Būtina planuoti

Svarbiausias dalykas prieš pradedant apsipirkti šventėms ir joms ruošiantis, SEB banko asmeninių finansų ekspertės Sigitos Strockytės-Varnės teigimu, yra planavimas:

„Pirma, aiškiai įsivertinkite savo finansines galimybes, kiek šiemet galite ir norite išleisti pinigų kalėdinėms dovanoms.

Antra, sudarykite sąrašą žmonių, kuriuos būtinai norėsite pasveikinti. Jei sąrašas per ilgas jūsų finansinėms galimybėms, paieškokite būdų, kaip sąrašą sutrumpinti. Gal su dalimi žmonių pavyktų susitarti ir visai nesikeisti dovanomis? Arba, pavyzdžiui, vietoj dovanų kartu praleisti laiką, nueiti vakarienės ir nepirkti papildomų daiktų. Labai svarbu, kad sutartumėte ir visi laikytųsi susitarimo.

Kai turite išgrynintą sąrašą dovanų gavėjų, galite įsivertinti, kam ir kokios vertės dovanos ieškosite, o gal jau žinote, ko artimas žmogus nori. Taip turėdami aiškų biudžetą būsite priversti ieškoti geriausių alternatyvų ir kainos. Tam gali pasitarnauti ir gausios nuolaidos, kurios skelbiamos lapkritį. Todėl dovanų pirkimo neatidėliokite paskutinėms minutėms. Kai perkame impulsyviai, dažnai ne tik permokame, bet ir nuperkame mažiau apgalvotą, ne tokią emociškai svarbią dovaną. O juk dažniausiai norime padovanoti ne daiktus, o emociją, džiaugsmą ir nuostabą.“

Moteris skaičiuoja pinigus

Sutaupysite, jei pasiruošite iš anksto

Siekdami sutaupyti dažnai renkamės apsipirkti per išpardavimus. Tik kaip čia neprašauti, pasidavus nuolaidoms ir akcijoms, ir neišleisti daugiau? S. Strockytė-Varnė sakė, kad čia irgi labai padeda planavimas ir išankstinė analizė:

„Pirmiausia suplanuokite, ką norite įsigyti. Tada internete peržiūrėkite kainas skirtingose e. parduotuvėse, kad susidarytumėte bendrą vaizdą, kiek kainuoja pirkiniai. Tai leis rasti geriausią kainą ir tokiu būdu sutaupyti. Tokia pirkinių analizė taip pat gali padėti atpažinti tikras nuolaidas.

Kitas dalykas, dovanų pirkimo maratone kiek įmanoma svarbu valdyti emocijas ir vadovautis sąrašu bei savo planu, kiek pinigų galite išleisti. Taip neviršysite numatyto biudžeto ir galėsite ramiai ir užtikrintai finansine prasme pasitikti sausį.“

Pašnekovė pasidalijo, kad šių metų banko atliktas tyrimas parodė, jog sumažėjo žmonių, kurie dovanas pradeda pirkti per didžiuosius išpardavimus. „Tokių buvo 13 proc., kai prieš metus – 19 proc. Tai gali reikšti, kad visuomenė supranta, jog išpardavimai iš tiesų nebėra skelbiami tik konkrečiomis dienomis, kai tenka skubėti pasinaudoti pasiūlymu čia ir dabar. Dažniausiai nuolaidos tęsiasi visą lapkritį, o ir gruodį gausu pasiūlymų, kai dovanas galima nusipirkti geresnėmis kainomis, – sakė asmeninių finansų ekspertė ir pridūrė:

– Kad išpardavimai ir skatinimas skubėti įsigyti prekes „pigiau“ nesusuktų galvos, svarbu prisiminti vieną svarbią tiesą: turime skaičiuoti, ne kiek sutaupėme pinigų, pirkdami su nuolaida, o kiek išleidome. Taip pat visada padeda prisiminti, kad 100 proc. nuolaidą gausite tuo atveju, jei iš viso nepirksite.“

Moteris perka

Siūlo paieškoti kūrybiškų sprendimų

Jau išsiaiškinome, kad dažniausiai sutaupyti galime tada, kai aiškiai žinome, kiek galime išleisti. Ką daryti, jei finansinės galimybės neleidžia pirkti brangių dovanų? S. Strockytės-Varnės teigimu, tokiu atveju visada galima pasitelkti kūrybingumą, dovanoti dovanas, kurias pagaminame patys: „Tai gali kainuoti daugiau jūsų laiko, tačiau vertė yra nepamatuojamai didesnė.“

Kitas dalykas, kurio vertėtų nepamiršti kalbant apie šventes, dovanas, pirkimą, yra patys daiktai, kuriuos perkame. Kartais, siekdami sutaupyti, perkame juos itin pigius ir nekokybiškus, kurie gali sugesti, sulūžti ir sukelti neigiamų emocijų pačiam dovanos gavėjui.

Tokiais atvejais, kai negalime nupirkti kokybiško daikto, kurio galbūt artimas žmogus nori, S. Strockytės-Varnės patarimu, galime padovanoti kuponą, dalį sumos – tiek, kiek galime sau leisti. „Taip nepakenksime savo suplanuotam biudžetui ir užtikrinsime, kad artimas žmogus nusipirks kokybišką daiktą, kurį jūs padėjote įsigyti“, – sakė pašnekovė.

Tęsdama pokalbį apie tai, kaip sutaupyti perkant Kalėdų dovanas, nepamirštant kokybės ir tvarumo aspektų, asmeninių finansų ekspertė išskyrė dar vieną niuansą, į kurį pravartu atkreipti dėmesį. Pasak jos, klaidinga iš anksto prisipirkti dovanų, kurios nėra aiškiai kam nors skirtos:

„Jei pirkote su mintimi, kad „kažkam“ padovanosite, dažnai tokios dovanos yra mažiau asmeniškos, jas sunku pritaikyti ir emociškai jos neatlieka pagrindinės funkcijos – teikti džiaugsmą, kurį turėtų. Dažnai tokios nepersonalizuotos dovanos yra perdovanojamos arba, dar blogiau, tiesiog išmetamos.

Jeigu jau randame gerų pasiūlymų, geriau pirkti tas dovanas, kurios yra praktiškos ir suvartojamos, pavyzdžiui, maisto produktai, kuriuos jūs ir patys naudojate. Taip bus paprasčiau atrasti, kam tokią dovaną padovanosite.“

Obuolių ir persikų uogienė

Jei nutiko taip, kad nepavyko iš anksto suplanuoti ir susitaupyti pinigų Kalėdų dovanoms, S. Strockytė-Varnė pasidalijo dar vienu patarimu – pasiūlyti šeimai ar giminaičiams dovanoti tik vieną dovaną tam asmeniui, kurį ištraukėte.

„Toks būdas ne tik leis sutaupyti, bet bus naudingas ir tvarumo prasme“, – sakė pašnekovė ir pridūrė, kad prie tvarumo taip pat labai prisideda paslaugos ir patirtys, be to, kaip dovaną galite pasiūlyti ir savo laiką.

Pirkimo poveikis aplinkai

„Enefit“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Ieva Krikštopaitytė sutinka, kad Kalėdos yra puiki proga parodyti dėkingumą ir meilę savo artimiesiems. Vis dėlto, pasak jos, renkantis dovanas verta susimąstyti apie jų prasmę ir poveikį aplinkai. Jei perkame neapgalvotai, neatsakingai, pigius, nekokybiškus daiktus, taip tik prisidedame prie didesnio atliekų kiekio susidarymo.

„Visas prekių gamybos ciklas – nuo žaliavų išgavimo iki galutinio produkto pateikimo vartotojui – reikalauja didelių energijos ir vandens išteklių, taip pat lemia atliekų susidarymą. Daugelis išmestų daiktų galėtų būti perdirbti ir panaudoti iš naujo, tačiau dažniausiai jie tiesiog užima vietą sąvartynuose, kur susidaro sunkiai suyrančios atliekos“, – paaiškino I. Krikštopaitytė.

Iš pirmo žvilgsnio tvarus atrodantis apsipirkimas internetu su galimybe grąžinti netikusią prekę irgi turi savo neigiamų niuansų. „Prekių transportavimas dideliais atstumais sukelia oro taršą dėl išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Net ir grąžinimas, kuris iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip tvarus sprendimas, taip pat prisideda prie aplinkos taršos dėl papildomo transportavimo. Deja, ne visos grąžintos prekės yra perdirbamos, o tiesiog dažnai patenka į sąvartynus“, – sakė pašnekovė.

Tvarumas

Tvarių dovanų idėjos

Kalėdos, I. Krikštopaitytės teigimu, yra laikas, kai galime būti ir kūrybiški, ir tvarūs. Ji pasidalijo keletu patarimų, kaip to pasiekti.

„Pirkdami atkreipkite dėmesį į produktų kilmę ir gamybos procesą – rinkitės vietos gamintojų produktus arba tuos, kurie pagaminti iš perdirbtų medžiagų. Tai sumažina logistikos ir gamybos poveikį aplinkai.

Taip pat pastebiu, kad vis dažniau imame dovanoti ne daiktus, o patirtis arba laiką kartu. Tai tikrai tvaresnis būdas dėkingumui parodyti.

Vietoj naujo plastikinio žaislo visada galite padovanoti seną, bet kruopščiai išvalytą, kuris jums patiems buvo labai brangus vaikystėje. Vietoj naujų drabužių galite dovanoti kuponą į siuvimo kursus, kur jūsų artimieji galės pasigaminti unikalų drabužį patys. O kad nereikėtų dovanoti dar vienos saldainių dėžutės, užriškite kaspiną ant savo ar mamos gamybos uogienės.

Kitas aspektas – kalėdinio biudžeto planavimas iš anksto. Kai kurias dovanas artimiesiems perku dar vasarą. Tai ne tik padeda sutaupyti, bet ir ramiau išgyventi gruodį.

Na, ir žinoma, dovanų pakuotės. Šiuo atveju niekada nevengiu iš stalčių pasikelti praėjusiais metais gautų šventinių maišelių ir juos panaudoti dar kartą. Taip pat, jei perku dovanų pakavimo popierių, stengiuosi pirkti kuo paprastesnius variantus, kuriems pagaminti sunaudota mažiau dažų ir plastiko.

Dovana

Tačiau reikia nepamiršti, kad vietoj įprastinio dovanų popieriaus visuomet galima naudoti natūralaus audinio skiautes ar netgi popierinius prekių maišelius, kuriuos galima dekoruoti. Tai irgi esu dariusi. Be to, jau ne pirmi metai, kai bent keli maisto prekių tinklai Lietuvoje siūlo savo popierinius pirkinių maišelius su kalėdinėmis puošmenomis – jie irgi gali tapti puikia pakavimo priemone.“

Praktiški sprendimai ir ilgalaikė nauda

Kol vieni siūlo „Juodojo penktadienio“ nuolaidas, kiti kviečia dėmesį atkreipti į „Žaliąjį penktadienį“. Tokią kampaniją vystančios įmonės rinkodaros ir komunikacijos vadovė I. Krikštopaitytė teigė, kad naudinga ir tvaria Kalėdų dovana galėtų tapti ir praktiški sprendimai, nešantys ilgalaikę naudą tiek mums, tiek aplinkai:

„Mūsų „Žaliojo penktadienio“ kampanija skatina ne sustoti vartoti, bet rinktis labiau apgalvotai ir tai, kas iš tiesų džiugins ne vienus metus. Galvojant apie artėjantį šventinį laikotarpį tai gali būti netgi labai praktiški sprendimai. Pavyzdžiui, LED lempučių ar išmaniųjų prietaisų įsigijimas, kurie šventiniu laikotarpiu ne tik sukurs jaukumo, bet ir naudos mažiau elektros energijos. Tai taps ilgalaike nauda tiek aplinkai, tiek jūsų sąskaitoms.

Kartu šios akcijos tikslas yra paskatinti ir kitus, visiškai nepriklausomai nuo sektoriaus, jungtis ir siūlyti akcijas tvariai produkcijai. Viena tokių – žaliajai elektros energijai, ją siūlome ir patys. Svarbu, kad mažas pokytis – tiekiamos elektros energijos kilmės pakeitimas – yra didžiulis indėlis bendrame kontekste. Vienas vidutinis namų ūkis, pasirinkęs naudoti žaliąją elektros energiją, gali sutaupyti net iki 2000 kg CO2 per metus. Tai prilygsta tokiam kiekiui CO2, kuris išmetamas per maždaug keturias keliones lėktuvu iš Vilniaus į Lisaboną ir atgal.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)