Nors Lietuvoje gyvena apie 150 tūkst. darbingo amžiaus žmonių su negalia, iš kurių dirba tik maždaug 42 tūkst. Dar 13 tūkst. asmenų, turinčių negalią, yra užsiregistravę Užimtumo tarnyboje.
Nacionalinės pažangos plane yra numatoma, kad iki 2030 m. atviroje darbo rinkoje dirbtų apie pusė darbingų žmonių su negalia. Tiesa, norint įgyvendinti šį tikslą, savo indėlį turės įnešti ir verslai.
A. Delonaitė pasakoja, kad žmonių su negalia integracija į darbo rinką yra itin svarbi ne tik neįgaliesiems ar visuomenei, bet ir patiems darbdaviams.
„Žmonės su negalia yra svarbūs ir reikšmingi mūsų visuomenės nariai, galintys ir norintys dirbti, tokiu būdu įprasminti savo kasdienybę ir prisidėti prie valstybės kūrimo. O verslai bendruomenėse turi svarbų balsą, kurį turėtų išnaudoti ir nevengti šios temos. Tai gali paspartinti žmonių su negalia įsiliejimą ir į darbo rinką, ir į visuomenę“, – sako „DPD Lietuva“ personalo vadovė.
Padeda kurti įtraukią Lietuvą
Ekspertės teigimu, tai itin aktualu augant įtampai darbo rinkoje, kai dažnas verslas ima jausti darbuotojų trūkumą. Pasak pašnekovės, todėl leisti sau atmesti tam tikras potencialių darbuotojų grupes, tarp jų ir žmones su negalia, įmonėms yra per didelė prabanga.
„Verslai privalo mokytis žmones su negalia įdarbinti greičiau, paprasčiau, geriau juos įlieti į darbo aplinką bei į komandą. Socializacijos aspektas čia yra itin svarbus abiem pusėms – žmonės su negalia siekia išeiti iš dažnaI priverstinės izoliacijos, integruotis į komandas, bendrauti kaip pilnaverčiai jų nariai. Tuo pat metu likę kolegos priimdami juos į savo ratą mokosi padėti, suprasti ir tobulėja kaip asmenybės. Tai – abipusiai mainai, kurie yra reikalingi, norint plėsti tolerancijos ribas ir kurti įtraukią Lietuvą“, – teigia „DPD Lietuva“ personalo vadovė.
Pasak A. Delonaitės, todėl „DPD Lietuva“ ne tik edukuoja visus darbuotojus apie reikšmingą žmonių su negalia vaidmenį visuomenėje bei vysto specialius projektus, bet ir nuo pat pirmos akimirkos stengiasi parodyti papildomą dėmesį negalią turintiems įmonės kolegoms.
„Mūsų įmonėje dirba apie 5 proc. žmonių su negalia ir matome, kad jie čia jaučiasi puikiai, o kolegos noriai priima juos į komandas, bendrauja kaip lygūs su lygiais. Taip pat stengiamės dėmesį žmonių su negalia bendruomenei parodyti ir kitais būdais, pavyzdžiui, bendradarbiaujame su įmone „Pirmas blynas“, o savo renginiams pirkdami jų produkciją remiame socialiai atsakingą verslą“, – sako pašnekovė.
Socialiai atsakingą projektą vykdo jau 7-erius metus
Personalo vadovė pratęsia, kad dar viena įmonės iniciatyva, kuria siekiama atkreipti dėmesį į žmonių su negalia padėtį visuomenėje ir tuo pat metu jiems padėti, yra projektas „Jei aš galiu, ir tu gali“, gyvuojantis jau septynerius metus.
„Projekto tikslas – susiburti komandas po 5 narius ir einant, bėgant, važiuojant dviračiu ar riedučiais visą mėnesį „rinkti“ kilometrus. Įveiktus kilometrus sumuojame, paverčiame eurais ir aukojame žmonėms, turintiems judėjimo negalią. Prie projekto prisijungė ir kolegos iš Latvijos bei Estijos, tad šiemet pasiekėme naują rekordą – dalyvavo daugiau nei 250 žmonių, iš viso surinkome apie 8 tūkst. eurų.
Turime tradiciją lėšas paaukoti konkretiems žmonėms, išspręsdami kokią nors specifinę problemą – reabilitacijos, įrangos poreikius ir t.t. Todėl kviečiame darbuotojus įsitraukti ir siūlyti žmones, kuriems reikalinga parama iš jų artimos aplinkos, taip pat kreipiamės į labdaros–paramos organizacijas. Džiaugiamės, kad darbuotojai kasmet aktyviai įsitraukia į šį projektą ir tokiu būdu padeda tiems, kuriems to reikia labiausiai“, – teigia „DPD Lietuva“ personalo vadovė.