Keturi iš dešimties apklaustų mokyklinio amžiaus vaikų turinčių tėvų galvodami apie ateinančius mokslo metus, jaučia nerimą dėl infliacijos ir kylančių kainų. Tyrimo duomenimis, vieno vaiko mokyklinėms prekėms 45 proc. apklaustų tėvų planuoja skirti 51-100 eurų, 27 proc. ketina išleisti 101-200 eurų. 16 proc. – 11-50, o 13 proc. nusiteikę išleisti daugiau nei 200 eurų. Priešingai nei pernai, šiais metais šeimos dažniau ketina neišlaidauti ir norėtų mokykliniam krepšeliui išleisti mažiau.

„Kasmet tėvams šis pasiruošimo laikotarpis yra labai intensyvus, dažnai keliantis stresą dėl pasibaigusių atostogų ir naujos pradžios iššūkių. Norime, kad „Maxima“ pirkėjams šis rūpestis ir pareiga nebūtų susijusi dar ir su didesnėmis išlaidomis, todėl pasiūlėme mokyklines prekes įsigyti su didele nuolaida. Mūsų skaičiavimai rodo, kad 30 pagrindinių mokyklinių prekių krepšelį „Maxima“ parduotuvėse su reguliaria kaina galima surinkti už 60 eurų. Pasinaudojus „Maksimalistų mugės“ – taip šiemet vadinasi mūsų tradicinė „Mokyklinė mugė“ taikoma nuolaida išlaidas galima sumažinti perpus ir tilpti į 30 eurų biudžetą“, – sako Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė.

Svarbu planuoti ir atsakingai rinktis

70 proc. mokyklinio amžiaus tėvų nurodo, kad seka prekybos centruose skelbiamas akcijas ir naudojasi specialiais pasiūlymais bei nuolaidomis. Pasak I. Trakimaitės-Šeškuvienės, per akcijas už mažesnę kainą ypač pravartu įsigyti tokių prekių, kurių atsargas tenka dažnai pildyti, pavyzdžiui, sąsiuvinių, piešimo popieriaus, rašiklių. Pigiau įsigytų kanceliarinių priemonių užteks ilgesniam laikui ar net visiems mokslo metams.

Prekybos tinklo atstovė pastebi, kad mokyklinėms prekėms neretai išleidžiama daugiau nei norima vien todėl, kad apsipirkimams pritrūksta gero pasiruošimo. Apklausos duomenys rodo, kad su pirkinių sąrašu į parduotuves mokyklinių prekių įsigyti keliauja 41 proc. gyventojų. Likusieji juo remiasi tik iš dalies arba sąrašo apskritai nesusidaro.

„Ar kalbėtume apie mokyklinių prekių, ar apie maisto produktų įsigijimą, norint sutaupyti svarbiausia yra planavimas. Atėję į parduotuvę su gerai apgalvotu poreikių sąrašu ir nuosekliai jį sekdami, ne tik nepamiršite svarbių reikmenų, bet ir išvengsite nebūtinų spontaniškų pirkinių. Prieš sėdant sudaryti sąrašą, rekomenduojama peržiūrėti vasaros pradžioje uždarytus stalčius ir spinteles. Tokia revizija leis geriau žinoti, kokių priemonių įsigyti reikia, o kokių yra dar likę nuo ankstesnių metų. Jei mokykla pateikia savas mokyklinių reikmenų rekomendacijas, žinoma, reikėtų atsižvelgti ir į jas“, – sako I. Trakimaitės-Šeškuvienės.

Apsipirkimo įpročiai

Absoliuti dauguma (91 proc.) apklaustų tėvų nurodo į pirkimo procesą įtraukiantys ir vaikus. Tyrimas atskleidė, kad internetu planuoja apsipirkti 5 proc. mažiau žmonių, dauguma (70 proc.) pirmiausiai renkasi „Maximą“, dalis (40 proc.) taip pat apsipirks specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse ir knygynuose (37 proc.).

Kasmet rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais „Maxima“ mokyklinių prekių mugė pritraukia maždaug 3,5 karto daugiau įvairių kanceliarinių prekių pirkėjų nei įprastai. Daugiausiai perkamų mokyklinių prekių sąrašą sudaro: sąsiuviniai, kanceliarinės rašymo, popieriaus priemonės ir pratybų sąsiuviniai. Taip pat dažnai įsigyjami aplankai, vaikiška avalynė, kanceliarinės piešimo priemonės, vaikiška apranga.

Nors dauguma tėvų, rinkdamiesi mokyklinių prekių krepšelį tariasi su vaiku, tėvams svarbiausias kriterijus vis dėlto išlieka kaina. Kanceliarinėms rašymo priemonėms, tiek pat svarbus patogumas. Renkantis kanceliarines popieriaus priemones – popieriaus kokybė, kuprinę – ergonomika. Apklausti tėvai sako, kad renkantis penalą tėvai daugiau laisvės suteikia vaikui – atsižvelgia į jo pageidavimus.

Reprezentatyvią mokyklinio amžiaus vaikų turinčių Lietuvos gyventojų apklausą „Maxima“ iniciatyva tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko liepos mėnesį. Apklausoje iš viso dalyvavo 515 respondentų.