Kaip ši profesija atrodo pačių kontrolierių akimis ir kodėl verta rinktis tokį karjeros kelią, kalbamės su Zarasų rajono savivaldybės kontroliere Irma Maldauskiene, Panevėžio miesto savivaldybės kontroliere Laima Skeiryte bei Viešojo valdymo agentūros direktore Ana Selčinskiene.
Kontrolieriaus atsakomybės ir darbo organizavimas
Tuos, kurie apie savivaldybės kontrolieriaus pareigybę nežino nieko ar girdėję tik viena ausimi, Zarasų rajono savivaldybės kontrolierė Irma Maldauskienė patikina – monotonijos darbe tikrai nėra. Priešingai - jis labai įvairiapusis, reikalaujantis organizuotumo bei plataus žinių bagažo.
„Kiekvieną dieną susiduriame su vis kitais iššūkiais – nėra panašių darbo dienų. Kasdien mokomės iš naujų situacijų, analizuojame problemas, kurioms reikia loginio mąstymo ir nuolatinio žinių atnaujinimo – nuo finansų ir teisės iki infrastruktūros ir statybos procesų. Tad vieną dieną gali tekti dirbti prie dokumentų audito, kitą dieną – spręsti gyventojų skundus, o trečią – konsultuotis su įstaigų vadovais dėl jų veiklos tobulinimo“, – pasakoja savivaldybės kontrolierė.
Auditas, anot pašnekovės, yra viena svarbiausių, daugiausiai atsakomybės reikalaujančių savivaldybės kontrolieriaus veiklos sričių. Juk pasitaiko situacijų, kuomet audito metu randami trūkumai, tenka ieškoti sprendimų. Pranešti apie trūkumus savivaldybės bei įstaigų vadovams, inicijuoti pokyčius dar iki audito pabaigos ir ieškoti sprendimų drauge ne tik ištaisant klaidas, bet ir išvengiant jų ateityje, yra savivaldybės kontrolieriaus pareiga.
Ne mažiau svarbi veiklos kryptis - strateginis planavimas. Kasmet savivaldybių kontrolieriai rengia veiklos planą, kuriame nurodomi planuojami auditai ir kontrolės veiklos prioritetai. Šis planas teikiamas savivaldybės kontrolės komitetui, kurio tikslas – užtikrinti, kad kontrolės funkcijos būtų vykdomos skaidriai ir efektyviai. Tam, kad būtų užtikrintas kuo didesnis objektyvumas, kontrolės komitete dirba ir tarybos nariai: esantys ir valdančiojoje daugumoje, ir opozicijoje.
Anot I. Maldauskienės, savivaldybės kontrolierius ne tik prižiūri, kad savivaldybės turtas būtų valdomas efektyviai, bet ir aktyviai prisideda prie ilgalaikio savivaldybės finansinio stabilumo ir augimo.
„Atlikdami auditus ir vertindami viešųjų projektų įgyvendinimą, kontrolieriai įtvirtina atskaitingumo ir skaidrumo principus vietos valdžios darbe. Tai ypač svarbu regionuose, kur finansiniai ištekliai dažnai yra riboti, o dauguma projektų įgyvendinami su ES finansine parama. Mes nuolat ieškome būdų, kaip užtikrinti, kad biudžeto lėšos būtų naudojamos optimaliai, kad kiekvienas euras būtų investuotas protingai“, – pabrėžia savivaldybės kontrolierė.
Vienas iš svarbiausių savivaldybės kontrolieriaus darbo vertinimo kriterijų – įgyvendintų rekomendacijų efektyvumas.
„Kai grįžtame prie audituotų subjektų ir matome, kad mūsų rekomendacijos buvo priimtos ir įgyvendintos, jaučiame, kad atlikome svarbų darbą. Tai parodo, kad kontrolieriaus darbas nėra tik formalumas, jis realiai prisideda prie savivaldybės veiklos tobulinimo, gerina valstybės valdymo kokybę, teikia tiesioginę naudą gyventojams“, – pažymi pašnekovė.
Kompetencijos ir pareigybės reikalavimai
Klausiama, kokių savybių ir gebėjimų reikia turėti savivaldybės kontrolieriui, I Maldauskienė atsako – šiame darbe būtinas analitinis mąstymas, gebėjimas pastebėti klaidas, atidumas detalėms ir nuolatinis žinių gilinimas.
„Savivaldybės kontrolierius privalo turėti gilų supratimą apie finansus, būti pasiruošęs analizuoti įvairių sričių veiklas, įvertinti jų efektyvumą bei tinkamumą. Na, ir, žinoma, svarbus noras tobulėti profesinėje srityje, nes be nuolatinio žinių atnaujinimo bei gilinimo sunku įsivaizduoti kokybišką darbą“, – pabrėžia ji.
Savivaldybės kontrolieriui keliami ir aiškiai apibrėžti reikalavimai turėti aukštąjį išsilavinimą, bent 3 metų darbo patirtį finansų, ekonomikos, teisės ar kontrolės srityse, 2 metų vadovaujamo darbo patirtį ir mokėti anglų, prancūzų ar vokiečių kalbą B2 lygiu.
Savivaldybės kontrolieriaus kelias
Ką reiškia dirbti savivaldybės kontroliere ir kaip ši pareigybė atrodo iš arti, tikrai gali papasakoti Panevėžio miesto savivaldybės kontrolierė Laima Skeirytė, valstybės tarnautojos karjerą pradėjusi iškart po universiteto baigimo ir palaipsniui kilusi karjeros laiptais.
„Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyboje įsidarbinau baigusi studijas. Pradėjau nuo specialistės pareigų, vėliau kilau iki vyresniosios, vyriausiosios specialistės, kontrolieriaus pavaduotojos pareigų. Tarnybos vadovei išėjus į užtarnautą poilsį, nusprendžiau sudalyvauti konkurse į savivaldybės kontrolieriaus pareigas. Turėjau patirties, kompetencijų ir viziją, kaip efektyviau, kokybiškiau ir naudingiau organizuoti tarnybos darbą savivaldybėje“, – pasakoja L. Skeirytė.
Iššūkius profesinėje veikloje mėgstanti moteris patikina: dirbti savivaldybės kontrolieriumi – kur kas daugiau nei tik dokumentus vartyti. Kasdienybė darbe visuomet pilna naujų žinių ir atsakymų paieškų į klausimus, susijusius su skirtingomis savivaldybės veiklos sritimis.
„Kiekviena diena atneša naujų profesinių iššūkių. Pavyzdžiui, šiandien su auditoriais sprendėme sporto renginių finansavimo, kultūros įstaigų dokumentų registravimo, dotacijų teisėtumo klausimus, vakar mūsų dėmesio centre buvo turto apskaitos niuansai, finansiniai įsipareigojimai, projektai ir t.t. Pasidžiaugiame su kolegomis savivaldybėje, kai audito pastabų neturime, o įgyvendintos audito rekomendacijos suteikia profesinio pasitenkinimo ir prasmės jausmą“, – sako ji.
Kalbėdama apie sėkmingą savivaldybės kontrolierės karjerą, L. Skeirytė, kaip ir jos kolegė, pabrėžia nuolatinį tobulėjimą ir žinių gilinimą.
„Šioje profesijoje svarbiausia – noras tobulėti, įsigilinti, suprasti. Savivaldybės veiklą reguliuojantys teisės aktai nuolat keičiasi, todėl kiekvienas kontrolierius privalo ne tik domėtis naujovėmis, bet ir dalintis gerąja praktika“, – sako ji.
L. Skeirytės teigimu, viešasis sektorius yra itin sudėtinga, bet labai prasminga veiklos sritis, ypač tiems, kurie nori pokyčių ir siekia geresnės ateities Lietuvai. Dirbant viešajame sektoriuje, galima ne tik siekti profesinių aukštumų, bet ir prisidėti prie reikšmingų pokyčių bendruomenėje.
„Jei jums rūpi kokybiškesnis bendruomenės gyvenimas, svarbūs tinkami vietos valdžios sprendimai, esate susipažinę su savivaldybės funkcijomis, finansų valdymu ir turite noro būti profesionalu, tuomet tikėtina, kad darbas savivaldybės kontrolės ir audito tarnyboje yra skirtas būtent jums“, – sako pašnekovė.
Kviečia tapti savivaldybės kontrolieriais
Šiuo metu Viešojo valdymo agentūra organizuoja Joniškio, Pakruojo ir Skuodo rajonų savivaldybių kontrolierių konkursus. Agentūros direktorės Anos Selčinskienės teigimu, siekiama, kad šias atsakingas pareigas užimtų profesionalai, gebantys sėkmingai įgyvendinti jiems keliamus uždavinius ir tikslus.
„Prasmė, galimybė prisidėti gerinant savivaldybės valdymą, teigiamų pokyčių inicijavimas, reali įtaka savo bendruomenės gyvenimui – tai vertė, kurią gali sukurti įstaigos vadovas, savivaldybės kontrolierius. Tam, kad tai pavyktų kuo lengviau, Viešojo valdymo agentūra kiekvieną naują vadovą įtraukia į viešojo sektoriaus vadovų bendruomenę, netrukus startuosiančią mentorystės programą. Be to, pakviečia dalyvauti vadovų tinklaveikoje, kur dalinamasi gerąja praktika, naujovėmis, patirtimi ir kur galima ne tik mokytis vieniems iš kitų, bet ir sustiprinti ryšius tarp vadovų, įgyti naujų lyderystės kompetencijų“, – sako A. Selčinskienė.
Viešajame sektoriuje dirbantiems vadovams suteikiama galimybė nuolat stiprinti reikalingas kompetencijas. Nuotolinėje mokymosi platformoje jiems siūlomi interaktyvūs mokymai, stiprinantys finansinius-analitinius gebėjimus, skaitmeninius įgūdžius ir kompetencijas, lyderystę.
Skelbiamus konkursus į savivaldybės kontrolierių poziciją galite rasti čia.