Kūrybos ėmėsi, kai trūko pinigų

Įvairius daiktus atnaujinančios pašnekovės pasakojo, kad neretai kūrybiškumą paskatina lėšų stygius. Škotijoje gyvenanti Eivilė Bazaraitė sako, kad vienu metu negalėdama nusipirkti to, ko norėjosi jaukiems namams, pradėjo pati atnaujinti daiktus: „Palaipsniui tai tapo savęs išbandymu – padaryti vis gražiau, kruopsčiau, originaliau. Sūnui pradėjus domėtis taršos sukeliamu pavojumi gamtai, daiktų atnaujimas virto ir į mano rodomą pavyzdį jam, kad tokiu naudingu bei maloniu užsiėmimu galime prisidėti prie gamtos saugojimo“.

Panašiai nutiko ir Emilijai, kuri augdama nepasiturinčioje šeimoje dar paauglystėje per gimtadienius bei šventes artimiesiems dovanodavo savo rankų darbo dovanas. Kad nereikėtų pirkti naujų drabužių, ji atnaujindavo senus ar suplyšusius. Ilgainiui polinkis mažiems rankdarbiams stiprėjo.

„Norėdama, kad namai atrodytų gražiau, darydavau interjero detales, rankomis pasisiuvau užuolaidas, sėdmaišį, kitus dalykus, kurių neįpirkdavau. Visi prisiperka vienodų daiktų, o man norisi, kokių niekas neturi, tad atnaujinu senovinius baldus namams, kad atitiktų mano viziją, pasidarau interjero detales. Pasirodo, kad tvariai gyvenau dar tada, kai Lietuvoje apie tai niekas negalvojo“, – sako jauna moteris.

Emilijos darbai

Lietuvių pomėgį rankdarbiams bei daiktų atnaujinimui rodo ir tūkstančius narių turinčios socialinių tinklų grupės, kuriose dalinamasi savo rankomis įgyvendintais „pasidaryk pats“ projektais.

Perdarymui tinkamų daiktų randa net gatvėje

Daiktų atnaujinimui galima rasti namuose arba prieš perkant tai, ko trūksta, pasižvalgyti atiduotuvėse bei sendaikčių parduotuvėse. E. Bazaraitė pasakojo dažniausiai atnaujinanti daiktus iš sendaikčių parduotuvių arba rastus tiesiog gatvėje. Jai dažnai būna ir taip, kad atnaujinus vieną mažą, ką tik parneštą smulkmeną pvz., vazoną, užklumpa įkvėpimas atnaujinti visą kambarį.

Moteris pastebėjo, kad šalyje, kurioje gyvena, atsikratyti nereikalingų daiktų – paprasčiau nei Lietuvoje. Pakanka išnešti į lauką bei paskambinti rajono tarybai, kurios darbuotojai surenka išmestus baldus bei kitus rakandus. Kadangi išmetama nemažai geros kokybės daiktų, norintys gali nemokamai pasiimti juos sau, kol neatvažiavo vežikai.

Emilijos darbai

Lietuvoje gyvenanti Emilija papasakojo, kad namams prireikus stalo, spintos ar kito baldo taip pat ieško, galbūt kažkas tokį nori išmesti, o tada pasitelkia kūrybą: „Socialiniuose tinkluose yra ne viena grupė, kurioje žmonės dovanoja nebereikalingus daiktus, taip pat Lietuvoje veikia stotelės DĖK'ui, kur galima rasti pačių įvairiausių dalykų. Parsivežus juos belieka pritaikyti savo norams. Buitį pagerinti, atskleisti savo kūrybiškumą ir neteršti gamtos galima išleidžiant labai mažai“.

Užtrunka ilgiau, bet kainuoja pigiau

Prikelti daiktą naujam gyvenimui reikia ne tik idėjų, bet ir laiko. Atnaujinant seną baldą pirmiausia reikia rasti tam tinkamą vietą, medinius paviršius gali tekti nušveisti, o tai sukelia dulkes, tad reikia apsaugoti aplinkinius daiktus. Dažant ar lakuojant reikalinga gerai vėdinama patalpa, patariama uždegti grindis ir šalia esančius daiktus, kad nesusiteptų. Prieš imantis rankdarbių gali gąsdinti kai kurių dalykų nežinojimas.

Daugelį metų įvairius daiktus gražinanti Emilija pataria pradėti nuo mažesnių darbelių, o įgūdžių įgyti pamažu: „Su kiekvienu darbeliu išmokstu ką nors naujo, kad ir naudotis elektriniu grąžtu, glaistyti ar gruntuoti paviršius. Pastebiu daiktus, kuriuos dažnas išmeta, o man norisi išmesti kuo mažiau. Pavyzdžiui, indelius produktams laikyti pasidarau iš pagražintų stiklainių bei spalvotų butelių. Senus įrankius mediniais „pavargusiais“ antgaliais – nulakuoju ir paverčiu smagesniais, kurie tarnaus dar ilgai. Batų dėžę – dėžute įkrovikliams.

Eivilės darbai

Manau, kiekvienas galime prisidėti prie gamtos saugojimo, o jei tas nerūpi – tiesiog kažką pasidarius pasigirti draugams savo sugebėjimais. Idėjų įvairiausiems darbeliams pilna internete. O jeigu sugalvojate kažką, bet nežinote, kaip tai padaryti, garantuoju, kas nors pasaulyje tai jau bus sugalvojęs prieš jus ir paskelbęs internete, tad reikės tik susirasti“.

E. Bazaraitė pritaria, sakydama, kad darbų atlikimo laikas labai individualus. Įgudus apklijuoti, tarkim, virtuvės spinteles, ji užtrunka apie 30min, o štai paprasčiausiai žvakidei yra skyrusi 3valandas. Valgomojo stalo bei kėdžių perdažymas jai užtruko visą savaitę.

„Kai idėjos išsisemia, pasižvalgau „Pinterest“ programėleje, „Prieš ir Po“ grupėje kitų žmonių pasidalintais darbais. Ne kartą girdėjau – tikriausiai gerai uždirbi, jūsų namai tokie gražūs. Na gražiai gyventi gali visi, tereikia norėti. Sulužo kedė? Sukalei, nudažei, medžiagą pakeitei – sutaupei pinigų, turi vienetinį baldą, apsaugojai gamtą. Pats paprasčiausias daiktas, randamas kiekvienuose namuose ir tinkamas daugybei panaudojimo būdų – stiklainis!“, – patarimais dalinosi pašnekovė.

Abi moterys vieningai tvirtino, kad atnaujinti seną daiktą dažniausiai kainuoja mažiau, nei pirkti naują, neretai ir prastesnės kokybės. Nors kartais reikia nusipirkti brangių priemonių, tačiau baigus vieną projektą jų lieka kitam kartui ir kitai idėjai.

Emilija paskaičiavo, kad daugiausiai sutaupo atnaujindama baldus, nes ieško nors ir senų, tačiau tikro medžio, ne jo pakaitalų, o mediniai baldai kainuoja nepigiai. „Kartą ieškojau sunkaus, tikro medžio, apvalaus stalo su viena koja per vidurį. Nauji jie kainuoja kelis šimtus, o ir spalvos nepatiko, tad būtų vis tiek reikėję dažyti, lakuoti. Radau panašų nemokamai su visai išklibusia koja ir gerokai nubraižytą. Reikėjo įsigyti specialaus lako, varžtų kojai pritvirtinti, metalinių plokštelių bei švitrinio popieriaus. Priemonės nekainavo net 50 eurų, po kelių dienų darbo sutaupiau mažiausiai 200 eurų ir gavau tai, ko norėjau“, – džiaugėsi moteris.

Eivilės darbai

Atnaujintas telefonas – perpus pigiau

Neturintys laiko ar kūrybinių sugebėjimų rankdarbiams, gamtai padėti gali rinkdamiesi atnaujintą įrangą, pavyzdžiui kompiuterius ar telefonus. Tokį variantą siūlo techninių prietaisų taisyklos bei mobilaus ryšio tiekėjai.

Telia“ nuo pernai metų kovo siūlo įsigyti atnaujintus telefonus. Tai buvo pirmas Lietuvoje interneto, mobilaus ryšio ir televizijos tiekėjas, suteikęs galimybę įsigyti naudotą, vėliau ekspertų patikrintą, atnaujintą ir paruoštą vėl naudoti telefoną. Įmonės telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė sako, kad klientai gali atiduoti nebenaudojamą telefoną ir už tai gauti nuolaidą naujam (nuolaidos dydis priklauso, nuo atnešto seno telefono modelio, būklės, išleidimo metų).

Atnaujinant telefoną jis yra išvalomas, patikrinama baterija, programinė įranga, atstatomi parametrai ir atliekama telefono patikra įsitikinti, kad telefonas yra 100% funkcionalus, tiek iš techninės, tiek iš programinės įrangos pusės. Fiziniai telefono komponentai nekeičiami.

Rimantė Marcišauskienė

„Atnaujintas telefonas gali būti puikiu pasirinkimu renkantis pirmą vaiko telefoną ar perkant paaugliui, kuris itin mėgsta tam tikrą prekės ženklą. Tinka žmonėms, kuriems nereikia naujausio modelio, svarbu, kad įrenginys atliktų esmines funkcijas ir veiktų gerai. Ir žinoma, tiems klientams, kuriems labai svarbu turėti tvarų pasirinkimą – įsigijus atnaujintą telefoną galima apsaugoti aplinką nuo ~55 kg CO2, kuris būtų išskirtas naujo telefono gamybos metu“, – aiškino „Telia“ atstovė ir pridūrė, kad lietuviai vis dažniau renkasi atnaujintus telefonus, nes susipažįsta su jų privalumais.

Mėgstantiems tam tikrus telefonus, bet nesivaikantiems naujausių modelių, atnaujinti telefonai – dar naudingesnis pasirinkimas. Pasak R. Marcišauskienės, atnaujinti telefonai paprastai yra senesnių modelių, tai lyginant atnaujintą ir naują telefonus, kainos skirtumas gali būti ir iki per pus pigiau, visgi tai priklauso ir nuo modelio, ir nuo išleidimo metų.

Dabar siūlanti tik atnaujintus telefonus, „Telia“ praneša turinti ir ambicingesnių planų įmonės tvarumo krypčiai. Užsienio šalyse jau pradėta vykdyti kitos įrangos atnaujinimo programa, o Lietuvoje netrukus bus siūlomos ir atnaujintos plančetės.

Įmonės atstovė patarė atidžiai peržiūrėti namuose turimus senus telefonus bei įvertinti, ar verta juos dar turėti. Be to kaupti elektronines atliekas nėra tvarus sprendimas: „Dažnai, neturima įkroviklio ar laido telefone esantiems duomenims išsaugoti, o jeigu per pastaruosius kelis metus jų neprireikė – galbūt, tai nėra vertinga informacija? Yra tikrai nemažai vietų, kur galima seną elektroniką atiduoti, tad labai svarbu, kad ir seni telefonai keliautų ne į šiukšlių kibirą, o į specialią surinkimo vietą. Elektronikos atliekų perdirbėjai pasirūpins, kad su jūsų įrenginiu būtų pasielgta atsakingai ir jis būtų tvarkingai išrūšiuotas“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją