Naujas kvietimas

Nuo 2024 m. lapkričio mėnesio senos statybos daugiabučiuose gyvenantys žmonės gali pasinaudoti valstybės parama ir modernizuoti daugiabučius taip išvengdami nuolatinių problemų: sienų ir stogo „lopymo“, šilumos praradimo, senų liftų gedimo ir kitų galvos skausmą keliančių problemų.

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) paskelbus kvietimą renovuoti daugiabučius, „Atnaujinkime miestą“ iškart sulaukė susidomėjimo ir jau rengia investicijų planus 53 sostinės daugiabučiams. Kvietime nurodoma, kad po atnaujinimo namai turi pasiekti ne mažesnę kaip B energinio naudingumo klasę. Visas sąlygas gyventojai gali rasti: https://amiestas.lt/parama/.

„Dėl šio kvietimo derėjomės su Aplinkos ministerija, kadangi norėjome didesnės paramos siekiantiems B energinės klasės. Aplinkos ministerija mus išgirdo, todėl šiai dienai galime pasiūlyti geriausias sąlygas“, – teigia „Atnaujinkime miestą“ vadovė Eglė Randytė.

„Atnaujinkime miestą“ vadovė Eglė Randytė

Pagal naują renovacijos kvietimą skirtinga parama bus skiriama siekiantiems A, B energinių klasių, taip pat galutinei kainai įtakos turės daugiabučio dydis ir pasirinkta atnaujinimo technologija – įprasta arba skydinė renovacija.

Kvietimui numatyta 165 mln. Eur, už kuriuos planuojama renovuoti iki 600 daugiabučių namų Lietuvoje.

Daugumoje situacijų daugiabučio renovacija išsprendžia didžiausias namo problemas. Jos metu atnaujinamas stogas, apšiltinamas fasadas, gali būti diegiami atsinaujinantys energijos ištekliai, keičiami langai, bendrojo naudojimo durys, yra galimybė įrengti naujus balkonus ar praplatinti senus. Renovacijos metu sutvarkomi seni liftai, bendrojo naudojimo inžinerinės sistemos, laiptinės, pasirūpinama vėdinimo sistema ir kitomis gyvenimo komfortą užtikrinančiomis priemonėmis.

„Vilniaus gyventojai gali mums rašyti arba skambinti, detaliau papasakosime apie balsavimą, galimybes ir investicijų plano rengimą. Taip pat primename, kad renovacija nekainuoja gaunantiems kompensacijas už šildymą“, – sako E. Randytė.

Daugiabučių modernizacijai – architektūros gairės

Tam, kad gyventojai geriau suvoktų renovacijos svarbą, kurtų tvaresnius, architektūriškai išpildytus gyvenamuosius kvartalus, Vilniaus miesto savivaldybė, „Atnaujinkime miestą“ ir „2xJ“ architektai pristato „Daugiabučių modernizacijos architektūros gaires“. Leidinyje jie pateikia pasiūlymus, kaip pritaikant konkrečias priemones – medžiagas ir technologijas – pagerinti atnaujinamų pastatų kokybę ir funkcionalumą.

Ekspertai apžvelgia alternatyvas ir renovacijos sprendinių racionalumą, ilgaamžiškumą, pasirinktų priemonių ryšį su aplinka, elementų vientisumą. Architektūros gairės tai – kreipimasis į bendruomenes, kurioms priimant lemiamus sprendimus, pastatams galima suteikti naują gyvenimą.

VISUAL PHENOMENA STUDIES vizualizacija

Pasak E. Randytės, pastato modernizacija gali atrodyti visiškai kitaip, kai vietoje pigesnės plytelės rinksimės ilgaamžiškesnę, kokybiškesnę, kai langus stiklinsime vienodai, kai atkreipsime dėmesį į detales – laiptinių įėjimus, jų stogelius, turėklus, prieigų apšvietimą ir mažąją architektūrą, kai praplatinsime balkonus ir galėsime juos gražiai įstiklinti, besirinkdami medžiagas kreipsime dėmesį į spalvų derinius. Ne ką mažiau svarbu ir tai, kad modernizuodami pastatus sistemingai, išlaikysime rajonų, miestų estetiką.

Norėdami, kad gyventojai dar geriau suprastų kokybiškos renovacijos naudą, kokios medžiagos prieinamos, „Atnaujinkime miestą“ siūlo pasinaudoti virtualiu 3D konfigūratoriumi. Įrankis leidžia pamatyti, kaip keičiasi pastato išvaizda: https://amiestas.lt/3dconf/.

Projektas Krokuvos g. 1, Vilnius

„RenoWave“ – arba ko nori Europa

Šįmet „Atnaujinkime miestą“ laimėjo keturis LIFE projektus ir pritraukė 500 000 Eur ES investicijų. Jau dvejus metus įstaiga yra viena iš šalių partnerių ir tarptautiniame projekte „RenoWave“. Projekto pavadinimas – taiklus, iš anglų kalbos išvertus reiškia renovacijos bangą. Tik kol kas Baltijos jūros regiono šalyse ši banga taip kaip tikėtasi dar nenuvilnijo. Skirtingi įstatymai, tvarkos, skirtinga parama.

„Tačiau gyventojų norai sutampa – visiems svarbi kokybė už prieinamą kainą. Pagrindinis projekto „RenoWave“ tikslas – sukurti vieno langelio principu veikiančio kompetencijų centro modelį, kuriame gyventojai rastų palaikymą, kai ryžtasi daugiabučio namo renovacijai“, – teigia „Atnaujinkime miestą“ tarptautinių projektų vadovė Lina Bubulytė. Projekte kartu su Švedija, Lenkija, Vokietija, Estija, Latvija ir Suomija „Atnaujinkime miestą“ dalyvauja dalindamiesi savo gerąja praktika.

„Atnaujinkime miestą“ tarptautinių projektų vadovė Lina Bubulytė

Prieš penkerius metus įstaiga išgyveno didelį pokytį ir savo veikloje pritaikė One -Stop-Shop modelį, kitaip tariant, tapo vieno langelio principu veikiančia organizacija. „Mūsų darbuotojai atsakingi už projektų pardavimą, jų įgyvendinimą, taip pat valdome kreditų grąžinimą“, – sako „Atnaujinkime miestą“ vadovė Eglė Randytė.

Prisijungusi prie projekto „RenoWave“ „Atnaujinkime miestą“ komanda gavo finansavimą kurti įrankį, kuris padės vertinti pastatų techninę būklę.

Dabar Vilniuje ir visoje Lietuvoje daugiabučiai namai klasifikuojami pagal statybos metus ar suvartojamą šilumos energiją taip išskiriant prioritetinius kvartalus, kurie patenka į renovacijos programas, tačiau negalima jų reitinguoti pagal realią techninę būklę. Informacija neskaitmeninama, o vertinimo metodika – nėra vieninga.

Planuojama, kad netolimoje ateityje techninės būklės skaitmeninimas leis kalbėti faktais ir konkrečiai parodyti, kiek daug problemų slepia senas daugiabutis.

Projektas Krokuvos g. 1, Vilnius

Atnaujinta kaimynijų programa

Vilniaus miesto savivaldybė gyventojus skatina ne tik renovuoti daugiabučius, bet ir susitvarkyti aplinką. 2024 m birželio 12 d. patvirtinta atnaujinta kaimynijų programa: rugpjūčio 5 d. patvirtintas ir programos aprašas. Per trumpą laiką pateiktos 22 paraiškos. Nemažai kaimynijų – balsavimo etape.

Kiemų atnaujinimui skiriama 6 mln. Eur., todėl tikimasi, kad skaičius dar labiau padidės.

Pagal kvartalų atnaujinimo programą šiais metais sutvarkyta 17 kaimynijų.