“Nuoširdžiai sveikiname INIKTI prisijungus prie Švedijos vėjo energetikos asociacijos. Tikimės, kad jų įsitraukimas į asociaciją ir partnerystės plėtojimas su kitais Švedijos rinkos dalyviais paskatins mūsų vėjo energetikos sektoriaus plėtrą.” - Daniel Badman, Švedijos vėjo energetikos asociacijos vadovas.
„Jau kurį laiką mūsų dėmesys sutelktas į Šiaurės Europą, kuri apima penkias nepriklausomas ir pažangias valstybes. Šiame regione gyvenančias tautas sieja iš senovės paveldėta kultūrinė tradicija ir bendra socialinė samprata. Būdamos išskirtiniame geografiniame kontekste jos neprarado ryšio su atšiauria gamta ir tam tikru mastu įgyvendino demokratijos, humanizmo bei socialinės lygybės idėjas. Technologinė pažanga atsinaujinančių energijos šaltinių, ypač vėjo energetikos pramonėje, kartu atsakingas požiūriu į klimato kaitą ir ekologiją, tikra imponuoja. Tai atitinka ir mūsų vertybes“,- sako Aivaras Stumbras, bendrovės INIKTI įkūrėjas ir vadovas.
Viena labiausiai į šiaurę nutolusių pasaulio valstybių Švedija 2023 metų pabaigoje iš viso turėjo 16,4 GW galios vėjo jėgainių, o tai yra penktoji vieta Europoje ir didžiausiais jų pagamintos energijos rodiklis vienam gyventojui. Vėjo elektrinės sugeneravo 20,9 procento visos elektros energijos 2023 metais, lyginant su 0,3 procento 2000 metais.
Švedijos vėjo energijos asociacijos (SWEA) šių metų liepą paskelbė prognozes, kad iki 2026 metų pabaigos suminė vėjo energijos galia šalyje padidės iki 19,5 GW. Kitų rinkos analitikų ilgalaikės įžvalgos numato 30 GW vėjo energijos pajėgumų iki 2030 metų.
Pagal Europos Sąjungos susitarimą dėl naštos pasidalijimo Švedija užsibrėžė tikslą iki 2030 metų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą 40 %, palyginant su 2005 metais. Nacionaliniu lygiu Švedija siekia iki 2045 metų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį iki nulio ir po to pasiekti grynąjį nulinį išmetamųjų teršalų kiekį. Kad tai būtų pasiekta, Švedijos teritorijoje vykdomos veiklos išmetamų teršalų kiekis turi būti bent 85 % mažesnis nei emisijų lygis 1990 metais. Tolesnis nacionalinis tikslas – iki 2040 m. pasiekti 100 % elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių.
„Sparčiai plečiame elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių plėtrą Švedijoje ir, norėdami įveikti klimato iššūkius, turime dar labiau paspartinti plėtrą.(...)“, – sakė aplinkos ir klimato ministras Peras Bolundas.
„Šiandien Skandinavija jau nėra mums „nepažįstamoji Šiaurė“. Pirmieji vėjo jėgainių projektai, kuriuose INIKTI technikų komanda turėjo parodyti savo kvalifikaciją, buvo vykdomi Norvegijoje ir Švedijoje 2017 metais bei Suomijoje 2018 metais. 2019 metais mes prisidėjome įgyvendinant vieno didžiausių Šiaurės Norvegijoje Kvitfjell Raudfjell arba Nordlys Vind vėjo jėgainių parko, kuriame buvo sumontuotos 67 turbinos Siemens SWT-DD-130 – kiekvienos galia 4 300 kW, o bendra galia siekia 281 400 kW - projektą, Statybos laikotarpiu į Nordleys Vind jėgainių parką buvo investuota 550 mln. Norvegijos kronų, šis vėjo parkas per metus sutaupo daugiau nei 40 000 tonų CO2 emisijų ir maždaug 44 tonas radioaktyviųjų atliekų. Galime pagrįstai džiaugtis, kad Skandinavijos vėjo energetikos sistemoje yra ir mūsų kompanijos indėlis “, - sakė INIKTI verslo plėtros skyriaus vadovas Mindaugas Vasiliauskas.
Vis dėlto skandinaviškame INIKTI kontekste neabejotinai ryškiausias akcentas yra dalyvavimas unikalaus sausumos vėjo parko Markbygden kūrime Švedijoje. Markbygden su 1101 vėjo turbina yra viena didžiausių pasaulyje vienoje vietoje veikiančių vėjo jėgainių sistemų, kurios metinis potencialas siekia iki 12 TWh. Tai sudaro aštuonis procentus visos Švedijos elektros energijos gamybos. Vėjo parkas, esantis netoli Piteo miesto šiaurės Švedijoje, apima daugiau nei 450 kvadratinių kilometrų ir yra sujungtas 700 kilometrų kelių tinklu.
„Įsitraukimas į Markbygden projektą leido mūsų techninei komandai ne tik sustiprinti savo kvalifikaciją ir bendradarbiavimo su partneriais stambiuose energetikos objektuose įgūdžius, bet ir suteikė galimybę tobulinti darbo kultūrą bei įsisavinti pažangiausias technologijas. Pasiekti aukščiausius darbų kokybės standartus skandinaviškame peizaže taip pat yra nemenkas iššūkis. Vėjo jėgainių parkas yra plokščiakalnyje tarp dviejų upių slėnių, leidžiantis maksimaliai išnaudoti gamtos reiškinį – vėjo greitėjimą virš kalvos. Šis pagreičio efektas stipriausias žiemą, todėl Šiaurės Švedija yra puiki vieta sausumos vėjo turbinoms. Subarktinis klimatas leidžia užtikrinti pakankamą elektros gamybą tais mėnesiais, kai elektros poreikis yra didžiausias“, - akcentavo Artur Vožniak, INIKTI operacijų vadovas, dalyvavęs Markbygden parko statyboje.
Be to, INIKTI yra sukaupusi daug vertingos patirties Šiaurės šalyse dar vienoje specializuotoje srityje - vėjo jėgainių atnaujinime (angl. repowering). Jis prasideda po pirmojo jėgainės darbo ciklo, kuris dažniausiai trunka iki dviejų dešimtmečių. Tuomet elektrinės yra išmontuojamos, modernizuojamos ir gali būti perkeltos į kitą regioną ar net kitą valstybę. Praėjusiais metais tokiu būdu Švedijoje buvo sumontuotos jėgainės ENERCON E70 pervežtos iš vėjo parko Olandijoje, šiais metais sutvarkius visą dokumentaciją kompanijos Kadevind AB užsakymu INIKTI specialistų komanda atnaujino ir parengė naujam darbo ciklui jėgainę E70 E4 iš Vokietijos. Taip pat iš Suomijos į Lietuvą buvo pargabenta vėjo elektrinė E66, kuri vėl sumontuota vėjo parke Vaiguvoje, Kelmės rajone, kur be to INIKTI atlieka šešių vėjo jėgainių ilgalaikės techninės priežiūros ir aptarnavimo paslaugas.
Lietuviškosios INIKTI darbų apimtys Skandinavijoje nuosekliai auga. Šiuo metu įmonės specialistų komanda savo dėmesį koncentruoja į naujus projektus Bessaker pakrantės žvejų kaime Afjord savivaldybėje Norvegijoje ir netoli Istado miesto, įsikūrusio ant Baltijos jūros kranto pietryčių Švedijoje.
“Didžiausi vėjo jėgainių pramonės atstovai - Enercon, Vestas, Siemens, General Electric, Nordex, Max Boegl ir pasaulinė lyderė kranų nuomos paslaugų, sunkiasvorių kėlimo ir inžinerinio transporto srityse kompanija Sarens yra ilgalaikiai mūsų partneriai ne tik Skandinavijoje, bet ir kitose Europos rinkose. Vėjo pramonė auga ir vystosi milžiniškais tempais, todėl labai svarbu suvokti šios pakankamai jaunos energetikos šakos tendencijas ir augant kartu būti integralia jos dalimi. Tačiau vėjo parkų kūrimo sėkmė - tai ne tik naujos rinkos, pažangios technologijos, bet ir darnios komandos sinergija bei vienijančios vertybės. laiduojančios puikų profesionalų sutarimą realizuoant strateginius įmonės tikslus ”, - pabrėžė Aivaras Stumbras, INIKTI vadovas.
Uždaroji akcinė bendrovė INIKTI – privati lietuviško kapitalo įmonė, teikianti išimtinai visas paslaugas atsinaujinančių šaltinių energetikos rinkoje – vėjo, saulės, baterijų – pradedant projektų vystymu, jėgainių statybos generaline ranga ir baigiant ilgalaikio techninio aptarnavimo paslaugomis Šiaurės šalių tvarios energetikos rinkose sėkmingai darbuojasi jau beveik dešimtmetį.