Apie pasaulinės technologijų kompanijos užmojus ir jau atliktais daugiau nei 25 metų tvarumo namų darbais pasidalijo vieno didžiausių Baltijos šalyse elektroninių įrenginių didmeninio platintojo „ACC Distribution“ konferencijoje „Dell Technologies“ Šiaurės ir Rytų Europos verslo klientų padalinio vadovė Monika Veres.
„Esame užsibrėžę savo įrenginiuose panaudoti bent 50 proc. panaudotų arba perdirbtų medžiagų. Be to, siekiame, kad iki 2030 m. visi 100 proc. mūsų įrenginių pakuočių būtų pagamintos iš perdirbtų arba atsinaujinančių medžiagų ir, žinoma, perdirbti tiek panaudotų įrenginių, kiek naujų parduodame rinkoje“, – sako M. Veres.
Technologijų kompanija apie tvarumą pradėjo galvoti jau prieš 26 metus – tuomet startavo kompiuterinių prietaisų surinkimo ir perdirbimo programa. Pasak „Dell Technologies“ atstovės, programos didžiausias proveržis įvyko, kuomet buvo sukurta speciali standžiųjų diskų valymo procedūra. Ši procedūra užtikrino, kad po standžių diskų išvalymo bet kokie laikmenoje buvę duomenys būtų nebeatkuriami. Visiškai išvalyti standieji diskai gali būti skirti pakartotiniam naudojimui arba perpardavimui. Visi standieji diskai, kurie negali būti panaudoti pakartotinai, atsakingai perdirbami laikantis griežtų aplinkosaugos standartų visame pasaulyje. Įgyvendinant šią programą, „Dell“ kompanija užtikrina, kad klientų duomenys išliktų maksimaliai saugūs ir prisideda prie tvaraus naudojimo.
Kompiuterių inovacijos – naudojamas plastikas iš augalinių medžiagų, perdirbamas anglies pluoštas iš aviacijos
Kalbant apie perdirbamas medžiagas, „Dell Technologies“ daugiausia dėmesio skiria kelioms sritims. Prioritetinė – plastiko surinkimas ir tvarkymas po panaudojimo. Šiuo tikslu „Dell“ partneriai renka ir perdirba plastiko medžiagas iš vandenynų. Nepamiršti lieka ir gyventojai – jų panaudoti ir priduoti į specializuotas rūšiavimo vietas kompiuteriniai įrenginiai taip pat yra perdirbami ir naudojami naujos įrangos gamybai.
Anot M. Veres, kol kas plastiko įrenginių gamybos procese atsisakyti nėra galimybių – be jo vis dar sunku įsivaizduoti kompiuterius, kompiuterių dalis, aksesuarus. Tačiau kompanija aktyviai ieško sprendimų, kaip pakeisti naftos pagrindu pagamintą plastiką į biologinį plastiką.
„Gamindami „Dell“ kompiuterius, ieškome būdų sukurti tvarią ir tvirtą medžiagą, kuri užtikrintų mūsų verslo kompiuteriams taikomą karinio standarto sertifikatą (MIL-STD). Radome sprendimą, kaip plastiką pagaminti iš augalinės medžiagos bendradarbiaudami su popieriaus gamybos pramonės atstovais. Popieriaus gamybos proceso metu susidaro medžiaga, kuri gali būti paversta plastiku. Ši inovacija mums labai reikšminga“, – pasakoja M. Veres.
Kalbant apie kitas tvarias pernaudojamas medžiagas, sąrašas yra ilgas, be aliuminio, plieno, aukso, vario ir puslaidininkių metalų, „Dell“ suteikia antrą gyvenimą ir perdirbtam anglies pluoštui iš aviacijos, kitų pramonės šakų. Todėl, pasak „Dell Technologies“ atstovės, skirtingų pramonės šakų bendradarbiavimas, bendros vertybės ir inovacijos, yra raktas į sėkmingą tvarumą.
Vizija – lengvai atnaujinami kompiuteriai pagal pasikeitusius žmogaus poreikius
Žmonės dažnai pasikeitus poreikiams ar sugedus kažkuriai įrenginio daliai yra linkę įsigyti tiesiog naujus įrenginius. Kompiuteriai – ne išimtis. Siekdama spręsti panašius klausimus, „Dell“ sukūrė naują strategiją „Luna“, kurios vizija – lanksti galimybė pakeisti vartotojo turimam kompiuteriui susidėvėjusius komponentus. Taigi, ateityje, kai kompiuterio dalis pasens arba pasikeis asmens poreikiai, pavyzdžiui, asmuo norės didesnio kompiuterio našumo, nebereikės pirkti naujo kompiuterio – užteks pakeisti reikiamą kompiuterio komponentą.
„Tam, kad tai būtų įmanoma, mes taikome telemetrines technologijas, pastarosios prognozuoja, numato kokie kompiuterio komponentai greičiausiai susidėvės ir reikalaus atnaujinimo. Šiam procesui taip pat planuojame pasitelkti robotizaciją tam, kad kompiuterinių dalių pakeitimą būtų galima atlikti bet kuriame paslaugų centre. Šis sprendimas ateityje gerokai sumažins elektroninių atliekų kiekį pasaulyje, kurios šiuo metu yra sparčiausiai augantis taršos šaltinis. Šia programa siekiama ir edukuoti vartotojus visiškai naujo, atsakingo požiūrio į visą kompiuterinių įrenginių gyvavimo ciklą“, - komentavo „Dell Technologies“ atstovė.
Vienam tvarumą užtikrinti nėra lengva – būtina partnerystė
Inovacijų kūrimas – tai būdas reikšmingai ir greičiau keisti priemones ir elgseną tvarumo srityje. Šiuo tikslu „Dell Technologies“ sukūrė inovacijų indeksą, kuris paskatino stebėti organizacijų inovacijų brandą. Inovacijų indeksui nustatyti 2022 m. „Dell“ atlikto tyrimą, kuriuo buvo siekiama išnagrinėti, kaip įmonės diegia inovacijas ir prisitaiko prie neapibrėžtos aplinkos, kilusios dėl pasaulinės pandemijos ir siautėjančios infliacijos. Situacijai įvertinti buvo apklausta daugiau nei 6 tūks. verslo ir IT lyderių visame pasaulyje.
„Šis tyrimas parodė atotrūkį tarp inovacijų diegimo ir vertinimo. 71 proc. respondentų mano, kad jų organizacijos yra inovatyvios, tačiau tuo pat metu 6 iš 10 teigia, kad jei jie nespartins inovacijų diegimo, jų organizacija per artimiausius 3-5 metus taps nebereikšminga. Panašūs prieštaringi signalai pastebimi ir kalbant apie talentų išlaikymą ir pritraukimą. Tikime, norint sparčiau plėtoti tvarumą, svarbu bendradarbiauti ir aptarti vieni kitų iššūkius, sprendimus inovacijų srityje", – konferencijoje kalbėjo „Dell Technologies“ atstovė.
Pabaigai M. Veres pasidalino rekomendacijomis, kurios jos manymu, paspartintų tvarumą kiekvienoje organizacijoje: „Pirmiausiai pagalvokite apie savo verslo poveikį visuomenei, tuomet kurkite ir įgyvendinkite inovacijas, bendraukite su kitais, kurie galbūt yra jau pažengę inovacijų kelyje ir kurie gali pasidalinti patirtimis. Ir žinoma, bendradarbiaukite su partneriais, kurių veiklos prioritetuose taip pat yra tvarumas.“
Vienas iš oficialių didmeninių „Dell“ prekės ženklo įrenginių platintojų Baltijos šalyse „ACC Distribution“ priklausantis „ACME Grupės“ įmonių grupei.