Svarbiausia – ne dovanos vertė, o nuoširdumas

„Prieš šventes patiriamą įtampą dar labiau stiprina socialinėse medijose ir reklamose matomos nušlifuotos nuotraukos, vaizduojančios tobulas dovanas ir idealius kalėdinius stalus. Tuomet galvojame: o kodėl mano stalas taip neatrodo? Pernai socialiniuose tinkluose pastebėjau naują tendenciją – dalintis natūraliomis švenčių akimirkomis, paprastais, jaukiais ir šiltais šventiniais stalais. Pasidarė gera supratus, jog būtent tai ir yra tikroji prabanga“, – pranešime spaudai sako „Anima psichologija“ emocinės sveikatos klinikos įkūrėja, medicinos psichologė, psichoterapeutė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė.

Ji pabrėžia, jog planuojant kalėdines dovanas, reikia liautis lygintis su kitais, galvoti, ką kiti pagalvos. Kiekvieno žmogaus finansinės galimybės skirtingos, tad svarbiausia – ne dovanos vertė, o nuoširdus rūpestis, nepamatuojamas jokiais pinigais.

Medicinos psichologė - psichoterapeutė, “Anima psichologija” klinikos įkūrėja Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė

„Jeigu man padovanos brangius batus, o aš tam žmogui iškepsiu sausainių, tai bus lygiavertės dovanos, nes abu dovanojome nuoširdžiai galvodami apie vienas kitą, – pavyzdį pateikia psichologė. – Vienas žmogus galbūt ilgai ieškojo tų batų, o kitas išbandė gausybę receptų, kol pavyko iškepti tikrai skanius sausainius.“

Geriausia galvoti iš anksto

Pasak V. Bartkutės-Vyšniauskienės, susitarus dėl dovanos biudžeto šeimos ar draugų rate, labai svarbu šio susitarimo laikytis: „Susitarimo laužymas yra nepagarba vienas kitam – juk visi kartu ieškojome visoms pusėms tinkamo sprendimo ir jį priėmėme.“

Psichologė taip pat nerekomenduoja pirkti šventinių dovanų paskutinę akimirką – taip susiduriame su neapgalvotomis, didelėmis išlaidomis, o sausį pasitinkame liūdnai. „Kuo anksčiau pradėsime planuoti šventes ir dovanas, tuo daugiau laiko turėsime pagalvoti apie kiekvieną žmogų ir tai, kas jį pradžiugintų. Ekonominiu požiūriu taip pat galime sutaupyti šventėms ruošdamiesi iš anksto – pavyzdžiui, lapkritis yra didelių nuolaidų mėnuo, kai galime rasti geriausius ir finansiškai palankiausius pasiūlymus“, – sako V. Bartkutė-Vyšniauskienė.

Šventinis laikotarpis yra darbymetis visiems

Kaip nepavėluoti su dovanomis?

Anot tarptautinės siuntų bendrovės „Venipak“ logistikos vadovo Karolio Kanapinsko, stebint siuntų kiekius, galima spėti, kad yra dalis žmonių, kurie dovanomis pradeda rūpintis iš anksto, ieško geresnių kaininių pasiūlymų, o tie, kurie šį „darbą“ atidėlioja iki paskutinės minutės, rizikuoja patirti daugiau įtampos ir streso.

„Šventinis laikotarpis tiek prekybininkams, tiek siuntų bendrovėms yra pats darbymetis, kuriam mes pradedame ruoštis iš anksto. Visgi pirkėjai turi įsivertinti, kad nusipirkus prekę internetu, ją reikės ne tik pristatyti, bet iki tol – dar ir suruošti, jeigu tai yra rankų darbo dovana – pagaminti, supakuoti bei perduoti kurjeriui. Šis momentas yra ypatingai svarbus, kai užsakymų kiekiai smarkiai išauga, o laiko iki Kalėdų lieka vis mažiau“, – pataria K. Kanapinskas.

Pasak jo, perkant kalėdines dovanas internetu ir norint, jog prekybininkui užtektų laiko siuntą suruošti, o kurjeriui – pristatyti pasirinktu būdu – į namus ar artimiausią paštomatą, reikėtų visuomet prieš pateikiant užsakymą įsitikinti, ar pardavėjas turi reikiamą prekių likutį vietoje, per kiek laiko žada išsiųsti prekę.

„Nors geriausias ir ramiausias pasirinkimas – pirkti dovanas iš anksto, viską apgalvojus ir įsivertinus savo galimybes, vis dar didelė dalis žmonių apsiperka per patį šventinį įkarštį, kuris prasideda gruodžio pradžioje ir tęsiasi iki pat kalėdinės savaitės, kuomet mūsų kurjeriai irgi dirba padidintu pajėgumu, vakarais ir savaitgaliais. Tokiu atveju svarbu būti atidžiam ir įvertinti nurodomus pristatymo terminus su kelių dienų atsarga – tuomet bus ramu, jog siunta atkeliaus laiku.“

„Venipak“ logistikos vadovas Karolis Kanapinskas

Pirmiausia – biudžetas, tada – dovanos

Abiems specialistams pritaria ir „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė. Anot jos, žiemos sezonas daugeliui finansiškai sudėtingas ne tik dėl šventinių išlaidų, bet ir dėl šildymo sąskaitų, todėl idealiu atveju rudens ir žiemos išlaidas reikėtų apgalvoti jau prieš pusmetį.

„Planuojant kalėdines dovanas, pirmiausia derėtų peržvelgti savo būtinąsias išlaidas bei pajamas ir apsibrėžti sumą, kurią galite skirti dovanoms. Tik tuomet vertėtų galvoti apie tai, kiek žmonių sveikinsite ir ką dovanosite. Dažnai darome atvirkščiai: pradedame sudarinėti sąrašus, rinkti dovanas nesuprasdami, kiek pinigų galiausiai išleisime”, – sako Jūratė Cvilikienė.

„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė

Pyragų vakaras vietoje dovanų mokytojams ir kolegoms

Kitas svarbus finansų ekspertės patarimas – vengti socialinio spaudimo iš aplinkos. Anot jos, sveikas pasiruošimas šventėms paremtas sąmoningumu ir alternatyvų ieškojimu vietoje pigių smulkmenų, kurias dažnai perkame bandydami paklusti socialinėms taisyklėms bei nusistovėjusioms normoms.

„Dažnai ugdymo įstaigose perkamos dovanos mokytojams, vaikai keičiasi dovanomis darželiuose, kolegos – darbovietėse. Euras prie euro, bet galiausiai susidaro tikrai didelės sumos. Siūlau kelti klausimus: ar tikrai visiems reikia pirkti simbolines dovanas? Gal geriau surengti pyragų vakarą ir išvengti perteklinio vartojimo?“ – praktiniais pavyzdžiais dalijasi pašnekovė.

Patarimai, padėsiantys sutaupyti

Neretai nutinka ir taip, kad net susiplanavus dovanoms skirtą biudžetą vis tiek išleidžiame daugiau, nei ketinome. Pasak J. Cvilikienės, tokiu atveju nereikėtų graužtis, vertėtų suvokti, jog šventės – ne tik apie planavimą, bet ir apie gerą emociją.

„Reikėtų versti baltą lapą ir susiplanuoti savo biudžetą ateinantiems trims mėnesiams peržiūrint, ko būtų galima atsisakyti. Labai gaila, kad Lietuvoje neturime įpročio prie dovanos pridėti pirkimo kvito – tokiu atveju galėtume nereikalingas dovanas grąžinti ir šitaip papildyti savo biudžetą po švenčių“, – pastebi finansų ekspertė.

Pasak jos, esama įvairių praktikų, kurias galime taikyti, jei nenorime per šventes išleisti per daug pinigų: „Esama programėlių, leidžiančių sukti ratą ir anonimiškai ištraukti žmogų, kuriam pirksi dovaną, taip pat sveika nusibrėžti dovanos biudžeto ribą. Kiti sutaria per šventes apsieiti be dovanų – susiburti, susiorganizuoti žygį į gamtą, bendrą susitikimą. Taip pat populiarėja praktika dovanoms skirtus pinigus paaukoti kažkam, kam tikrai tų pinigų reikia. Kitas patarimas – pirkti dovanas iš anksto. Tuomet dovanų įsigijimas finansiškai „nenuskausmina“ – jis išsidėsto per kelis mėnesius.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją