Baimės kilmė
Vandens baimė dažniausiai kyla vaikystėje. Maži vaikai gali išsigąsti nevaldomos situacijos, pavyzdžiui, netikėtai panirus į vandenį ar pajutus stiprią srovę. Tačiau, specialistai įspėja, tėvų ar artimųjų perdėti drausminimai apie pavojus kartais perauga į neracionalias baimes. Suaugus tokiems vaikams, kurie niekada neišmoko plaukti, baimė dar sustiprėja, nes ji tampa įsišaknijusiu suaugusiųjų atsakomybės ir kontrolės poreikiu.
„Mano sūnus būdamas mažas skendo net du kartus, pirmajį kartą vos nusisukus įkrito į nebaigtą baseiną pilną drumzlino lietaus vandens, antrąjį kart laisvalaikio baseine būdams su seneliais.“ dalinosi patirtimi Giedrė. „Patikėkit, kurį laiką buvau perdėtai drausminanti mama, tad nusprendžiau, kad mano vaikai plaukti privalo mokėti.“
Nuo vaikystės
Saulius, (34 metai) iki suaugusio amžiaus bijojo vandens: „Mano baimė prasidėjo vaikystėje, kai per šeimos iškylą nukritau nuo liepto į tvenkinį. Vanduo nebuvo gilus, bet tas panikos jausmas – kad negaliu įkvėpti ir nežinau, kas vyksta – mane persekiojo ilgus metus.
Priartėjus prie didesnio telkinio ar net paprasto baseino, pradėdavau jausti įtampą, net vengdavau kelionių, kuriose galėjau atsidurti prie vandens.“ atvirauja vyras, o paklaustas, kaip įveikė baimę, prisipažino, kad įlipo į baseiną: „Stovėjau seklioje baseino dalyje kokį pusvalandį, o mano treneris ramino, kad viskas bus gerai. Didžiausias „žygdarbis“ buvo, kai pirmą kartą atsilošiau ir leidau vandeniui mane laikyti. Buvo neįtikėtina suvokti, kad nereikia kovoti – vanduo mane gali laikyti.“ Po kelių mėnesių treniruočių Saulius ne tik įveikė savo baimę, bet ir mėgaujasi plaukimu. „Dabar galiu eiti prie jūros be nerimo. Plaukimas tapo laisvės pojūčiu, kurio anksčiau nesuvokiau.“
Baimės pasekmės
„Swimcademy“ plaukimo baseino treneris Valerijus Žilinskas dalinasi patirtimi: „Bijančio žmogaus kūnas įsitempia, o tai trukdo judėti vandenyje. Plaukimas reikalauja atsipalaidavimo ir koordinacijos, todėl įtampa tampa didžiausiu priešu. Žmogus bijo bandyti, o be praktikos neįmanoma įgyti pasitikėjimo. „ Treneris išvardino keletą patarimų, norint įveikti baimę:
1. Pradėkite lėtai: Pirmiausia susidraugaukite su vandeniu. Pradėkite nuo stovėjimo seklumoje ir pripraskite prie vandens.
2. Mokykitės su specialistu: Profesionalūs treneriai turi patirties dirbant su žmonėmis, bijančiais vandens, ir suteiks ne tik praktinių patarimų, bet ir emocinę paramą. Būna įsidrasinti padeda ir vandens treniruotės su kitais ar Aqua aerobika, kurios vyksta negiliame baseine.
3. Kvėpavimo pratimai: Atsipalaiduoti vandenyje padeda gilus ir lėtas kvėpavimas. Praktikuokite įkvėpti virš vandens ir iškvėpti po juo.
4. Pasitikėkite savimi: Atminkite, kad plaukimo mokymasis nėra varžybos. Svarbiausia yra mažais žingsniais judėti į priekį.
5. Nebijokite nesėkmių: Kiekviena klaida yra mokymosi dalis, o ne priežastis sustoti.
Išvada
Baimė – natūrali reakcija, bet ją galima įveikti su tinkamu požiūriu ir pastangomis. Plaukimo mokymasis ne tik atveria naujus gyvenimo džiaugsmus, bet ir suteikia pasitikėjimo savo jėgomis. Anot plaukimo akademijos SwimCademy įsikurusios Vilniuje (Ozo g. 41) trenerio Valerijaus. „Drąsa ir atkaklumas gali padėti įveikti net ir giliai įsišaknijusias baimes. Taigi, įveikite savo baimę ir leiskite vandeniui tapti ne priešų, o draugu. „