Preciziškas receptūros išpildymas – tik gamyklos produkcijoje
Kaip pasakoja AB „Kauno grūdai“ galvijininkystės skyriaus vadovas Vytautas Žilvytis, tris dešimtmečius profesionalią produkciją ir paslaugas Lietuvos ūkiams teikianti bendrovė iki šiol pašarus gamino tiek mobiliu malūnu, tiek Kaune esančioje gamykloje.
„Mūsų ekspertai per tiek metų, ko gero, yra išbandę viską ir nuolat seka naujausias galvijininkystės tendencijas. Prieš kurį laiką mobilūs malūnai atrodė nepamainomi – suteikiantys patogumą ir greitį klientui. Tačiau šalia mobilaus malūno, mes visuomet turėjome veikiančią, didelius pajėgumus turinčią gamyklą. Ilgainiui tai leido palyginti skirtingus pašarų gamybos metodus pasirinkusių klientų-ūkių rezultatus ir netrukome suprasti, kad būtent gamykla yra mūsų didžioji stiprybė, galinti pasiūlyti ūkiams profesionalius, visapusiškai efektyvius ir didžiausią naudą duodančius sprendimus“, - teigia Vytautas Žilvytis.
Kaip vieną iš pagrindinių mobilaus malūno minusų pašnekovas įvardina tikslumo nebuvimą. „Gaminant pašarą, svarbūs mikro įterpimai, per ilgą laiką naudodami mobilius malūnus pastebėjome, kad net ir kelių gramų tam tikros žaliavos nuokrypis gali pabloginti pašaro kokybę, kas vėliau atsispindi prastesniuose pieno rezultatuose. Nukrypstama nuo tikslių pašarų receptūrų, dėl nuolatinių nuobirų išeikvojama nemažai žaliavų - patirtimi dalinasi pašnekovas. - Per ilgametę darbo praktiką drąsiai galiu teigti, kad tikslus ir preciziškas receptūros laikymasis yra raktas į efektyvumą ir ekonominę naudą“.
Išskirtiniai darbo metodai
Pasak pašnekovo, šiandien rinkoje vis dar klaidingai manoma, kad mobilaus malūno paslauga suteikiama greičiau, nereikia ilgai laukti, be to, yra pigesnė. „Kaip gyvulių šėrimo ekspertai, mėgstame remtis tiksliais paskaičiavimais - šiai dienai esame taip susidėlioję sistemą, kad sekame kiekvieno kliento kasdienį šėrimo racioną ir sunaudojamus pašarų kiekius, todėl automatizuotų formulių pagalba planuojame gamybos kiekius ir pašarų pristatymą. Mūsų klientams nebereikia rūpintis nei užsakymais, nei pristatymu“, - pasakoja V. Žilvytis.
Anot specialisto, „Kauno grūdai“, kaip didelis gamintojas, turi ir kitų pranašumų – bendrovė vykdo visų pagrindinių pašarų žaliavų prekybą, turi nuosavą laboratoriją, kurioje vykdo nuolatinę kokybės kontrolę, tikrindami ne tik priimamas žaliavas, bet ir gatavą produkciją - pagamintus pašarus. „Turime komandą, atsakingą už žaliavų pirkimus, nuolat stebime rinką ir perkame žaliavas tik palankiausiomis kainomis, o tai reiškia, kad savo klientams galime pasiūlyti individualias receptūras mažiausia kaina. Savo darbe taikome „atvirų kortų“ sistemą – deklaruojame ir parodome klientui kiekvieną pašarų kainodaros dedamųjų eilutę, t. y. klientas mato, kas sudaro jo pašaro kainą. Atvirai parodome, kiek kainuoja kiekviena žaliava, kokią dalį kainos sudaro pašaro gamyba bei atvežimas.“
Skaidrumas, akcentuoja pašnekovas, leidžia kurti stiprų pasitikėjimą tarp komandos ir klientų. „Nuo konkurentų skiriamės tuo, kad turime savo laboratoriją, esame sertifikuoti „GMP+“ tarptautiniu kokybės standartu ir užtikriname mūsų pašaruose naudojamų žaliavų kokybę. Tai mūsų atsakomybė prieš klientą, nes žaliavas perkame taip pat tik iš sertifikuotų žaliavų tiekėjų. Vėliau laboratorijoje tikriname jau galutinę savo produkciją. Visai tai atlikti ir užtikrinti naudojant mobilų malūną būtų itin sudėtinga. Todėl galiausiai, norėdami užtikrinti aukščiausią kokybę, patikimumą ir ištesėti savo efektyvumo pažadą klientams, nusprendėme atsisakyti mobilaus malūno.“
Kaip toliau dėsto V. Žilvytis, priešingai nei su mobiliu malūnu, gaminant pašarą gamykloje išvengiama toksinų taršos. „Galiausiai vis tiek visi kokybės svertai gula į gamyklos pusę - čia gamyba vyksta nuolat, žaliavos neužsistovi todėl išvengiama pelėsio, - tvirtina V. Žilvytis.
Bendrovė klientams siūlo tiek granuliuotą, tiek palaidą pašarą, o pagamintą produkciją papildomai ištiria pieno tyrimo laboratorijoje „Eurofins agro“ ir pateikia pašaro kokybės deklaraciją klientams.
Gamina efektyviausiems Lietuvos pieno ūkiams
V. Žilvytis vadovauja 10-ies patyrusių ekspertų komandai, kurią sudaro šėrimo konsultantai, technologai-receptūrininkai, vadybininkai. Kalbėdamas apie savo komandą, Vytautas pasakoja, kad paskutinį dešimtmetį skyriaus specialistai patirties aktyviai semiasi už Lietuvos ribų. „Pienininkystės ūkiai užsienyje yra žymiai didesni, jų siekiai aukštesni. Iš ten atėjo suvokimas, kad neužtenka turėti vien aukšto genetinio potencialo gyvulius - būtina užtikrinti ir optimalias jų laikymo sąlygas, teisingai šerti. Būtent pastarasis faktorius sukelia ūkininkams daugiausiai iššūkių. Ypač Lietuvos oro sąlygomis, kuomet dažnai lyja, šlapia, o saulė kepina, kai augalai prašosi drėgmės. Dėl šios priežasties, žoliniai pašarai būna labai skirtingos mitybinės vertės, tenka poreikį kompensuoti per kokybiškus kombinuotus pašarus. Pradžioje sumanymas šerti karves gamykliniais kombinuotais pašarais atrodė avantiūra dėl brangumo, kol praktika ir „skaičiukai“ neįrodė kitaip. Patys įsitikinome privalumais: tų pačių gamintojų žaliavos, tiksliai išpildoma receptūra, pageidaujama smulkinimo frakcija, homogeniškas išmaišymas, - vardina V. Žilvytis. - Turiu pripažinti, kad pradėjus šerti gyvulius mūsų gamykloje pagamintu pašaru, sumažėjo pieno svyravimai, pagerėjo sveikatingumas. Šiuolaikiniai racionai mikro dozavimo pagalba papildomi biologiškai aktyviomis medžiagomis. Naudojant mobilius malūnus ar dedant žaliavas tiesiogiai į dalytuvus, užtikrinti biologiškai aktyvių medžiagų išmaišymo homogeniškumą būtų sunkiai įmanoma“.
Kalbėdamas apie komandos darbą, galvijininkystės skyriaus vadovas V. Žilvytis pabrėžia, kad bendrovės specialistai dirba pačių sukurtais, tiksliai apskaičiuotais darbo metodais, o klientų ūkių rezultatai kalba patys už save.
Vienas tokių klientų, trečius metus su „Kauno grūdais“ dirbanti Lukšių žemės ūkio bendrovė, auginanti apie 1000 karvių. Lukšių ŽŪB oficialiai pripažįstamas kaip vienas efektyviausių Lietuvos ūkių. Daugiau nei 30 metų gyvulininkystėje dirbantis bendrovės vadovas Kastytis Krištolaitis pasakoja, kad vienas svarbiausių dalykų partnerystėje yra abipusis pasitikėjimas tarp ūkininko ir pašarų gamintojo siekiant užsibrėžto tikslo. „Kiekvieno ūkio tikslas yra efektyvumas, kuo geresnis primilžio rezultatas ir kokybiški pieno parametrai. Mūsų ūkis kasmet gali džiaugtis augančiu primilžiu. Be abejonės, tam įtakos turi daugybė veiksnių – genetika, bandos valdymas, šėrimas ir kita. Galiu pasakyti, kad per ilgametį darbą žemės ūkyje turėjau įvairių patirčių ir pamokų ir pašarų patikėjimas profesionaliam gamintojui gamykloje buvo vienas geresnių sprendimų. Patikimo ir profesionalaus šėrimo partnerio turėjimas labai palengvina ūkio darbą, taupo laiką ir resursus. Užtikrinama ne tik pašaro kokybė, bet ir atkrenta daug rūpesčio dėl žaliavų sandėliavimo, žmonių ar technikos. Su gyvuliais visada yra ir bus iššūkių, todėl svarbu vieno skambučio atstumu turėti profesionalią komandą, gebančią operatyviai ir greitai pasiūlyti reikalingus sprendimus“, - patirtimi dalinosi K. Krištolaitis.