Langų rasojimas – išties opi problema, dažniausiai pasireiškianti naujos statybos ar renovuotuose namuose. Rasojimas įprastai pastebimas virtuvėje, miegamajame, vonios kambaryje, taip pat gyvenamosiose patalpose, kur auginama daug augalų. Langų rasojimas ypač šaltuoju metų laiku tiesiogiai priklauso nuo patalpų vidaus temperatūros ir langų paviršiaus temperatūros.
Langų rasojimo priežastys: veiksniai, turintys įtakos
Tad dėl kokių priežasčių rasoja langai? Pirmiausia, dėl temperatūrų kaitos. Pastebima, kai dienos dar yra pakankamai šiltos, o vakarais jau smarkiai atšąla. Tokiu atveju ore esanti drėgmė „ieško“ šalčiausių vietų ir kondensuojasi būtent ant jų.
Langų vidinės pusės rasojimas priklauso nuo trijų veiksnių: oro temperatūros, orodrėgmės, kuri atsiranda dėl garavimo, ir vandens kondensacijos reiškinio. Garavimas -tai procesas, kurio metu per laiko vienetą iš skystos į dujinę būseną pereina daugiauvandens molekulių, negu atvirkščiai. Tuo tarpu kondensacija yra priešingas reiškinys –per tą patį laiko vienetą daugiau molekulių pereina iš dujinės būsenos į skystą. Jei sąlygosyra vienodos, tarp garavimo ir kondensacijos nusistovi pusiausvyra.
Antra, langai rasoja dėl vandens garų kiekio, kurį sugeba priimti oras. Kuopatalpoje aukštesnė oro temperatūra, tuo aukštesnė prisotinimo riba. Kai kambaryjepasiekiama vadinamoji rasos taško temperatūra, gaunasi, kad oras daugiau nebegalipriimti į save drėgmės. Orui atšalus dar daugiau, prasideda kondensato susidarymas -rasojimas, nes oras jau nebesugeba išlaikyti savyje turimo vandens.
Kaip išvengti problemos?
Dabar, kai jau žinoma rasojimo priežastis, logiška klausti – kaipgi išvengti rasojimo problemos?
„Langai, durys, įvairios stiklinimo sistemos sukurtos taip, kad tinkamai tarnautų prie tamtikrų fiksuotų ir iš anksto žinomų sąlygų. Kalbant apie langų rasojimo priežastis, tai šios išanksto žinomos sąlygos yra higienos normų reikalavimai. Tai, kiek vandens savyje galiišlaikyti oras, priklauso tik nuo oro temperatūros. Kai patalpos oras pasiekia viršutinęprisotinimo vandeniu ribą, užtenka tik neženklaus patalpos temperatūros kritimo, ir perteklinis vanduo pradeda kondensuotis, tai yra rasoti“, - aiškina lyderiaujančios aliuminio langų ir profilių gamintojos „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis.
Šio rasojimo, kaip pašalinio poveikio, išvengti galima tik dviem būdais:arba pakelti kambario temperatūrą (padidėja prisotinimo riba arba kitaip – sumažėjasantykinė oro drėgmė), arba sumažinti faktinį vandens kiekį ore (oras ir prie žemesnėstemperatūros tampa nepersotintas). Yra tik šie du būdai, ir jokio kito, trečio būdo, deja, nėra.
Efektyvus ir nesudėtingas sprendimas
Sprendimas – patalpų vėdinimas. Būtina nepamiršti bent keletą kartų per dieną net ir šaltu metų laiku atidaryti langus, sukelti skersvėjį, kad patalpoje visiškai pasikeistų oras. Tokiu atvejupatalpų sienos nespėja atšalti, oras pasikeičia, kambaryje tampa malonu ir jauku, lengvakvėpuoti.
Namų ore visuomet yra vandens garų. Jie susidaro gaminant maistą, prausiantis, skalbiant. Žmogus vien tik kvėpuodamas per parą išskiria apie 1 litrą vandens. Pagal higienos reikalavimus, patalpose, kur būna žmonių, oras turi pasikeisti apie 5 kartus pervalandą, virtuvėje – apie 12 kartų per valandą, tualete - maždaug 9 kartus per valandą.
Verta paminėti ir tai, jog pasitaiko tokių atvejų, kai būsto patalpos yra šildomos mažai ir nenuosekliai, pavyzdžiui, butu Palangoje naudojamasi tik savaitgaliais arba vasaros sezono metu. Arba kitas variantas – į naujai pastatytą ir įrengtą būstą įsikelia naujakuriai ir ilgą laiką menkai šildytas ar visai nešildytas erdves „užkaitina“ iki 25℃, tikėdamiesi, kad rasojimas iškart „išgaruos“.
Esmė tokia, kad statybinei drėgmei pilnai išgaruoti yra reikalingas visas šildymo sezonas, o dar geriau, ištisi vieneri eksploatacijos metai. Tik stabili nuolatinė patalpų temperatūra ir nuoseklus vėdinimas leis sienose, grindyse ir įvairiose medžiagose užsilikusiai drėgmei visiškai išgaruoti. Tokiu būdu išsispręs ir didžiausia problema.
Viršutiniuose daugiabučių namų aukštuose, kur natūrali trauka mažesnė,rekomenduojama įsirengti groteles su ventiliatoriumi.
„Tinkamas patalpų vėdinimas ne tik leidžia palaikyti gerą mikroklimatą viduje, bet iratnaujinti orą, pašalinti vandens garų perteklių ir išvengti drėgmės kondensavimosi antlangų bei šaltesnėse patalpų vietose.
Jei patalpose nėra įrengtos priverstinės ventiliacijos, arba ji veikia neefektyviai, patartina 3 – 4 kartus per dieną 10 – 15 min. atverti visus langus ir išvėdinti patalpas.
Taigi, išvengti langų rasojimo nėra sudėtinga, tereikia žinoti tam tikrus dėsnius (temperatūra ir vandens kiekis ore), dėl ko rasoja langai, ir į juos atsižvelgti vėdinant ar ventiliuojant patalpas. Visai paprasta!“ – patarimais dalinasi „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis.