Būtent savanoriško „Girtekos“ darbuotojų susitelkimo dėka per pastaruosius trejus metus įvairią paramą daiktais, fizine pagalba, finansais ir kt. gavo dešimtys organizacijų, globojančių vaikus, senolius, sergančius ir dėl kitų priežasčių įvairioms socialinėms grupėms priklausančius žmones, beglobius gyvūnus. Pagalbos taip pat sulaukė ir vieniši, likimo nuskriausti pavieniai asmenys, į nelaimę papuolusios šeimos, darželiai, mokyklos ir kiti, kuriuos pastebėjo ir reikiamu metu pagalbos ranką jiems ištiesė „Girteka“ darbuotojai. Svarbiausia – niekieno neskatinami ir tik savo iniciatyva.
Geri darbai, prasidėję nuo kelių puodelių kavos
„Apie gerus darbus įprastai susimąstome artėjant šv. Kalėdoms, tad ir „Geros nuotaikos iššūkio“ idėja gimė būtent šventiniu periodu. Norėjosi padaryti ką nors gero kitiems, tačiau susimąsčiau, kodėl dabar, jei galima tai daryti nuolatos? Juk tuos, kuriems reikalinga pagalba, prisiminti turime ne tik prieš šventes“, – pasakoja „Girtekos“ Rusijos verslo padalinio Plėtros grupės vadovė Beata Užienė, kurios vadovaujamos komandos iniciatyva prasidėjęs projektas suvienijo įmonės darbuotojus bendro tikslo link.
Idėja, gimusi prieš trejus metus, sėkmingai tęsia savo tradicijas, kasmet nudžiugindama ne tik stokojančius pagalbos, bet ir visus, prisidedančius prie gerų darbų. O viskas prasidėjo nuo kelių puodelių kavos.
„Italijoje gyvuoja tradicija, kuomet kavinėje užsisakęs kavos, gali sumokėti už papildomus puodelius, tokiu būdu padovanodamas šiek tiek džiaugsmo tiems, kurie neturi galimybės pasimėgauti gardžia kava. Įkvėpti šios idėjos, vienos degalinės kavinėje padovanojome šešis puodelius kavos ir po skanėstą kitiems pirkėjams. Taip kažkam bent šiek tiek praskaidrinome pirmadieninę nuotaiką. Padarėme tai paslapčia, patys šių žmonių, kuriuos pradžiuginome, net nematėme, tiesiog paprašėme degalinės darbuotojo įteikti nemokamą kavą klientams, kurie norės įsigyti kavos po mūsų“, – pasakoja Beata.
Apie tai papasakojusi kitiems įmonės darbuotojams, B. Užienės komanda metė iššūkį savo kolegoms. Pastarieji keliems senjorams sumokėjo už jų pirkinius vaistinėje ir iššūkį perdavė kitiems, vienoje prekyvietėje nupirkusiems visas močiučių suruoštas savadarbes gėlių puokštes.
„Kolegos iš tiesų „pagavo kabliuką“ – vieniems atlikus pačių sugalvotą gerą darbą, perduodavo kitiems. Ieškojo idėjų, ką ir kur galėtų nuveikti. Pavyzdžiui, biuro valytojoms leido atsikvėpti ir šį sunkų, bet labai reikalingą darbą atliko patys, kartu pasveikindami ir įteikdami dovanas biurą tvarkančioms valymo įmonės darbuotojoms. Kiti kolegoms dalino ledus už užrašytus gerus palinkėjimus savo kolegoms. Komandos tvarkė miškus, lankė vienišus senolius, prisijungė savo darbu prisidėti prie įvairių socialinių organizacijų ir kt. Tikriausiai būtų sunku rasti kilnius tikslus įgyvendinančią organizaciją, kurios nebūtų aplankę „Girtekos“ darbuotojai. Ilgainiui iniciatyva ne tik įgavo pavadinimą, bet ir persikėlė už Rusijos verslo padalinio ribų“, – dalinasi Beata.
Gerų darbų sąrašas – nuolat pildomas
Anot Beatos, galimybė pasirinkti, kokį gerą darbą būtų galima atlikti bei kolegų noras ir iniciatyvumas, „Geros nuotaikos iššūkį“ pavertė visos „Girtekos“ įmonių grupės iniciatyva sėkmingai gyvuojančia ir šiandien. Tiesa, dabar kolegos nebelaukia mesto iššūkio – gerus darbus planuoja ir atlieka savo iniciatyva. Atlikti „Geros nuotaikos iššūkį“ – savotiškas garbės reikalas. Tad dabar gerus darbus, kuriuos įmonių grupės darbuotojai nuveikė per pastaruosius trejus metus, galima skaičiuoti šimtais. Kaip padėti ir kuo nudžiuginti tuos, kuriems reikalinga pagalba, kiekviena „Girtekos“ komanda sugalvoja pati, tad nuveiktų darbų įvairovė išties plati.
Štai ne per seniausiai Žmonių ir organizacijos kultūros veikloje dirbančios kolegės vieną darbo dieną skyrė savanorystei „Carito“ centre: rūšiavo drabužius pabėgėliams bei ruošė ir pakavo karšto maisto davinius daugiau nei trims šimtams socialiai remtinų žmonių, kasdien užsukančių į „Carito“ centrą pasistiprinti.
Suvienijusios jėgas, kelios „Girtekos“ komandos prisidėjo prie lietuvių kariams tarnybos metu padėjusių, tačiau iš Afganistano pasitraukti turėjusių vertėjų šeimų palaikymo – dalis jų neturėjo galimybės su savimi atsivežti jokių asmeninių daiktų, tad naujakuriams ypatingai trūko buitinės technikos. Kolegos aukojo pinigus už kuriuos nupirko skalbimo mašinų, virdulių ir, be abejonės, lauktuvių vaikams.
Praėjusią Boso dieną Europos verslo padalinio vadovai pažymėjo išties netradiciškai: į pagalbą pasikvietę savo vaikus, ėmėsi tvarkyti „Senjorų socialinės globos namų“ aplinką. Susirinkę kartu ne tik pasisėmė gerų emocijų, bet ir turėjo galimybę darbinius klausimus aptarti gyvai.
„Geros nuotaikos iššūkį“ skatina ir įmonė
„Ir naujiems, ir esamiems mūsų kolegoms svarbi kultūrinė bendrovės aplinka, galimybė kurti vertę ne tik profesinėje srityje, bet ir būti aktyvios bendruomenės dalimi, prisidėti prie socialinę prasmę turinčių iniciatyvų. Pastebėjus, kad į gerų darbų iššūkį kolegos įsitraukia vis aktyviau, administracijos darbuotojams „Girteka“ nusprendė kasmet skirti pinigų sumą, kuri galėtų padėti šiuos gerus darbus atlikti“, – sako Simonas Bartkus, „Girtekos“ Marketingo ir komunikacijos vadovas.
Tiesa, šie pinigai nėra skirti aukojimui. Kadangi iniciatyvos tikslas daryti gerus darbus ir tam skirti savo laiką ir darbą, įmonė siekia prisidėti perkant priemones geriems darbams atlikti. Pavyzdžiui, jei komanda nusprendė sutvarkyti vienišo senolio kiemą, nugenėti medžius, įmonė prisideda perkant tam reikalingus darbo įrankius
Socialinė atsakomybė – siekis būti vertinga bendruomenės dalimi
„Būdami aktyviais eismo dalyviais, siekiame savo veiklą vystyti tvariai ir mažinti poveikį aplinkai, įgyvendinami pokytį įvairiose savo veiklos srityse. Skatiname visų eismo dalyvių, ypatingai vaikų, švietimą apie saugumą keliuose, tad ne tik aktyviai dalyvaujame įvairiose iniciatyvose ir renginiuose, bet ir patys jas organizuojame“, – sako S. Bartkus.
Kartu su Lietuvos automobilių kelių direkcija įmonė jau daugelį metų organizuoja edukacinius renginius saugaus eismo skatinimui. Tradiciškai Vilniaus Katedros aikštėje, vilkiko puspriekabėje įrengiama speciali vaikams dedikuota aktyvacija, kurios pagalba žaismingai pasakojama apie tai, kodėl svarbu dėvėti atšvaitus. Kita vilkiko puspriekabė virsta į viso renginio sceną.
2020 ir 2021 m. kartu su Lietuvos Policija, degalinių tinklu „Circle K“, organizacija „Gelbėkit vaikus“ ir vilkikų gamintoju „VOLVO“, „Girteka“ organizavo akciją „Būk saugus kelyje“, kuria siekė žaismingu ir patraukliu būdu mažiesiems, o ir suaugusiems pristatyti saugaus eismo taisykles bei edukuoti visuomenę apie vilkikų, kaip eismo dalyvių, vaidmenį keliuose. Projekto metu degalinėse „Circle K“ buvo išdalinta daugiau kaip 50 tūkstančių specialiai išleistų knygelių apie saugų eismą vaikams, didžiausiuose Lietuvos portaluose inicijuotas švietėjiškas saugumo keliuose turinio projektas.
Siekdama atkreipti dėmesį į saugumo keliuose skatinimą, 2021 metais „Girteka“ tapo pagrindiniu Lietuvos plaukimo federacijos organizuojamos socialinės kampanijos mecenatu. Nacionaliniuose kanaluose transliuotu klipu norėta atkreipti dėmesį į skaudžią problemą – plaukimo įgūdžių trūkumą – ir paskatinti tėvus mokyti savo vaikus plaukti. Prisidėdama prie šios kampanijos, įmonė siekė atkreipti dėmesį į tai, kaip svarbu saugoti ir save, ir savo artimą, kur bebūtume – ne tik gatvėse ir keliuose.
2020 ir 2021 metais, kuomet pandemijai įsibėgėjus koncertų ir teatrų salėse spengė tyla, „Girteka“ aktyviai prisidėjo ir prie Lietuvos operos ir baleto teatro organizuojamo projekto „Opera ant ratų“. Jo metu į atokiausių šalies miestų ir kaimų aikštes, o ir didžiųjų miestų erdves buvo pristatyta opera „Tarnaitė ponia“. Į vilkiko puspriekabę sutilpęs operos žavesys buvo nominuotas prestižiniuose teatro apdovanojimuose „Auksiniai scenos kryžiai“. Opera vilkike buvo parodyta dešimtis kartu, o nemokamus renginius stebėjo tūkstančiai žmonių.