Dėl kelių kartoninės pakuotės sluoksnių ir modernios užpildymo technologijos, produktai ilgiau išlieka švieži, net ir nenaudojant konservantų. Tačiau, nepaisant akivaizdžių tokių pakuočių privalumų, visuomenėje vis dar egzistuoja daugybė klaidingų įsitikinimų apie jas.

Kartoninės pakuotės taip pat yra aplinkai draugiškas sprendimas, kadangi tokias pakuotes transportuoti galima daug kompaktiškiau ir lengviau nei, pavyzdžiui, stiklą. Tai sutaupo žymiai daugiau energijos. Be to, kartoninės pakuotės, kitaip nei stikliniai arba plastikiniai buteliai, yra gaminamos iš atsinaujinančios žaliavos – medienos.

PIRMAS MITAS: 70 proc. LIETUVOS GYVENTOJŲ MANO, KAD NE ŠALDYTUVE LAIKOMŲ KARTONINĖJE PAKUOTĖJE ESANČIŲ SULČIŲ SUDĖTYJE YRA KONSERVANTŲ.

TIESA: ASEPTINĖ PAKUOTĖ GALI IŠLAIKYTI MAISTĄ ŠVIEŽIĄ IR IŠSAUGOTI JO SKONĮ IKI VIENERIŲ METŲ BE KONSERVANTŲ.

Visų pirma, būtina atkreipti dėmesį į pakuotės etiketę, kas ant jos rašoma – sultys, nektaras ar sulčių gėrimas. Ar žinojote, kad Lietuvos įstatymai saugo terminą „sultys“? Jei ant pakuotės parašyta „100 % sultys“ – tai reiškia, kad jų sudėtyje nėra jokių konservantų ir jos pagamintos iš šviežių vaisių arba sulčių koncentrato. Be to, į sultis draudžiama dėti pridėtinio cukraus, tad jų saldumas atsiranda tik iš vaisiuose natūraliai esančio cukraus.

Kartoninės gėrimų pakuotės

Keli aseptinės pakuotės sluoksniai – kartonas, plastikas ir aliuminis – saugo sultis nuo oro ir šviesos bei išlaiko jų spalvą, tirštumą, skonį ir maistinę vertę. Sultys neatidarytoje aseptinėje pakuotėje gali būti laikomos iki 12 mėnesių – ir nebūtina jų dėti į šaldytuvą.

Tai lemia sulčių išpilstymo technologija – prieš supilant produktą į sterilias kartonines pakuotes, jis yra greitai pakaitinamas iki virimo temperatūros. Šis procesas leidžia išvengti mikroorganizmų dauginimosi ir išsaugo maistingas medžiagas bei vitaminus. Tokia technologija šiek tiek panaši į sulčių konservavimą žiemai namų sąlygomis.

ANTRAS MITAS: KAS KETVIRTAS ŽMOGUS LIETUVOJE MANO, KAD KARTONINĖS GĖRIMŲ PAKUOTĖS YRA NEPERDIRBAMOS IR TURI BŪTI METAMOS Į BENDRĄ ŠIUKŠLIŲ KONTEINERĮ.

TIESA: KARTONINĖS GĖRIMŲ PAKUOTĖS YRA PERDIRBAMOS.

„Tetra Pak“ kartoninės gėrimų pakuotės yra pagamintos iš kartono bei plastiko, kartais su plonu aliuminio sluoksniu. Nepaisant to, jos yra perdirbamos. Kadangi „Tetra Pak“ pakuotė yra sudaryta iš kelių skirtingų medžiagų, rūšiuojant ji turėtų būti metama į geltoną – plastikui skirtą konteinerį, arba reiktų vadovautis atliekų konteinerių ženklinimu.

Tokių pakuočių perdirbimo procesas yra paprastas – popieriaus pluoštas yra atskiriamas nuo plastiko, naudojant vandenį ir pasitelkiant maišymo procesą. Po to atskirtos medžiagos gali būti perdirbtos į naujus produktus – tokius kaip kartonas picos dėžių gamybai, nosinaitės ar spausdinimo popierius, o plastikas perdirbamas į statybines medžiagas.

TREČIAS MITAS: KONE PUSĖ LIETUVIŲ VIS DAR MANO, KAD, KALBANT APIE ĮTAKĄ KLIMATUI, STIKLINĖS PAKUOTĖS YRA PAŽANGESNĖS UŽ KARTONINES.

TIESA: PAKUOČIŲ GYVAVIMO CIKLO ANALIZĖ RODO, KAD KARTONINĖS PAKUOTĖS, KAI KALBAMA APIE ĮTAKĄ KLIMATUI, YRA PAŽANGESNĖS.

Metodas, skirtas palyginti visą pakuočių įtaką klimatui, yra vadinamas gyvavimo ciklo analize. Šis poveikis yra įvertinamas kiekvienoje pakuotės gyvavimo ciklo stadijoje – nuo medžiagos pagaminimo iki pakuotės perdirbimo. Kaip rodo IVL Švedijos gamtos tyrimų institute atlikta įtakos klimatui analizė, kartoninės pakuotės yra keturis kartus pažangesnės nei stiklas ir daro du kartus mažesnį poveikį klimatui nei plastikinės pakuotės.

Visų pirma, kartoninės pakuotės užtikrina efektyvesnį transportavimą. Jos yra lengvesnės nei, pavyzdžiui, stiklas, nes gamintojams yra tiekiamos plonais lakštais. Dėl šios priežasties tokio pat tūrio krovinyje telpa žymiai daugiau kartoninių pakuočių nei stiklinių butelių. Be to, dėliojant kartonines pakuotes lentynose arba transportuojant produktus, jos gali būti sukraunamos efektyviau – sustatomos arčiau, nepaliekant oro tarpų. Kartonas leidžia taupyti energiją ir taip mažina poveikį gamtai.

Antra, kartonas yra gaminamas iš medienos, kuri yra atsinaujinantis šaltinis. Jeigu ant „Tetra Pak“ pakuotės matote „Forest Stewardship Council“ (FSC) (liet. Miškų priežiūros taryba) ženklelį, galite būti tikri, kad miškų ištekliai yra naudojami atsakingai. Nukirsti medžiai atsodinami – taip subalansuojamas poveikis aplinkai. Tuo metu stiklas yra gaminamas iš smėlio, o plastikas – iš naftos. Šie resursai negali būti atkurti.

„Tetra Pak“ išvystė inovatyvius ir draugiškus aplinkai sprendimus – plastikinės pakuotės dalys bei kamšteliai yra gaminami iš bioetanolio, kuris išgaunamas iš atsinaujinančios žaliavos – cukranendrių.

Trečia, kartoninės pakuotės yra perdirbamos ir gali būti vertinga žaliava naujiems produktams. Be to, tokios pakuotės yra lengviau transportuojamos perdirbimui, nes gali būti nesunkiai suplojamos ir užima mažiau vietos nei stikliniai buteliai arba metalinės skardinės.

Jei dar nerūšiuojate kartoninių gėrimų pakuočių, mes skatiname jus pradėti tai daryti. Užtikriname – rūšiuoti yra daug lengviau, nei jūs manote!

Užsakymo nr.: PT_73214546