Sistema naudinga ne tik gyventojams
Tai, kad patekti pas gydytoją kitame mieste yra sunku ar net neįmanoma, anot Sveikatos apsaugos ministerijos, yra tik mitas. Dabar pas norint patekti pas geidžiamą specialistą, net jei jis dirba ne tame mieste, kuriame žmogus gyvena, pakanka elektroninėje sistemoje susirasti tinkamą laiką ir užsiregistruoti vizitui.
„Priežasčių, kodėl gyventojai nori patekti pas gydytojus kituose miestuose, yra įvairiausių. Vieni nori pas konkretų specialistą, nes iš draugų, artimųjų, kolegų ar kitų medicinos darbuotojų išgirsta rekomendacijų. Kiti šia galimybe noriai naudojasi, nes, pavyzdžiui, pas kitame mieste dirbantį konkrečios srities specialistą randa kur kas ankstesnį vizito laiką nei savame mieste“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos sistemos informacinių išteklių vystymo skyriaus patarėja Simona Gricienė.
Tai liudija ir gydymo įstaigų patirtys – štai, į Nacionalinį vėžio institutą, įsikūrusį sostinėje, nuolat atvyksta pacientai iš visos Lietuvos. Anot instituto Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėjo pavaduotojos Ingos Jankūnienės, E. sveikatos išankstinė pacientų registracijos sistema ne tik užtikrina pacientams galimybę gauti vizitą pas konkretų specialistą tame pačiame ar kitame mieste, bet ir padeda pačiai įstaigai geriau susitvarkyti su registracijomis.
„Iš tikrųjų, išankstinė pacientų registracijos sistema mums yra naudinga. Pats svarbiausias dalykas yra tas, kad mūsų visos ambulatorinės registracijos yra būtent šioje sistemoje. Tai reiškia, kad mums nereikia naudotis keliomis informacinėmis sistemomis ir registracijomis, o visi vizitai pas mus yra vienodi“, – aiškina ji.
Be to, Nacionaliniam vėžio institutui sistema padeda ir užtikrinti, jog visi onkologiniai pacientai gaus vietą būtent tada, kai jiems reikės – ir visai nesvarbu, ar jie gyvena Vilniuje, ar kitame mieste.
„Labai džiaugiamės eilių valdymo funkcionalumu. Onkologiniai pacientai pas mus atvyksta nebūtinai vieną kartą, tai yra ilgalaikė stebėsena, kuri yra paskirta kas tris, kas šešis mėnesius, kas metus. Kadangi negalime iškart įrašyti vizito laiko, nes gydytojai nepateikia darbo grafikų, tai pacientus mes registruojame į laukiančiųjų eilę su pastaba, kokiam mėnesiui reikia vizito. Ir pacientai jau nebeskambina – atėjus tam laikui mes patys skambiname jiems, registruojame vizitui. Tai pagerina paslaugų teikimą sveikatos sistemoje“, – tikina pašnekovė.
Užsiregistruoti pas gydytoją kitame mieste bus dar lengviau?
Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos sistemos informacinių išteklių vystymo skyriaus patarėja Simona Gricienė atskleidžia, kad tokia gydymo įstaigų patirtis džiugina – esą būtent tokių pozityvių atsiliepimų ministerija ir siekė, diegdama įvairias naujoves. Beje, jas padiktavo ne tik medicinos įstaigų poreikiai, bet ir besikeičiantis šiuolaikinių žmonių gyvenimo ritmas – kartais reikaluose paskendę gyventojai konsultacijų kitame mieste baidosi ne dėl įsitikinimo, kad jos – neprieinamos, o dėl išankstinės prielaidos, jog gydymo įstaiga tiesiog neras jiems tinkamo laiko.
„Norint nukeliauti pas gydytoją kitame mieste greičiausiai reikia turėti laisvą pusdienį ar dieną, tad dalis gyventojų dvejoja, manydami, kad teks prisitaikyti prie konkretaus gydymo įstaigos nurodyto laiko, kuris jiems gali visai netikti. Tačiau dabar žmonės patys gali matyti gydytojų užimtumą ir iš anksto susiplanuoti vizitą pas norimą specialistą – tada, kada ir galės pasiimti laisvą dieną ar pusdienį. Taip pat jie gali lengvai palyginti skirtingų specialistų užimtumą ir įsivertinti, kada jiems patogiausia pas jį nuvykti. O jei žmogus gavo rekomendaciją nuvykti pas kitame mieste dirbantį specialistą, tačiau pas jį nėra vietų, šiandien gyventojas ir pats, be įstaigos įsikišimo, gali atsistoti į laukiančiųjų eilę – vizitą jis gaus tada, kai tik atsilaisvins laikas. Tikime, kad jeigu kalbame apie gydytojų, dirbančių kitame mieste, konsultacijas, tokios funkcijos tikrai padeda gauti vietą pas norimą specialistą ir patogiai susiplanuoti konsultacijai tinkamiausią laiką“, – tikina pašnekovė.
Be to, dabar E. sveikatos sistema leidžia ir į kitame mieste dirbančio gydytoją konsultaciją užregistruoti savo artimuosius – tai aktualu žmonėms, kurie neturi kompiuterio, išmanaus telefono, prieigos prie interneto ar tiesiog nemoka naudotis elektroninėmis sistemomis.
„Sistemoje įdiegta atstovavimo galimybė leidžia ištiesti pagalbos ranką savo artimiesiems ir vizitui pas norimą – jų ar kitame mieste dirbantį – gydytoją užregistruoti už juos. Atstovavimo kūrimas nereikalauja daug pastangų. Tai padaryti galima artimajam prisijungus prie esveikata.lt paskyros, taip pat jį gali sukurti šeimos gydytojas ar VĮ Registrų centro specialistas. O tiems, kurie turi kompiuterį ar kitą išmanųjį įrenginį, tačiau šiek tiek dvejoja skaitmeniniais įgūdžiais, sistemoje padeda „Registracijos vedlys“, su kurio pagalba žmonės gali lengvai užsiregistruoti vizitui pas specialistą – tiek savame, tiek kitame mieste“, – aiškina S. Gricienė.
Ir priduria, kad augant pacientų poreikiui vizitui pas gydytoją užsiregistruoti kitame mieste, Sveikatos ministerija planuoja dar didesnę išankstinės registracijos sistemos plėtrą. Artimiausiu metu pradės veikti E. sveikatos mobilioji programėlė, kuri leis paprastai ir greitai, naudojantis tik išmaniuoju telefonu užsiregistruoti pas specialistą savame ar kitame mieste.