Elektroninių atliekų išmetimo tinklas – platus

Elektronikos platintojų asociacijos EPA vadovas Linas Ivanauskas paaiškinao kad smulkiosios elektronikos atliekas galima patogiai išmesti į specialiuosius konteinerius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda išveža iš namų nemokamai – tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis svetainėje www.epa.lt. Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė pridūrė, jog tokias atliekas galima ne tik nešti į tokių gaminių platinimo vietas, didesnėse parduotuvėse taip pat galima rasti surinkimo talpas smulkiai elektronikai ir baterijoms rinkti. Dėžutės senoms baterijoms išmesti paprastai būna net mažiausiose parduotuvėse.

„Prie didžiųjų prekybos centrų didmiesčiuose ir mažesnių miestelių centruose stovi „Man rūpi rytojus“ nameliai, kuriuose palikti nebereikalingą tiek smulkią, tiek stambią elektroniką galima bet kuriuo patogiu paros metu“, - kalbėjo V. Masalienė.

Norint sužinoti, kur galima išmesti elektronikos atliekas, galima apsilankyti epa.lt svetainėje. Paspaudus skiltį „Gyventojams“, lankytojui pateikiamos dvi galimybės: užsiregistruoti, kad atvyktų EPA komanda ir jas išvežtų arba nurodoma, kur galima pristatyti pačiam. Pasirinkus savo miestą ir atliekų rūšį, sistema parodys artimiausias vietas, kur galima išmesti elektronikos atliekas. Lietuvoje yra plačiai išvystytas elektronikos atliekų surinkimo konteinerių tinklas – juos galima rasti prekybos centruose, viešosiose bibliotekose ir kitose viešose vietose, kur įrengtos specialios dėžutės.

Taip pat išsiaiškinti artimiausią elektronikos atliekų išmetimo vietą galima internetinėje svetainėje www.manrūpirytojus.lt. Taip pat visus smulkius prietaisus galima nešti į tokių gaminių platinimo vietas.

Regionų gyventojai nepalikti likimo valiai

Elektroninėms atliekoms skirtų išmetimo vietų didmiesčiuose – gausu, tačiau ką daryti tolimesnių vietų ar mažų miestelių gyventojams? Pašnekovai tikina, kad gyvenamoji vieta jau nebėra problema. Jei gyvenate regione ir turite didesnių gabaritų elektronikos atliekų, arba netoliese nėra legalios stambiosios elektronikos išmetimo vietos, taip pat galite atsikratyti nereikalingos technikos, tereikia kreiptis į EPA.

„Be to, EPA visus metus vykdo projektą „Atsakingas skaitytojas“, kuriame dalyvauja daugelis Lietuvos miestų ir miestelių viešųjų bibliotekų. Visus metus į bibliotekas galima nešti smulkiąją elektroniką. Šis projektas skatina atsakingą elgesį su elektronikos atliekomis, o biblioteka, surinkusi daugiausiai atliekų, laimi prizus bei rašytojo ar visuomenininko viešnagę. 2024 metais šio projekto ambasadorė menininkė Nomeda Marčėnaitė aplankys lprojektą aimėjusią biblioteką. Tai itin mėgstamas projektas, kuris ne tik skatina rūpintis aplinka, bet ir įneša kūrybiškumo į bibliotekų gyvenimą“, - kalbėjo L. Ivanauskas.

Elektronikos platintojų asociacijos EPA vadovas Linas Ivanauskas

Turintys atitarnavusios stambios buitinės technikos ar elektronikos, pavyzdžiui, indaplovę, šaldytuvą ir panašiai, gali užsisakyti nemokamą jos išvežimą. „Ši nemokama paslauga teikiama visoje Lietuvoje, o registruoti išvežimą galima internetu „Man rūpi rytojus“ svetainėje. Taip pat techniką galima atvežti į „Man rūpi rytojus“ namelius, įrengtus miestelių centruose ir prie didžiųjų prekybos centrų didžiuosiuose miestuose“, - dar vieną galimybę nurodė V. Masalienė.

Abu pašnekovai sutiko, kad elektroninių atliekų išmetimo infrastruktūra Lietuvoje yra gerai išvystyta. Smulkiąją elektroniką ir baterijas galima išmesti bet kuriame prekybos centre, kur yra tam skirtos dėžutės. Kai kurios elektronikos atliekų surinkimo organizacijos yra įrengusios baterijų išmetimo dėžutes ir daugiabučiuose, tačiau tai ne visada sprendžia problemą.

„Svarbiausia, kad žmonės suvoktų, jog elektronikos atliekas reikia tvarkyti taip pat atsakingai, kaip ir buitines atliekas. Elektronikos atliekos turi būti metamos tik į specialiai tam skirtus konteinerius ar dėžutes, nes tik taip galime prisidėti prie aplinkos apsaugos ir efektyvaus atliekų tvarkymo“, - kalbėjo L. Ivanauskas.

„Jei reikalinga išvežimo paslauga, ją galima užsisakyti tel. nr. +370600 900 30 arba internetu minėtoje svetainėje. Svarbu priminti, kad atiduodama buitinė technika ir elektronika turi būti paruošta patogiam jos paėmimui, atjungta nuo elektros, dujų maitinimo šaltinių ir vandens tiekimo. Taip pat atiduodant stambią techniką kartu gali būti paimta ir visa nebenaudojama smulki elektronika bei baterijos ir akumuliatoriai“, - pašnekovą papildė V. Masalienė.

Išmetimo vietų daugėja kasmet

EPA nuolat plečia ir tobulina elektronikos atliekų išmetimo infrastruktūrą. Ši organizacija vienija šimtus tarptautinių bei nacionalinių gamintojų ir importuotojų, tarp jų ir tokius žinomus pasaulinius prekių ženklus kaip „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. Siekiant palengvinti atliekų rūšiavimą, reguliariai atnaujinami konteineriai ir dėžutės. Taip pat vykdomi įvairūs edukaciniai projektai, skatinantys visuomenę atsakingai atsisveikinti su elektronikos atliekomis, suteikiant vis paprastesnes galimybes tai padaryti.

“2024 m. liepos mėnesį trukusi akcija „Keisk telefoną į kino kuponą“ paskatino šalies gyventojus pasirausti po stalčius ir atsisveikinti su metų metus ten gulinčiais senais telefonais. Akcijos metu surinkta 5500 telefonų ir išdalinta lygiai tiek pat kuponų, kuriuos galima iškeisti į kino bilietus „Forum Cinemas“ kino teatruose visoje Lietuvoje“, - apie visuomenės įtraukimą tinkamai išmesti elektroniką kalbėjo L. Ivanauskas.

V. Masalienė pridūrė, kad elektros ir elektroninės įrangos infrastruktūra nuolat plečiama ir pritaikoma pagal gyventojų poreikius. Didinamas „Man rūpi rytojus“ surinkimo namukų skaičius, taip pat biurai ar kitos įstaigos gali užsisakyti nemokamas elektronikos surinkimo talpas internetinėje svetainėje.

Šaltinis
Temos
Specialusis konferencijos projektas „Tvarumo kursas“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją