Fluorintos dujos, sutrumpintai vadinamos F- dujomis, daugybę metų naudojamos elektronikoje, šaldymo, oro kondicionavimo, priešgaisrinėje įrangoje bei kituose įrenginiuose. Nuo 2026 m. sausio 1 d. įsigalios draudimas elektros energijos tiekimo sistemose naudoti vidutinės įtampos skirstomuosius įrenginius (iki 24 kV), kuriuose yra SF6 dujų.

Kas yra F dujos?

SF6 yra žmogaus sukurtos dujos, kurios dešimtmečius buvo plačiai naudojamos aukštos ir vidutinės įtampos elektros įrenginiuose. Šios dujos pasižymi puikiomis izoliacinėmis ir elektros lanko nutraukimo savybėmis, jos gerai sulaiko šilumą ir yra stabilios. Todėl skirstomieji įrenginiai gali būti mažesni, juos lengviau įmontuoti ankštesnėse erdvėse.

Nors kasdienybėje skirstomųjų įrenginių dažnai nematome, jų yra visur. Šie įrenginiai būtini elektros tinklui, industriniuose procesuose, dideliuose pastatuose. Visame pasaulyje įrengta daugiau nei 30 milijonų vienetų vidutinės įtampos skirstomųjų įrenginių, kuriuose yra panaudotos SF6 dujos.

Ar žinojote, kad anksčiau sieros heksafluorido (SF6) dujomis buvo užpildomi net teniso kamuoliukai? Ypatingomis izoliacinėmis savybėmis pasižyminčios dujos ne tik pagerina teniso kamuoliukų „šoklumą“, bet ir elektros tinklų saugumą. Skamba puikiai, tiesa? Vis tik, šių dujų didžiausias trūkumas yra neigiamas poveikis mūsų planetai.

SF6 dujos pasižymi itin dideliu visuotinio atšilimo potencialu (toliau – VAP), kuris nurodo medžiagos šiluminį poveikį klimatui išreikštą CO2 ekvivalentu. Sieros heksafluorido dujos yra vienos agresyviausių, nes jų VAP – net 25 200 kartų didesnis nei anglies dioksido.

„Kiekviename skirstomųjų įrenginių apkrovos pertraukimo jungiklyje yra apie 1 kg SF6. Jei netyčia būtų paleistas 1 kilogramas šių dujų, tai pakenktų aplinkai tiek, kiek 200 000 kilometrų nuvažiavęs automobilis (įprastas automobilis išmeta apie 120 g CO2 vienam kilometrui). Turint omenyje, jog pasaulyje šiandien yra 30 milijonų skirstomųjų įrenginių, aišku, kodėl svarbu rasti geresnę SF6 alternatyvą“, – sako Vladimiras Osipovas, tarptautinės energijos valdymo kompanijos „Schneider Electric“ vidutinės įtampos produktų vadovas Šiaurės Baltijos šalims.

SF6 yra vienos iš šešių šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurioms daugiausia dėmesio skiriama Kioto protokole ir Europos direktyvoje 2003/87. Kai kurie Europoje ir kitose pasaulio šalyse galiojantys teisės aktai jau reglamentuoja F-dujų naudojimą ir stebėseną. Šiuo metu ES yra priėmusi du naujus reglamentus, numatančius F-dujų naudojimo mažinimą. Vienas jų – visoje ES galiojantis F-dujų reglamentas, kurio pagrindinis tikslas – palaipsniui mažinti hidrofluorangliavandenilių (HFC) ir F-dujų išmetimą. Antrasis reglamentas – tai vadinamoji MAC direktyva, taikoma mobiliesiems oro kondicionieriams lengvuosiuose automobiliuose.

„F-dujų reglamentas jau draudžia naudoti SF6 Europos Sąjungos šalyse, tačiau iki šiol buvo leidžiamos išimtys ir SF6 turinti įranga galėjo būti naudojama pramonės šakose, kuriose nėra alternatyvų, pavyzdžiui, elektros energijos tiekimo srityje“, – sako V. Osipovas.

„Schneider Electric“ „AirSet“ įrenginiuose F dujas pakeitė grynas oras

Pramonei ir infrastruktūrai tai reiškia, kad nuo 2026 m. sausio 1 d. visos elektros energijos tiekimo įmonės ir pramonės klientai, turintys iki 24 kV tinklą, turės pereiti prie naujų skirstymo įrenginių be F -dujų. Palaipsniui F-dujų ribojimas palies ne tik vidutinės, bet ir aukštos įtampos skirstymo įrenginius. Šie pokyčiai – nemenkas iššūkis tiek įrangos tiekėjams, tiek ir pramonės įmonėms.

Grynas oras nereikalauja perdirbimo

Pasak „Schneider Electric“ eksperto, technologijos nuolat tobulėja, todėl šiandien jau neliko kliūčių atsisakyti SF6 dujų naudojimo vidutinės įtampos įrangoje. Šių dujų taip pat nebereikia pakeisti kitomis fluorintomis dujomis, kurios gali kelti nežinomų rizikų. Grynas oras yra geriausias SF6 pakaitalas, nes jis neturi jokio globalinio atšilimo potencialo. Be to, jis yra visiškai saugus aplinkai.

Svarbu pabrėžti, kad naudojant gryną orą, sumažėja skirstomųjų įrenginių poveikis aplinkai ir išvengiama sudėtingo perdirbimo proceso, pasibaigus jo eksploatavimo laikui. Dešimtmečius tobulinti „Schneider Electric“ „AirSet“ įrenginiai siūlo novatorišką alternatyvą F-dujoms. Šie įrenginiai turi dvi gerai žinomas savybes: vakuuminį lanko nutraukimą ir gryno oro izoliaciją. Be to, „Airset“ įrenginiai išlaiko kompaktišką dydį ir veikia taip pat, kaip senosios sistemos, todėl technikams nereikia papildomų apmokymų.

„Vidutinės įtampos skirstomieji įrenginiai dažniausiai yra įrengti viešose erdvėse, todėl sveikata ir sauga yra svarbiausi prioritetai ieškant alternatyvų F-dujoms. Gryno oro, kuriame nėra toksinų, naudojimas skirstomuosiuose įrenginiuose yra atsakingas pasirinkimas. Todėl net jei įvyktų nuotėkis, įrenginys nepakenks žmonėms ar aplinkai. Be to, pasibaigus eksploatavimo laikui „Airset“ nekelia jokio pavojaus montavimo ar perdirbimo procesuose dalyvaujančių asmenų sveikatai, nereikalauja griežtų šalinimo taisyklių, tad žmonės išlieka saugūs“, - pabrėžia Vladimiras Osipovas.

Svarbus pokytis visiems verslams

Naująsias „Schneider Electric“ technologijas pirmosios įsidiegė ir išbandė tokios tarptautinės kompanijos kaip „E.ON“, „Green Alp“, „Renault Group“, „EEC Engie“.

Pasak Vladimiro Osipovo, elektros paskirstymo įranga be F-dujų – svarbus pokytis daugeliui pramonės ar verslo šakų. Pavyzdžiui, įkrovimo stotelių tinklų vystytojams, skirstomieji įrenginiai be SF6 leidžia elektromobilius įkrauti dar tvariau ir ekologiškiau. Tokių skirstomųjų įrenginių naudojimas gamybos ir komerciniuose pastatuose, o taip pat ir daug energijos naudojančiuose duomenų centruose, padeda lengviau sertifikuoti pastatus pagal BREEAM arba LEED standartus.

„Elektros paskirstymo įrangos be F-dujų naudojimas leidžia kurti žalią elektros energijos tiekimo tinklą visoje šalyje. Nors didžioji dalis esamų skirstomųjų įrenginių turės būti suprojektuoti iš naujo, pramonės įmonės turės pereiti prie naujų F-dujų neturinčių produktų ir naudoti aplinkai draugiškesnius sprendimus. Tam turime labai nedaug laiko – mažiau nei 1,5 metų“, – sako Vladimiras Osipovas.