Pinigų skolinimas sudarant vekselį: ką privalu žinoti abiem pusėms?

Visų pirma, pradėkime nuo tinkamo dokumento, kuris patvirtintų ir įrodytų pinigų skolinimo faktą. Bene dažniausias pinigų skolinimo dokumentas yra paprastasis neprotestuotinas vekselis. Greičiausiai todėl, kad dokumentas paprastai būna vieno lapo, jį lengva užpildyti ir suprasti, net ir nebūnant teisininku. Tačiau žmonėms su vekseliu šiek tiek sudėtingiau pasidaro tuo metu, kai artėja termino pabaiga pinigus grąžinti, ir kreditorius privalo tinkamai informuoti vekselio sudarytoją, t. y. paskolos gavėją, apie termino pabaigą paskolintus pinigus grąžinti.

Informuoti paskolos gavėją apie termino pabaigą vekseliui apmokėti yra vienas svarbiausių ir esminių momentų, kadangi tinkamai nepranešus skolininkui apie pinigų grąžinimo termino pabaigą, šios pareigos nesilaikymas vekselį daro negaliojančiu. Ir tuomet kreditorius nebegali gauti notaro vykdomojo įrašo, kuris būtų leidęs išieškoti skolą supaprastinta ne ginčo tvarka. Surašytas paprastasis neprotestuotinas vekselis tampa tiesiog paprastu skolos rašteliu.

Taigi, jeigu terminui pasibaigus, skolininkas vekselio neapmoka, kreditorius, siekdamas išieškoti skolą supaprastinta ne ginčo tvarka, turi paskutinę vekselio apmokėjimo termino dieną ir per dvi darbo dienas nuo vekselio apmokėjimo termino pabaigos pateikti vekselį skolininkui apmokėti. Vadinasi, jis turi du kartus pranešti apie vekselio neapmokėjimą.

Žinoma, kartais nutinka taip, kad skolininkas jau yra pradingęs, slapstosi ar yra išvykęs į užsienį, todėl dažniausiai skolininkui jau neįmanoma pateikti vekselio apmokėti toje vietoje, kuri nurodyta vekselyje. Tuomet turi būti siunčiamas pranešimas dėl vekselio apmokėjimo ir vekselio kopija registruotu paštu, surenkant išsiuntimą patvirtinančius įrodymus.

Nutinka ir taip, kad skolininkas jau žinodamas, jog net neplanuoja grąžinti pasiskolintų pinigų, jokių laiškų siųstų registruotu paštu nebepriima arba paštininkas jo tiesiog neranda, nes jis, tarkim, seniausiai gyvena užsienio valstybėje. Todėl patartina pranešimą apie vekselio neapmokėjimą siųsti ne tik registruota pašto siunta, tačiau nuskenuotus dokumentus siųsti skolininko el. pašto adresu arba per Viber, Messenger ar WhatsApp programėles. Minėtos programėlės puikiai parodo, ar skolininkas siųstą pranešimą apie vekselio neapmokėjimą pamatė, vadinasi, gavo. Todėl mano patarimas, skolininkui pildant vekselį, kreditoriui reikalauti nurodyti ne tik vietą, kurioje vekselis bus pateiktas apmokėti, bet surašant šį dokumentą pareikalauti, kad skolininkas, t. y. vekselio sudarytojas, dokumente nurodytų ir kuo daugiau savo elektroninių duomenų.

Taigi po to, kai pranešimas apie vekselio neapmokėjimą kartu su vekseliu yra pateikiamas, o skolininkas jo neapmoka, kreditorius per keletą dienų turi siųsti dar vieną pranešimą skolininkui ir jame nurodyti, kad skolininkas su kreditoriumi neatsiskaitė. Siunčiant šį pranešimą, taip pat privaloma surinkti ir išsisaugoti išsiuntimą patvirtinančius įrodymus, tiek registruoto pašto šakneles, tiek įrodymus dėl dokumentų siuntimo elektroninėmis ryšio priemonėmis.

Tinkamai įvykdžius visus pirmiau minėtus žingsnius ir notarui pateikus ne tik neapmokėtą vekselio originalą, bet ir visus įrodymus, jog du kartus buvo siųsti pranešimai apie vekselio neapmokėjimą, kreditorius užsitikrins skolos išieškojimą supaprastinta ne ginčo tvarka. Tai yra kreditoriui be jokių ilgų ir sudėtingų bylinėjimųsi teisme notaras išduos vykdomąjį įrašą, ir kreditorius galės iškart kreiptis į antstolį dėl skolos išieškojimo priverstine vykdymo tvarka, skolininko atžvilgiu bus užvesta vykdomoji byla ir išieškoma skola.

Svarbūs žingsniai, padėsiantys kreditoriui susigrąžinti paskolintus pinigus

Tačiau gyvenime nutinka taip, jog dažnu atveju kreditorius pamiršta laikytis visų anksčiau nurodytų žingsnių, supainioja ar praleidžia terminus du kartus tinkamai pranešti apie vekselio apmokėjimą skolininkui, ir surašytas paprastasis neprotestuotinas vekselis tampa paprastu skolos rašteliu. Tuomet kreditorius nebegali gauti notaro vykdomojo įrašo, kuris būtų leidęs išieškoti skolą priverstinio vykdymo tvarka.

Vienas geriausių ir aiškiausių įrodymų, kurie patvirtina paskolintų pinigų perdavimą, yra bankinis pavedimas.

Įvykus tokiai situacijai, kreditoriui belieka kreiptis į teismą su ieškiniu dėl skolos priteisimo pagal skolos raštelį, remiantis vekseliu, kurį išdavė skolininkas, tačiau kreditorius nepateikė laiku tinkamai apmokėti. Kad visa pinigų suma kreditoriui būtų priteista pagal jo turimą skolos raštelį, labai svarbu, kad dokumente būtų aiškiai nurodytas skolininko vardas, pavardė, asmens kodas, dokumento sudarymo data, paskolintų pinigų grąžinimo data, skolos grąžinimo vieta ir pan.

Tačiau neabejotina, jog svarbiausia, kad būtų tinkamai ir aiškiai užfiksuotas pinigų perdavimo skolininkui momentas. Vienas geriausių ir aiškiausių įrodymų, kurie patvirtina paskolintų pinigų perdavimą, yra bankinis pavedimas. Todėl visais atvejais – skolinant pinigus pagal paprastąjį neprotestuotiną vekselį ar pagal paskolos sutartį, ar pagal skolos raštelį – patartina pinigus skolinti ir perduoti bankiniu pavedimu. Bankinis pavedimas fiksuoja absoliučiai viską, t. y. identifikuoja patį skolininką, fiksuoja datą ir laiką, skolinamą pinigų sumą, tai pat mokėjimo paskirtį ir t. t. Bankinį pavedimą kartu su ieškiniu lengva pateikti teismui kaip įrodymą priteisiant laiku negrąžintus paskolintus pinigus.

Tačiau būna ir taip, jog pagal vekselį ar patapusį skolos raštelį pinigai skolinami grynaisiais. Pažymėtina, kad jeigu paskolos suma viršija 3000 eurų sumą ir šis sandoris yra vykdomas grynaisiais pinigais, paskolos sutartis turi būti notarinės formos. Notarinės formos sutarties nesilaikymas vėliau pinigų sumos priteisimą teisme gali gerokai apsunkinti.

Bet kokiu atveju, jeigu pinigų sumą kreditorius skolina grynaisiais pinigais, jis privalo užtikrinti, jog pinigų perdavimas aiškiai atsispindėtų vekselyje ir/ar skolos raštelyje. Privaloma, kad dokumente būtų aiškiai padarytas įrašas, jog toks ir toks skolininkas, tokią tai datą paėmė iš kreditoriaus konkrečią pinigų sumą ir šalia privalo būti dar vienas skolininko parašas. Toks padarytas įrašas žymiai palengvina pinigų priteisimą civilinėje byloje dėl skolos. Tuo pačiu kreditorius – ieškovas – apsisaugo, jog jo ieškinys teisme nebūtų atmestas ir palaidotos visos viltys paskolintą pinigų sumą atgauti.

Taigi, viską apibendrinus galima teigti, kad vekselis gali būti tikrai patogi ir paprasta priemonė atgauti paskolintą pinigų sumą nesikreipiant į teismą, tačiau tam kreditoriui būtina laikytis griežtos vekselio pateikimo skolininkui ir pranešimo apie vekselio neapmokėjimą išsiuntimo tvarkos. Jei tvarkos kreditorius nesilaikė, jis vis dar gali mėginti kreiptis su ieškiniu dėl lėšų priteisimo į teismą pagal skolos raštelį, tačiau kartu su skolos rašteliu kreditorius teismui privalo pateikti aiškius ir konkrečius įrodymus dėl paskolintų pinigų perdavimo skolininkui. Tokią bylą laimėjus teisme ir teismo sprendimui įsiteisėjus, kreditorius turi teisę išsiimti vykdomąjį dokumentą ir jį pateikti antstoliui dėl priverstinio skolos išieškojimo.

Advokatė Agnija Frejerė

Adresas A. Goštauto g. 8-214 kab., Vilnius LT-01108

Tel. +370 609 323 48