tačiau žinome, prie kurių tikslų įgyvendinimo prisidedame labiausiai ir ten savo veiksmus fokusuojame“, – sako V. Neviera.

Paklaustas, ką aukštas įmonės tvarumo rodiklių įvertinimas reiškia tarptautinėje arenoje, V. Neviera pažymi, kad įvertinimas visuomet yra malonus ir parodo ne tik tai, kur įmonė yra, bet ir kur dar turėtų žengti žingsnį pirmyn, lyginant su kitomis pasaulio įmonėmis.
Valentas Neviera

„Atrodo, esame geroje situacijoje, bet, kai žiūrime gilyn į tą vertinimą, matome, kad tikrai yra vietų, kur mes, kaip organizacija, o ir Lietuva, kaip valstybė, ir apskritai visas pasaulis, dar tikrai turėtų ką padaryti“, – pastebi V. Neviera.

Pastaraisiais vertinimais, „Ignitis grupė“ pateko tarp 1 proc. geriausiai vertinamų pasaulio įmonių, o iš 100 balų surinko 78 – anot V. Nevieros, erdvės tobulėti dar tikrai yra.

„Iššūkių turime, kaip ir visas pasaulis. Minimas vertinimas yra nukreiptas į tiekimo grandines, ne tik į pačią organizaciją, kaip ji veikia, bet kaip ji paskatina, įtraukia veikti ir kitus savo darbuotojus, o tuo pačiu ir savo partnerius, rangovus, tiekėjus. Tai mes matome, kad ši sritis yra būtent ta, kurioje turėtume labiausiai padirbėti. Daugeliui ir kitų organizacijų tai yra didžiausias iššūkis, nes gali puikiai susitvarkyti savo kieme, bet jeigu už tvoros bus netvarkinga – tai turės įtakos ir tau“, – sako V. Neviera.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją