Beveik 3700 kvadratinių kilometrų ploto ledkalnis, kodiniu pavadinimu A23a, stebimas nuo 1986 metų. Tąsyk ledkalnis atskilo nuo Filchner-Ronne ledo šelfo, praneša CNN. Mokslininkai išmatavo, kad jo aukštis yra maždaug 400 metrų, tūris – 1100 kubinių kilometrų, svoris – maždaug trilijonas tonų.
Šis ledkalnis apie 30 metų buvo įstrigęs Veledio jūroje – atskilęs savo apačia atsirėmė į jūros dugną. Vėliau, kiek aptirpęs, jis pakilo ir ėmė dreifuoti – vandenyno srovės jį nunešė iki taip vadinamo „Teiloro stulpo“, besisukančio vandens sūkurio, kurį sukelia vandenyno srovės. Čia jis buvo užstrigęs nuo maždaug šių metų vidurio, praneša BBC.
Mokslininkai mano, ledkalnis šiltomis vandenyno srovėmis dreifuos atokios Pietų Džordžijos salos link, kur greičiausiai suskils ir galiausiai ištirps.
„(...) A23a ištrūko ir vėl pajudėjo. Mums įdomu sužinoti, ar jis dreifuos tuo pačiu keliu, kuriuo pasuko kiti nuo Antarktidos atskilę dideli ledkalniai. Ir dar svarbiau, kokį poveikį tai turės vietos ekosistemoms“, – pranešime teigė BAS okeanografas dr. Andrew Meijers.
Nors mokslininkai teigia, kad šis konkretus ledkalnis yra natūrali ledo šelfo formavimosi dalis ir ištirpęs jis neprisidės prie jūros lygio kilimo, tačiau yra atliekami tyrimai, kokią įtaką sparčiai tirpstantys ledynai daro vietos ekosistemoms.
Ekspedicijoje dalyvavusi biogeochemikė Laura Taylor pabrėžė A23a tyrinėjimų svarbą: „Yra žinoma, kad tokie milžiniški ledkalniai gali suteikti maistinių medžiagų vandenims, pro kuriuos jie praeina, ir taip sukurti klestinčias ekosistemas mažiau produktyviose vietovėse. Tačiau nežinome, kokią įtaką šiam procesui gali turėti konkretūs ledkalniai, jų mastas ir kilmė.
Surinkome vandenyno paviršinių vandenų mėginius už ledkalnio maršruto, prie pat jo ir priešais jį. Mėginių duomenys turėtų padėti mums nustatyti, kokia gyvybė galėjo susitelkti aplink A23a ir kokią įtaką tai daro anglies dioksido kiekiui vandenyne, jo pusiausvyrai su atmosfera.“
Mokslininkai teigia, kad klimato kaita, šylanti oro ir vandenynų temperatūra lemia reikšmingus pokyčius šiame didžiuliame izoliuotame žemyne, vis sparčiau tirpsta ledynai, vis daugiau ledynų atskyla nuo žemyno, o tai gali turėti pražūtingų pasekmių dėl pasaulinio jūros lygio kilimo.