Erkės perneša encefalitą, Laimo ligą, erlichiozę, anaplazmozę, babeziozę ir kitas sunkiai gydomas ligas. Erkės mažos ir sunkiai matomos, kol nebūna įsisiurbusios. Jos minta krauju ir tik jo prisisiurbusios tampa didesnės ir labiau pastebimos. Europoje labai paplitus ir dažniausiai randama erkė yra Ixodes ricinus.
Kokius simptomus gali sukelti erkės įkandimas?
- Karščiavimas
- Raumenų skausmas
- Šaltkrėtis
- Galvos skausmas
- Nuovargis
- Niežulys
- Odos bėrimas
Kaip jaučiasi erkės įkandimas? Gali būti sunku pasakyti, ar erkė įkando, kol ji neprisisiurbs kraujo ir nepadidės. Todėl labai svarbu imtis papildomų prevencinių priemonių, kad jos neliptų ant jūsų kūno, o grįžus namo iš gamtos būtina save apsižiūrėti.
Kuriose vietose dažniausiai įsisiurbia erkės? Erkės užlipa ant žmogaus kūno toje vietoje, kuri liečiasi prie žolės ir tuomet juda link minkštesnės odos ir kūno vietų, kur daugiau kraujo. Tai yra:
- Kojos, ypač kelių vidinė pusė
- Galvos oda ir kaklas
- Bamba
- Tarp kojų
- Ausys ir aplink jas
- Pažastys
- Aplink juosmenį.
Geriausia pabandyti apsisaugoti nuo erkių įkandimų. Vienas iš būdų – įvairių repelentų naudojimas prieš einant į gamtą, tačiau juos purškiant dalis pakliūva ant odos ar net į kvėpavimo takus. Dažniausiai erkės užlipa ant žmogaus per batus, kojines ir kojas. Tam, kad sumažintumėte erkių tikimybę užlipti ir įsisiurbti, Sparta Textile numezgė kojines, atbaidančias erkes, ypač Ixodes ricinus, kuri labiausiai išplitus Europoje. Jos pagamintos iš specialių verpalų, kurie yra apdoroti tik natūraliais repelentais, be pesticidų, todėl nedirgina odos ir nesukelia alergijos ar kitų pašalinių pojūčių. Puikiai tinka būti dėvimos tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kadangi kojinė yra numegzta iš dviejų sluoksnių, vidinis sugeria drėgmę, o išorinis išgarina – tokiu būdu koja išliks sausa ir nebus galimybės daugintis bakterijoms bei skleisti nemalonų kvapą. Atlikti tyrimai su verpalais įrodė, kad poveikis išlieka iki 50 skalbimų.
Ekspertai rekomenduoja dėvėti šias kojines, nes būtent kojos yra pirmoji vieta, kur užlipa erkė, vėliau keliaujanti žmogaus kūnu į viršų.
Kaip dar galim sumažinti erkės įkandimo riziką?
Jeigu planuojate veiklą lauke, ypač miškuose, pievose, svarbu laikytis kelių paprastų apsisaugojimo priemonių. Dėvėkite šviesius drabužius ilgomis rankovėmis iš tvirto audinio – tai suteikia erkėms mažiau galimybių prasiskverbti iki odos ir lengviau jas pamatyti. Kelnes įkiškite į kojines ar batus, kad erkės negalėtų lengvai patekti po kelnėmis.
Grįžę iš lauko patikrinkite, ar niekur nėra erkių. Drabužius nedelsdami išplaukite. Jeigu turite galimybę, įdėkite skalbinius į džiovyklę, tai garantuos, kad erkių nebeliks. Jūs iškart nusiprauskite po dušu.
Įsigykite kojines atbaidančias erkes www.spartatextile.lt elektroninėje parduotuvėje ir mėgaukitės kiekviena akimirka, praleista gamtoje!