Apie projektą papasakojo Sendvario miesto vystytojos UAB „Augama“ direktorė Jūratė Kazbaraitienė.
- Kas paskatino investuoti į paveldosauginę seniausios Klaipėdos apylinkėse dvarvietės teritoriją?
- Ieškojome uostamiestyje vietos, kurioje galėtumėme sukurti verslo centrą su galimybe nuomoti patalpas biurams, vystyti kitokią veiklą. Po ilgų paieškų ryžomės atgaivinti Sendvario kompleksą, kuris buvo apleistas, sudarkytas ir nepuošė mūsų miesto. Man, Klaipėdoje gyvenančiai beveik dešimtmetį, ta istorinė vieta visada žadino smalsumą bei kėlė nuostabą dėl savo apverktinos būklės. Tad ryžomės investuoti ir dėl to nesigailime.
Laukė nemažai iššūkių, kuriuos teko priimti ir įveikti. Kalbame ne tik apie į Kultūros vertybių registrą įrašytus dvaro rūmus, raudonplyčius ūkinius pastatus, bet apie visą kompleksą. Ten būta ir daugiau pastatų, kurie sunaikinti, tad teko samdyti archeologų komandą: atlikti detalūs tyrimai, išaiškintos visų dvaro kompleksui priklausiusių statinių vietos. Pagarba miesto paveldui – neatsiejama socialiai atskingo verslo dalis.
Taigi, visi darbai vykdomi juos suderinus su Kultūros paveldo departamentu stengiantis maksimaliai išsaugoti autentiškus elementus, kurių daugiausiai yra iš XVIII a.-XX a. pirmosios pusės. Puikų darbą atliko savo srities profesionalai, architektai iš UAB „Uostamiesčio projektas“.
- Verslas dažnai bijo rizikuoti įsigyjant paveldosauginius objektus dėl įvairių ribojimų, sudėtingų derinimo procedūrų ir kt.
- Mes puikiai suvokėme istorinę įsygyto objekto vertę ir galimas rizikas, didesnį išlaidų poreikį, tačiau matėme prasmę investuoti. Juk kalbame apie seniausio ir didžiulį istorinį užtaisą turinčio dvaro Klaipėdoje aplinką. Iššūkių nebijome, todėl rinkomės sudėtingiausią ir brangiausią kelią išryškinant bei išsaugant autentišką architektūrą.
Pavyzdžiui, dvaro rūmuose sovietmečiu buvo sugriauta senoji laiptinė, o mes ją atstatėme. Tvarkybos darbų metu daug kur nugramdytas sovietinis tinkas atidengiant senovines plytas, dalis kurių yra iš pačios Klaipėdos pilies.
Galima būtų vardyti ir daugiau, bet visas triūsas atsipirko, nes jaučiama dvaro aura. Tuo geriausia įsitikinti gyvai pamačius paveldo detales, kurios kuria pridėtinę vertę ir objektus paverčia unikaliais. Duoklė istorijai – toliaregiškas žingsnis, kuris duos gražą ateityje. Kalbu ne tik apie išskirtinę aplinką mūsų verslo partneriams, klientams, bet ir miestiečiams, Klaipėdos svečiams.
- Išties savo mastu analogų Klaipėdoje neturintis projektas. Kokia yra jo koncepcija žvelgiant į ateities perspektyvą?
- Sendvario miestas yra komercinių patalpų, paslaugų ir pramogų kompleksas, kuris suteiks visas galimybes suklestėti klientų verslui. Tuo pačiu ši vieta bus atvira ir pritaikyta miestiečių lankymui, laisvalaikio praleidimui. Net neabejojame, jog dėl savo istorijos, modernių sprendimų ir planuojamų renginių tai bus viena lankomiausių vietų Klaipėdoje. Prikelta iš užmaršties ir atgimusi naujam gyvenimui.
Iš šešių korpusų sudarytas kompleksas – didžiulis: jo bendras plotas siekia 9000 kv. m, tad atsiveria daug erdvės ir galimybių kiekvienai įmonei pritaikyti, suplanuoti nuomojamas patalpas pagal savo poreikius. Štai, kodėl klientus kviečiame nedelsti ir jau dabar kreiptis į projekto vystytoją UAB „Augama“. Įmonėms suteikiama proga dar vykstant pastatų tvarkybai išsirinkti jų veiklos sritis labiausiai atitinkančias erdves, susiprojektuoti patalpas taip, kaip pačios nori. Įveiklinti planuojama apie 80 patalpų. Verslo ir paslaugų miestelyje (jame veikla bus vystoma ir savaitgaliais) kasdien dirbs apie 1000 žmonių.
Čia įsikurs restoranai ir kavinės, bandelių kepyklėlė, grožio salonai, medicinos įstaigos, įvairaus spektro parduotuvės, šunų kirpykla ir veterinarijos paslaugos, vaikų priežiūros įstaiga, būreliai, mokyklėlės ir žaidimų kambariai, gydymo įstaigos ir, be abejo, biurų erdvės. Mūsų tikslas – sukurti multifunkcinę aplinką, tad bus kviečiami nuomotis patalpas bei dirbti teisininkai, kelionių agentūros ir kt.
Komplekse veiks kelios skirtingų dydžių konferencijų salės, atviros visiems norintiems. Viena iš patalpų (120 kv. m bendro ploto) įrengta restauruotame, autentiškame dvaro rūmų cokoliniame aukšte su senove dvelkiančiais raudonų plytų skliautais. Puiki vieta seminarams ar šventėms organizuoti.
- Tarsi miestelis mieste... Todėl ir pasirinkote Sendvario miesto pavadinimą?
- Taip, nes bus sukurta unikali aplinka: vienoje vietoje žmonės galės ir dirbti, ir ilsėtis, ir pramogauti. Niekur kitur Klaipėdoje nerasite tokių komfortiškų salygų. Sendvario mieste bus galima atvykti į darbą, pasistatyti automobilį nemokamoje 195 vietų stovėjimo aikštelėje, nuvesti savo atžalas į čia pat veikiantį vaikų darželį, ramiai dirbti, o per pietų pertrauką pavalgyti čia pat įsikūrusioje maitinimo įstaigoje. Atsiras ir poilsio oazė: išėjus iš biuro lauks gražus parkelis, fontanas, pėsčiųjų alėja.
Įveiklinus visą teritoriją čia virs gyvenimas: dirbs dešimtys įvairiausių sričių specialistų nuo IT sektoriaus iki maitinimo paslaugų. Kitaip tariant, Sendvario mieste įsikūrusiems verslininkams nereikės niekur vykti, jie čia pat gaus paslaugas, užsimegs nauji bendradarbiavimo ryšiai. Tai leis taupyti laiką, energiją, o dirbant vienoje aplinkoje atsiras ir žmogiškieji santykiai, kurie labai svarbūs vystant sėkmingą verslą.
Vieta – taip pat geografiškai patogi, nes šalia – senamiestis, gyvenamieji, pramonės rajonai, išvažiavimai į autostradą bei kitas kryptis, yra autobusų stotelė, kitoje gatvės pusėje – naujai sutvarkytas Malūno parkas.
- Ko gero, į tokį atgaivintą istorinį Klaipėdos perlą norėsis atvykti ne tik verslo reikalais?
- Norime sukurti naują traukos centrą ir Klaipėdos bendruomenei, todėl jau mąstome apie šios erdvės išnaudojimą viešiems renginiams, kurie gali tapti tradiciniais. Kalbu sezonines Kaziuko, rudens, kalėdines muges muges, koncertus specialiai įrengtoje nedidelėje, amifiteatro formos scenoje. Žiemą svarstome galimybę įrengti po atviru dangumi įrengti čiuožyklą ant ledo.
Dar viena idėja – organizuoti reguliariai vykstančius ūkininkų turgelius, kurie derėtų su archajiška Sendvario aplinka, kadangi dvarvietėje istoriškai veikė gyvulių turgus, žirgų veislynas.
Norisi kuo labiau akcentuoti dvarišką aurą... Šiuo tikslu išsaugoti ne tik senieji, šimtamečiai medžiai: išardžius asfalto dangą žalioji zona bus dar labiau praplėsta, kuriamas parkelis pasodinant naujus medžius.
- Toks projektas turbūt jau susilaukė verslininkų dėmesio?
- Tikrai taip: išnuomotos visos dvaro rūmų patalpos, todėl dabar kviečiame įmones, specialistus rezervuoti vietas rekonstruojamame pirmajame XVIII a. ūkiniame pastate. Būsimos nuomojamos patapos siekia nuo 60 iki 120 kv. metrų, tačiau jos gali būti ir didesnės, jei toks bus klientų poreikis. Dvejoti tikrai neverta, nes suskubus atsiranda galimybė dar vykstant statybos darbams pritaikyti patalpas, o vėliau, pasibaigus tvarkybos darbams, tokios galimybės taps labai ribotomis. Norintys pasinaudoti proga turėtų tai padaryti iki šių metų pabaigos, nes pirmajame dvaro ūkiniame pastate veikla prasidės kitų metų pavasario pradžioje.
Sendvario miesto projekto įgyvendinimas vykdomas keliais etapais nuo 2023 m. iki 2025 m. Pirmojo metu baigta rūmų pastato renovacija, jis - jau įveiklintas. Kitais metais bus rekonstruoti pirmasis ir antrasis ūkiniai pastatai bei iškils 3 nauji korpusai. 2025-aisiais planuojama dar vieno korpuso statybų pabaiga.
Taigi, klientai turės galimybes kurtis rekonstruotuose autentiškuose pastatuose ir senųjų statinių vietoje iškilsiančiuose modernios, tačiau prie dvaro aplinkos pritaikytos architektūros pastatuose. Kokybiškai ir prabangiai dirbti Sendvario mieste kviečiame ne tik būsimus nuomininkus: laukiamos ir statybų firmos, kurios nori prisidėti prie šio unikalaus verslo ir pramogų centro kūrimo.
Daugiau informacijos apie projektą www.sendvariomiestas.lt