„Jaučiamės atsakingi, kad mūsų įtaka aplinkai taptų vis mažesnė ir, galbūt, net sukurtume teigiamą poveikį. „Ignitis grupė“ yra viena didžiausių įmonių Baltijos regione, šiuo metu veikiame penkiose šalyse. Mums svarbu, kad elektra jūsų namus pasiektų kokybiškai ir patikimai. Taip pat mums svarbu plėtoti žaliosios energijos gamybą iš atsinaujinančių išteklių ir su tuo yra susiję mūsų tikslai tvarumo srityje“, – pristato V. Neviera „Ignitis grupės“ siekius.

Valentas Neviera

Įmonių grupei priklauso 27-ios įmonės, visos jos užsibrėžusios tvarumo tikslus ir jau turi sukaupusios nemažai praktikos, kuria gali pasidalyti su kitais.

„Kai pradėjau dirbti „Ignitis grupėje“, beveik prieš dešimtį metų, jau tada buvo daug kalbama apie socialinę atsakomybę, rengėme socialinės atsakomybės ataskaitas. Tvirčiau, labiau struktūruotai, tvarumo srityje pradėjome dirbti prieš trejus metus, jau skyrėme tam dalį resursų. Ilgainiui pasiekėme tokią situaciją, kai šiandien įmonėje tam tikra dalis žmonių dirba visos grupės mastu ir siekia perteikti tvarumo praktikas, papasakoti apie tai kolegoms ir kartu tas praktikas diegti. Nemažai kalbama apie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir jų įtaką aplinkai. Mūsų grupė, veikianti visoje Lietuvoje, turi daug veiklų ir gamina energiją ne tik Lietuvai, tad, žinoma, dujų išmeta nemažai. Taigi buvo svarbus dalykas suskaičiuoti, įsivertinti visas veiklas ir pažiūrėti, ką mes turime su tuo daryti. 2019 metais įsipareigojome išsikelti mokslu pagrįstus tikslus ir džiaugiuosi, kad gerokai padirbėję, pasinagrinėję, praėjusiais metais tai padarėme. „Ignitis grupė“ – viena iš tų virš tūkstančio įmonių visame pasaulyje, kurių emisijų mažinimo ilgalaikiai tikslai yra patvirtinti ir mes jų nuosekliai sieksime“, – apie pokyčius ir įsipareigojimus kalba V. Neviera.

Anot pašnekovo, tvarumo tikslų siekiama atsižvelgiant į visų suinteresuotų šalių nuomonę: pradedant nuo įmonės partnerių iki paslaugos gavėjų ir pačių įmonės darbuotojų.


„Turime tikslą patekti tarp tvariausių organizacijų savo regione, Europoje, o galbūt kada nors – ir pasaulyje. Tikrai norėtųsi, kad Lietuva galėtų didžiuotis savo įmonėmis kaip tvarumo pavyzdžiais ir kodėl gi vienu iš tų pavyzdžių negalėtų būtų „Ignitis grupė“, – dalijasi V. Neviera. – Kalbant apie visą kelią tvarumo srityje, aš pats su tuo dirbu trejus metus ir šitame kelyje buvo visko, nes tai negali būti vieno žmogaus, vienos komandos atsakomybė, tai turi būti visos organizacijos atsakomybė, tad svarbu žmones pakviesti prisijungti. Svarbu pakviesti partnerius, rangovus ir kitas suinteresuotas šalis. Visame tame kelyje, stengdamiesi pakviesti drauge kurti, skatinome visus, beveik 4 tūkstančius, grupės darbuotojus tapti tvarumo ambasadoriais.“

Tvarumo vadovas neslepia, kad vos per kelerius metus pavyko pakeisti nemažai žmonių nuomonių. Įsitraukimas, anot V. Nevieros, auga, tad teko pasidomėti ir tuo, kaip viską įgyvendinti. Visgi pirmi žingsniai nebuvo labai lengvi.

„Susidūrėme su trim požiūriais. Pirmasis – abejingumas. Tai toks požiūris, kai iš tikrųjų mūsų komandos ir žmogaus, su kuriuo kalbėjomės, nuomonės išsiskyrė ar mes tiesiog nesusitikome. Buvo ir tokių atsiliepimų: „Apie ką Jūs čia kalbat? Tokio žodžio net nėra lietuvių kalbos žodyne.“ Turėjome ir smagių pokalbių, kodėl to reikia ir kodėl tai svarbu mūsų organizacijai. Kitas dalykas – dažnai kyla nesaugumo jausmas ir pasipriešinimas, nes tam tikri reikalavimai, tas pats emisijų mažinimas gali reikšti tam tikrų veiklų mažėjimą ar būtinybę tas veiklas transformuoti. Tai sukelia nesaugumą. Esu girdėjęs atsiliepimų, kad tai žlugdo verslą. Nors, manau, kad tvarumo srityje yra daugiau galimybių negu pavojų. Ir trečiasis dalykas – mes susitikome, pasikalbėjome, bet išsiskyrėme su tokia nuomone, kad tvarumas yra tik mada. Po tų pokalbių esu tikras, kad tai jau nepraeis, ir įsitraukimas, kurio sulaukiame, pasiūlymai kartais net verčia pagalvoti: „Oho, ir kaip galėtume visa tai padaryti?“ – sako V. Neviera.


„Pasiskolinsiu „Pieno lazerių“ citatą: „Kartu mes – viskas, niekas po vieną“. Taigi tvarumo srityje joks vadovas – generalinis, padalinio – nieko nepasieks be palaikančios organizacijos, be žmonių įsitraukimo. Tam, kad tai atsirastų, pirmiausia reikia ribų. Reikia susitarti, kada, kokių rezultatų tikimasi ir kokie resursai bus skiriami. Eiti link to mažais žingsneliais siekiant rezultato labai svarbu. Antras labai svarbus dalykas yra autoritetas – labai aiškiai žinoti, aiškiai deleguoti; galbūt žmonės, deleguota žmonių grupė ar net ir vienas žmogus, kurie su tuo dirbs, kurie yra atsakingi, kurie yra organizacijos vadovai ar tvarumo komanda, yra autoritetingi tai daryti. Taigi, svarbu pagalvoti, kas yra tie žmonės ir kokį vaidmenį turi. Autoritetas svarbu, kad situacija būtų išjudinta, bet vienas padaryti visko negali. Tvarumo sritis labai plati: nuo įvairovės iki pirkimų, iki žaliosios gavybos vystymo, todėl labai svarbu, kad žinotume, kas už ką yra atsakingi, prisiimtų tuos tikslus ir jų siektų“, – kaip siekti tvarumo įgyvendinimo, pataria V. Neviera tiems, kurie dar svarsto, nuo ko pradėti.

V. Neviera pataria, kad aiškiai įvardijus autoritetus, kas ir už atsakingas, siekti užsibrėžto tikslo kur kas paprasčiau.

„Man, kaip tvarumo specialistui, labai smagu, kad galiu taip drąsiai ir atvirai sakyti, jog organizacijoje atskiros darnumo strategijos mes neturime – visa mūsų verslo strategija yra susijusi su tvarumu. Organizacijos tikslas – kurti tvarią ateitį, tai daryti mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir veikti remiantis geriausiais aplinkosauginiais, socialiniais ir valdymo principais“, – teigia V. Neviera.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją