Šventinis laikotarpis žmonėms suteikia labai daug džiaugsmo. Žiemą norisi kuo daugiau laiko praleisti namuose, mėgautis naminiais kepiniais ir jaukiai žiūrėti Kalėdinius filmus su pačiais brangiausiais šeimos nariais. Vis tik už šiuos malonumus „susimokėti“ taip pat tenka. Juk nuolat veikianti orkaitė, elektrinės dekoracijos ir kiti prietaisai eikvoja labai daug elektros energijos.

Tad ką daryti, jei norisi gyventi jaukiai ir patogiai, tačiau galimybė išleisti mažiau taip pat vilioja? Paprasta – galima kasdienybėje pradėti taikyti nežymius elgesio pokyčius, kurių pagalba elektros energijai kiekvieną mėnesį pavyks išleisti mažiau.

Svarbu įsitraukti visai šeimai

Elektros energijos taupymo tema galima rasti labai daug išsamių tyrimų. Pavyzdžiui, vienas JAV atliktas tyrimas parodė, kad šeimos, kurioms buvo pateikta individuali informacija apie jų elektros energijos suvartojimą bei patarimai, kurių pagalba jie gali sutaupyti, sumažino savo sąnaudas vidutiniškai 10 proc.

Ne vienas tyrimas taip pat parodė, kad tuomet, kai vaikai dalyvauja elektros energijos taupymo veikloje, pavyzdžiui, su tėvais skaičiuoja elektros suvartojimą bei siūlo idėjas, padėsiančias taupyti, visos šeimos nariai tampa aktyvesni ir labiau įsitraukę.

Kalifornijoje buvo atliktas ir kiek neįprastas tyrimas. Jame dalyvavusios šeimos buvo informuotos apie tai, kiek jų kaimynai sunaudoja elektros energijos. Šeimos, kurios sužinojo, kad jų kaimynai išleidžia mažiau, pradėjo intensyviai taupyti ir taikyti elektros energijos mažinimo būdus, mat norėjo nuo jų neatsilikti.

„Enefit“ privačių klientų segmento vadovas Augustas Junevičius

Kartais elektra švaistoma visai veltui

Enefit“ privačių klientų segmento vadovas Augustas Junevičius sako, kad Lietuvos gyventojų energijos vartojimo įpročiai namuose rodo, kad yra nemažai potencialo efektyvesniam vartojimui.

„Nors visuomenės sąmoningumas tvarumo klausimuose auga, tebeegzistuoja įpročiai, lemiantys nereikalingą energijos švaistymą. Kaip rodo pernai metais mūsų atliktas Lietuvos žaliojo indekso tyrimas, nepakankamas domėjimasis šia sritimi, patogumo prioretizavimas neieškant patogesnių elektros planų, pasenusios technologijos ir sunkiai keičiami įpročiai – pagrindinės priežastys, dėl kurių lietuviai namuose sunaudoja daugiau energijos nei būtų galima“, – teigia pašnekovas.

Anot jo, didžiausi energijos nuostoliai atsiranda dėl neefektyvaus elektros panaudojimo namuose, pernelyg intensyvaus patalpų šildymo, senos buitinės technikos ir neoptimalaus karšto vandens naudojimo.

„Mūsų atliktas tyrimas parodė, kad norint sumažinti energijos suvartojimą būtina ir toliau šviesti gyventojus tam, kad jie suprastų, kokią pridėtinę vertė visi mes kuriame savo tvaresniais veiksmais. Taip pat svarbu žmones skatinti atnaujinti buitinę techniką, gerinti pastatų energinį efektyvumą ir kurti palankias sąlygas atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimui“, – nurodo specialistas.

Privačių klientų segmento vadovas įsitikinęs – ilgalaikėje perspektyvoje, mažinant energijos suvartojimą namuose, būtų galima pasiekti ne tik finansinės naudos, bet ir prisidėti prie aplinkos apsaugos bei mažinti šalies priklausomybę nuo importuojamos energijos.

Būtina sekti savo energijos suvartojimą

Kalbinamas specialistas pabrėžia, kad nėra sudėtinga sutaupyti elektros energijos namuose. Tą, anot jo, galima padaryti be didelių investicijų, tiesiog šiek tiek pakeičiant savo kasdienę rutiną ir įpročius.

„Pavyzdžiui, išjunkite nebenaudojamus prietaisus iš elektros lizdo. Net budėjimo režime jie naudoja energiją. Keiskite senas lemputes į energiją taupančias LED lemputes, išnaudokite natūralų apšvietimą ir išjunkite šviesas, kai jų nereikia. Efektyviai naudokite buitinę techniką – skalbimo mašiną ar indaplovę įjunkite tik tada, kai jos yra pilnos. Rinkitės ekonominius režimus, reguliuokite šaldytuvo temperatūrą ir kuo mažiau varstykite jo dureles. Išjunkite nereikalingas prietaisų funkcijas. Taip pat šildykite namus protingai – uždarykite langus bei duris, reguliuokite temperatūrą“, – patarimais dalinasi ekspertas.

Anot jo, jei norisi investuoti į energijos taupymą, galima rinktis energiją taupančius prietaisus, taip pat verta įsirengti saulės elektrinę ir tvariai gaminti energiją iš atsinaujinančių išteklių.

„Bendras patarimas visiems – sekite savo energijos suvartojimą ir skatinkite namiškius tausoti. Planuokite maisto gaminimą, jį išimtą iš šaldiklio atšildykite, o tik tada dėkite į šaldytuvą/ Išjunkite kompiuterį bei monitorių, kai jų nenaudojate“, – sako A. Junevičius.

Asociatyvi nuotr.

Investicijos į išmaniuosius sprendimus atsiperka

Šiais laikais vis daugiau kalbama apie išmaniuosius namus, kuriuose – pažangiausios technologijos. A. Junevičius teigia, kad įvairūs išmanūs prietaisai suteikia galimybę optimizuoti energijos suvartojimą.

„Investuojant į išmaniuosius sprendimus galima pasiekti reikšmingų rezultatų ne tik energijos taupyme, tačiau ir finansuose. Tam padės išmanieji termostatai, apšvietimą reguliuojantys judesio davikliai, LED apšvietimo sistemos, išmanieji kištukiniai lizdai bei kištukai ir energijos skaitikliai“, – vardija jis.

Specialistas nurodo, kad šios technologijos leidžia realiu laiku stebėti energijos suvartojimą, identifikuoti prietaisus, kurie vartoja itin daug energijos ir automatizuoti įvairius procesus.

„Pavyzdžiui, vien išmaniosios namų sistemos apšvietimas leidžia sutaupyti apie 5–10 proc. energijos. Šildymo bei šaldymo valdymas taip pat labai prisideda prie taupymo. Išmanusis termostatas gali automatiškai reguliuoti patalpų temperatūrą pagal nustatytą grafiką arba buvimo vietą, o išmanieji kištukai leidžia išjungti prietaisus, kai jų nenaudojate“, – su įrenginių privalumais supažindina pašnekovas.

Anot jo, nors pradinės investicijos tokiems prietaisams gali būti didelės, ilgalaikėje perspektyvoje jos atsiperka dėl sutaupytos elektros energijos. Svarbu ir tai, kad visi šie sprendimai prisideda prie aplinkos tausojimo, mažinant anglies dvideginio išmetimą.

Taupyti galima net per šventes

Šventinis laikotarpis – metas, kuomet norisi sukurti jaukią atmosferą namuose. Vis tik A. Junevičius teigia, kad neretai pamirštame, jog šventinės dekoracijos ir buitiniai prietaisai padidina ir sąskaitas už elektrą.

„Todėl vietoje tradicinių lempučių rinkitės energiją taupančias LED lemputes. Jos ne tik ilgaamžiškesnės, tačiau ir sunaudoja žymiai mažiau elektros. Išmaniosios lemputės leis automatiškai reguliuoti apšvietimą, pavyzdžiui, išjungti šviesas tada, kai kambaryje nieko nebus. Šviesos diodų girliandos yra puikus pasirinkimas kurti jaukią atmosferą. Dienos metu patariu pasinaudoti natūraliu apšvietimu“, – pasakoja specialistas.

Anot jo, tvaresnis pasirinkimas galėtų būti tokios girliandos, kurios jungiamos į tinklą ir kurioms nereikia baterijų.

„Dar vienas būdas, kurio pagalba galėsite sutaupyti – sudarykite išsamų šventinį meniu. Atidžiai apgalvoję gaminimo procesą galėsite optimizuoti kiekvieno virtuvės prietaiso naudojimą“, – sako A. Junevičius.

Taip pat ekspertas pataria nepamiršti namie nustatyti optimalią patalpų temperatūrą ir pernelyg dažnai jos nekeisti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją