Fosforo ir kalcio šaltinis
Kaip teigia „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, varškė priklauso pieno produktų grupei ir yra vertinama už visavertį, lengvai įsisavinamą baltymą, turtingą visomis būtinomis aminorūgštimis. Varškė taip pat yra puikus fosforo ir kalcio šaltinis. Joje yra nedidelis kiekis kalio, magnio, vitaminų A, D ir B12. Tačiau prieš perkant visada vertėtų atkreipti dėmesį ir į varškės riebumą.
„Nuo varškės riebumo priklauso produkto skoninės savybės, maistinė vertė ir įtaka sveikatai. Žmogus, kuris rūpinasi savo sveikata ir vartoja įvairius produktus saikingais kiekiais gali valgyti įvairaus riebumo varškę. Tačiau tie, kurie turi padidintą cholesterolio kiekį arba polinkį sirgti širdies kraujagyslių ligomis ar nutukimu, turėtų rinktis liesesnę varškę. Todėl kiekvienas varškės riebumą turėtų pasirinkti pagal savo sveikatos būklę“, – primena gydytoja dietologė.
Pasak E. Gavelienės, kuo mažiau priedų dedama į varškę, tuo ji sveikatai palankesnė: „Jeigu ruošiamas varškės gaminys, kuriame dedami aukščiausios rūšies miltai arba didelis cukraus kiekis, toks gaminys bus mažiau sveikatai naudingas. Tad varškė gali būti įvairiame pavidale: tiek termiškai apruošta, tiek neapruošta, bet svarbūs kiti komponentai, kurie prie jos dedami.“
Gydytoja dietologė primena, kad pieno produktus galima vartoti kartą per dieną nors ir kasdien, arba bent jau 2-3 kartus per savaitę: „Nors varškėje laktozės (pieno cukraus) yra nedaug, tačiau žmonės, kurie visiškai neturi laktazės fermento, reikalingo laktozės virškinimui, turėtų atsargiai vartoti varškę, mat tai gali sukelti diskomfortą. Tokiu atveju reikėtų valgyti varškę be laktozės.“
Svarbiausias ingredientas – varškė
Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, varškės spurgas pagaminti labai paprasta. Tačiau tam, kad jos būtų purios ir minkštos, reikia, jog tešla būtų šiek tiek lipni – kuo minkštesnė tešla, tuo skanesnės spurgos.
„Vienas svarbiausių varškės spurgų ingredientų – varškė. Čia tiks riebesnė varškė, kuri nėra šlapia. Jei varškė biri, ją reikėtų sutrinti per sietelį tam, jog neliktų varškės grūdelių, kurie vėliau pradėtų degti. Formuojant spurgų rutuliukus patariama rankas patepti trupučiu aliejaus“, – pataria kulinarijos technologė.
Šiek tiek sudėtingesnė šio recepto dalis yra gaminimo procesas. Svarbu įsitikinti, kad spurgos visiškai iškepė ne tik išorėje, bet ir viduje. Todėl neskubėkite jų išimti iš aliejaus ir reguliuokite kaitrą, jei spurgos kepa per greitai arba per lėtai: „Jei aliejus bus per karštas, spurgų išorė iškeps per greitai, o vidus liks žalias. Tačiau taip pat nėra gerai tuomet, kai aliejus per šaltas. Tad atidžiai stebėkite aliejaus temperatūrą per visą kepimo procesą, kuris trunka apie 4-5 minutes. Galiausiai įsitikinkite, kad varškės spurgos įgavo sodrią rudą spalvą.“
Spurgoms iškepus dėkite jas į dubenį, išklotą popieriniu rankšluosčiu – taip susigers aliejaus perteklius. „Varškės spurgos gali būti patiekiamos lėkštėje, apibarstytos cukraus pudra ar su aviečių arba persikų džemu. Tai gali būti tiek puikus pusryčių patiekalas, tiek desertas“, – rekomenduoja L. Barčaitė.
„Rimi“ kviečia prisimint saldžią vaikystę ir dalijasi burnoje tirpstančių varškės spurgų receptu.
RECEPTAS
Burnoje tirpstančios varškės spurgos
Spurgoms reikės:
- 300 g varškės
- 100 g miltų
- 100 g cukraus
- 0.5 šaukštelio druskos
- 0.5 šaukštelio sodos
- 2 vnt. kiaušinių
- 0.5 šaukštelio acto
- Kepimo aliejaus
Gaminimo eiga:
- Sodą nugesinkite – apliekite actu.
- Varškę išplakite su kiaušiniu, tada suberkite miltus, druską ir cukrų.
- Pridėkite nugesintą sodą ir viską išmaišykite iki vientisos masės.
- Iš gautos tešlos formuokite vienodo dydžio rutuliukus. Labai karštai įkaitinkite aliejų puode ir kepkite spurgytes tol, kol gražiai apskrus. Skanaus!